Marjan Kreševac • nedjelja, 08.05.2016.

U popodnevnom programu Premiershipa gledali smo na Etihadu sraz Cityja i Arsenala i na Anfieldu Liverpoola i Watforda. Topnici su u dva navrata lovili prednost Cityja i na kraju ulovili bod, Redsi su u šarenom sastavu odradili posao i slavili 2:0...

Liverpool - Watford 2:0

Nakon fantastične predstave na Anfieldu kada su Redsi s visokih 3:0 slavili protiv Villarreala u polufinalu Europske lige igrači se vraćaju domaćim prvenstvenim obvezama. U posljednjoj utakmici kod kuće dočekuju momčad Watforda koja je riješila problem opstanka i dolazi rasterećena u želji za nadigravanjem s finalistima europske lige.

Sam trener domaćih, Jürgen Klopp najavio je određene promjene u sastavu i čuvanje igrača za veliko finale: "Naravno da će biti nekih promjena u igračkom kadru, ali bez obzira tko će nastupiti dati ćemo sve od sebe da dođemo do pobjede u ovom susretu. Respektiramo ovu ligu i na kraju priče želimo osvojiti maksimalni mogući broj bodova".

"Nakon što ostvarite cilj vrlo lako utonete u letargiju, ali mi jednostavno moramo i dalje biti maksimalno "unutra" jer natjecanje još uvijek nije završilo, moramo dokazati svojim navijačima da još uvijek imamo želju za borbom i da i u posljednja dva susreta želimo ostvariti maksimum", rezonirao je prije susreta trener Watforda, Quique Sanchez Flores.

Iako je prva prilika na susretu pripala gostima, u osmoj minuti Odion Ighalo je iz velike daljine za malo pucao preko gola, sve ostalo u prvom dijelu pripalo je domaćima. Redom su prijetili Philippe Coutinho, Martin Škrtel, Alberto Moreno i bilo je samo pitanje trenutka kada će Heurelho Gomes morati po loptu u mrežu.

Igrala se 35. minuta, nakon ubačaja iz slobodnog udarca Christian Benteke je glavom spustio loptu za Joea Allena koji nogom pogađa donji desni kut za vodstvo Redsa od 1:0.

U drugom poluvremenu Watford je pokazao znakove života i odvažio se krenuti malo odlučnije prema vratima Simona Mignoleta što je rezultiralo lijepom prilikom u 55. minuti kada Ighalo lijepo puca na dodavanje Ikechia Anyae, ali vratar domaćih je koncentriran i vadi loptu iz lijevih rašlji. Mignolet je bio na visini zadatka i u 72. minuti kada je zaustavio udarac Stevena Berghuisa.

Jedan od najraspoloženijih igrača u drugom dijelu Roberto Firmino postavio je konačan rezultat u 76. minuti lijepim udarcem van ruba kaznenog prostora. Asistenciju kod pogotka upisao je Sheyi Ojo.

Naš Dejan Lovren nije bio u zapisniku za ovaj susret.

Manchester City - Arsenal 2:2

Nakon sramotnih predstava u polufinalu Lige prvaka Manchester City kod kuće dočekuje Topnike i hvata zadnji vlak koji bi mu osigurao izravan nastup u istom natjecanju sljedeće godine. Bez obzira što će trener Građana Manuel Pellegrini svoje mjesto prepustiti Pepeu Guardioli želi u posljednjoj domaćoj utakmici pokloniti vjernim navijačima pobjedu protiv velikog suparnika.

"Ovo je posebna utakmica, posebna jer nakon tri intenzivne sezone završavamo pred domaćim navijačima od kojih smo uvijek imali veliku podršku i na tome smo im neizmjerno zahvalni. Za mene osobno druga sezona bila je najgora, a ako ove godine imamo priliku završiti na trećem mjestu neće to biti ništa spektakularno, ali ipak na kraju svega biti će dobra sezona", izjavio je Pellegrini.

Njegov kolega s druge strane, Arsene Wenger dodao je: "Postoji određena doza žaljenja jer imali smo priliku na kraju završiti na čelu kolone. Sadašnji nam je cilj osigurati izravan nastup u Ligi prvaka sljedeće godine, a to možemo ostvariti već u nedjelju u susretu sa Cityjem. Ako pobijedimo u oba susreta do kraja biti ću zadovoljan, biti će sve u redu".

Danas smo na Etihadu vidjeli preobrazbu Manchester Cityja kakve se ne bi posramio ni Franz Kafka. Voljni moment, agresivnost, rastrčanost sve su to bili atributi koji opisuju nastup Građana.

Ni igrači ni navijači nisu mogli poželjeti bolji početak susreta, igrala se osma minuta kada je Fernandinho glavom pronašao Sergioa Agüeroa na sredini kaznenog prostora. Argentinac nije previše razmišljao i lijevom nogom je pospremio loptu u donji desni kut gola Petra Čecha.

Slavljenička pjesma na tribinama nije se ni stišala, a gosti su došli do poravnanja. Mohamed Elneny izveo je udarac iz kuta s lijeve strane, obrana Cityja je bila u stanju hibernacije i ostavila Oliviera Girouda samog na rubu peterca. Francuz je preiskusan da ne bi iskoristio takav poklon, glavom zabija za poravnanje rezultata.

Usprkos puno truda s obje strane do kraja poluvremena rezultat se nije mijenjao. Promijenio se u 51. minuti zahvaljujući ingenioznosti Kevina De Bruynea koji je oduzeo jednu loptu na sredini igrališta, sjurio se prema golu i s ruba kaznenog prostora pogodio donji lijevi kut za novo vodstvo Cityja.

Nakon postignutog pogotka domaći su ubacili u nižu brzinu što je dalo prostora Wengerovim igračima koji su počeli sve češće i konkretnije prijetiti vratima Joea Harta. Pritisak se isplatio u 68. minuti kada je Giroud u padu proigrao Alexisa Sáncheza koji zabija za novi povratak Topnika.

U posljednjih 15 minuta susreta imali smo priliku svjedočiti nesvakidašnjoj situaciji, najistureniji Arsenalov igrač Giroud obitavao je na 40 metara od vlastitog gola. City je napravio strašan pritisak i prouzročio velike probleme obrani gostiju, ali nije uspio doći do pobjedonosnog gola, najbliži tome bio je u 88. minuti Wilfried Bony no na njegovu žalost ispriječila se greda.

• qvestor09.05.2016. u 08:10
    da bt će jako zanimljivo za 4. mjesto Bilić je u za Hrvatsku nevažnoj utakmici izbacio Englesku s eura 2008. pa mislim da može i Man utd u utorak
    qvestor
  • Veni vidi vici08.05.2016. u 20:06
    izgleda da Guardiola sljedeće sezone stvarno neće vidit lige prvaka, već će s građanima igrat ligu europe