Marjan Kreševac • subota, 07.05.2016.

U subotnje popodne još jednom sam se uvjerio zašto je Premiership daleko najzanimljivija i najatraktivnija liga petice. Swansea City došao je do prve pobjede na Upton Parku i s 4:1 ugasio nadu Čekićara u Ligu prvaka, Southampton je u ludoj utakmici dva puta hvatao prednost i na kraju slavio protiv Chelseaja, a Newcastle je u utakmici bez golova ponovno kliznuo u zonu ispadanja.

Newcastle - Aston Villa

Newcastle u grozničavoj borbi za opstanak doputovao je na Villa Park na sraz za uvjerljivo najlošijom momčadi ovogodišnjeg izdanja Premiershipa. Iako je Aston Villa u 36 dvoboja skupila samo 16 bodova, trener gostiju Rafael Benitez nije očekivao lagani posao: "Ne nadam se laganoj utakmici, baš naprotiv očekujem tvrdo i teško nadmetanje. Villa želi ovu pobjedu za svoje navijače, za svoj klub i svoju nogometnu povijest".

Posljednji put kada je Newcastle ispao iz prve lige prije sedam godina doživjeli su poraz u posljednjem kolu na Villa Parku, ovoga puta uspjeli su izvući bod, ali s obzirom na rezultat susreta Sunderland - Chelsea to im nije dovoljno da zadrže glavu iznad vode. Sunderland ima bod više i utakmicu manje, jako težak zadatak za Beniteza, ali to je cijena koja se plaća za nedostatak agresivnosti protiv najlakšeg protivnika. Newcastle je produljio svoj niz na pet utakmica bez poraza, ali sada nažalost ne ovise samo o sebi.

Bournemouth - West Bromwich Albion

Predviđanja stručnjaka o brzom povratku Bournemoutha u Championship društvo nisu se obistinila. Njima u inat domaći su odigrali najuspješniju sezonu u elitnom razredu. Trener domaćih, Eddie Howe uvjeren je da nakon osiguranja ostanka njegovi igrači mogu odigrati posljednje dvije utakmice za svoje navijače: " Želimo odigrati jednu veliku utakmicu pred svojim navijačima i uliti im nadu u velika očekivanja tijekom sljedeće sezone".

U susretu između Bournemoutha i West Bromwich Albiona gledali smo izjednačenu utakmicu sa po jednim pogotkom u svakom poluvremenu. Do prednosti su došli gosti u 16. minuti preko Salomona Rondona, a pozitivan rezultat na oproštaju s navijačima za domaće je osigurao Matt Ritchie u 82. minuti.

Crystal Palace - Stoke City

Na svom Selhurst Parku Crystal Palace dočekao je Stoke City, a trener Alan Pardew imao je veliki problem kako iz glava svojih igrača izbaciti Wembley i veliko finale FA kupa: "Neki od nas koji su bili u sličnoj poziciji znaju se nositi s tim, ali za većinu igrača ovo je ipak prvi put. Moj osnovni zadatak je odagnati misli od finala kupa i usmjeriti svu pažnju na susret protiv Stokea".

Crystal Palace je već u samom početku susreta bio u zaostatku, za goste je u 26. minuti bio precizan Charlie Adam. Pokušali su domaći do kraja poluvremena poravnati rezultat, ali što zahvaljujući nepreciznosti, a što dobrim reakcijama gostujućeg vratara na odmor se otišlo minimalnom prednošću gostiju.

Ono što nisu uspjeli u prvom pošlo je domaćima odmah na početku drugog dijela, u 47. minuti Dwight Gayle je zabio za poravnanje, a potpuni preokret donio je je isti igrač u 68. minuti susreta. Igrači Palacea pokazali su karakter i volju i ako s takvim stavom otputuju na megdan Manchesteru imaju se pravo nadati velikom rezultatu.

Sunderland - Chelsea

Sunderland se nalazi jedan bod iza sigurne zone, a s obzirom na vjerojatnu pobjedu Newcastlea nad Villom pred domaćim igračima je imperativ tri boda. Domaći strateg, Sam Allardyce apelirao je prije susreta na stopostotni angažman i maksimalnu koncentraciju svojih igrača svih 90 minuta: "Ne smijemo si dopustiti na psihičkom planu ono što se u posljednjoj utakmici s Chelseajem dogodilo Spursima. Moramo ostati maksimalno koncentrirani od prvog do posljednjeg sučevog zvižduka".

Utakmica nije dobro krenula za Sama Allardycea, već u 14. minuti njegova momčad je nakon pogotka Diegoa Costae bila u zaostatku. Nakon dosta truda s domaće strane stvari je na početak vratio Wahbi Khazri krajem prvog poluvremena, točnije u 41. minuti susreta, ali samo do treće minute sudačke nadoknade kada Nemanja Matić lijevom nogom po sredini gola vraća prednost na stranu gostiju.

Poslušali su igrači svog trenera i bez obzira na nepovoljan rezultat ostali koncentrirani do samog kraja, prvo je u 67. minuti Fabio Borini izjednačio, a samo tri minute kasnije Jermain Defoe je postavio konačnih 3:2. Ovom pobjedom Sunderland je preskočio Newcastle United na tablici i gurnuo ih nazad u zonu ispadanja.

West Ham - Swansea

Za Čekićare su preostale tri utakmice do kraja prvenstva, a nada u Europu još uvijek živi: "Zaista smo sretni i zahvalni na činjenici da s tri utakmice do kraja mi smo još uvijek u igri za Europu, neovisno gledamo li prva četiri mjesta, što je realno moguće, ali jako teško ili prvih šest mjesta što je već lakše ostvarivo. Mi moramo biti u vrhunskom izdanju u sva tri susreta, iza nas ima momčadi koje su kao i mi sposobne pobjeđivati, a bodovna razlika nije velika", rekao je prije susreta Slaven Bilić.

Strateg West Hama nadao se dobroj partiji, a dobio je baš suprotno, jedan od najlošijih nastupa svojih igrača u ovoj sezoni. Postoji stara narodna izreka da se po jutru dan poznaje, ali West ham je danas očito bio iznimka koja potvrđuje pravilo. Otvorili su domaći lijepom prilikom već u trećoj minuti susreta, glavom je pokušao Winston Reid no vratar gostiju Lukasz Fabianski je koncentriran i zaustavlja njegov pokušaj.

Pokušavali su nakon toga kapetan Mark Noble i dva puta Dimitri Payet, ali bez posljedica po rezultat. Na razočaranje Upton Parka rezultat se promijenio u 25. minuti. Wayne Routledge je nakon proigravanja Kylea Naughtona iz velike blizine nogom smjestio loptu iza leđa Darrena Randolpha. Nevjerica među navijačima nije se ni stišala, a gosti su udvostručili vodstvo, za 2:0 u 31. minuti precizan je bio André Ayew.

Ni na početku drugog poluvremena nije bilo ništa bolje za domaće, izdržali su bez gola svega šest minuta. U 51. minuti za 0:3 pogodak je postigao Ki Sung-Yeung. Nitko ne može tvrditi da domaći nisu pokušavali, da se nisu trudili, ali jednostavno nedostajalo je koncentracije u završnici. Tračak nade ukazao se za Bilićeve igrače u 69. minuti kada je Stephen Kingsley pokušao izbaciti loptu, ali samo do vlastite mreže. Točku na i u sudačkoj nadoknadi stavio je Bafétimbi Gomis i postavio nevjerojatnih 1:4 na Upton Parku.

• Veni vidi vici08.05.2016. u 09:04
    strašno kako je West Ham podbacio u vrlo važnoj utakmici u igri za ligu prvaka, i imate jednu grešku na početku teksta, nije Southampton kako ste napisali dva put hvatao prednost i slavio protiv Chelseaja nego Sunderland