Europsko prvenstvo 2016., nokaut faza, Osmina finala, 27.06.2016, 18:00 h, Stade de France - Saint-Denis
Suci: Cüneyt Çakir, Bahattin Duran, Tarik Ongun (Turska)

Petar Jenjić • ponedjeljak, 27.06.2016.

Sjajnu utakmicu odigrali su Talijani i izbacili aktualne europske prvake Španjolce sa 2:0. Antonio Conte potpuno je nadmudrio Vincentea del Bosquea i zasluženo prošao u četvrtfinale.

Thiago Motta
53'
10
Lorenzo Insigne
82'
4
Matteo Darmian
84'

Aritz Aduriz
46'

Lucas Vazquez
70'
11
Pedro Rodriguez
81'
Vicente del Bosque

Na papiru definitivno najjači par ove faze natjecanja opravdao je očekivanja. Za reprizu finala prošlog Europskog prvenstva, već u ovako ranoj fazi, pobrinula se Hrvatska pobjedom nad Španjolcima 2:1.

Zanimljivost je da je Antonio Conte u dosadašnjim utakmicama koristio sve igrače osim rezervnog vratara. Španjolci su s druge strane izašli na teren u uobičajenoj postavi.

Talijani nisu počeli sa svojom uobičajenom igrom, čvrstom obranom i igrom na kontre. Pokušali su iznenaditi i u vrlo ranoj fazi utakmice doći do pogotka. Prvi su dio zasluženo završili s prednošću, a De Gea je skinuo nekoliko lopti i spasio Španjolce većeg stradanja.

U nastavku je susreta španjolska reprezentacija napala i pokušala doći do izjednačujućeg pogotka, međutim bez uspjeha. U 90. minuti ih je dokrajčio Graziano Pelle.

Opasnu su situaciju stvorili u 8. minuti kada je Pelle sjajno pucao glavom, no David De Gea je još bolje obranio.

Conteova je momčad još jednom priprijetila , ovoga puta preko Maraca Parola. S druge strane udarac je Andresa Inieste u 28. minuti obranio Gianluigi Buffon.

Italija je do vodstva došla u 34. minuti. Ederu je slobodni udarac obranio De Gea, a lopta se odbila do Giorgija Chiellinija koji zabija svoj prvi gol na Europskom prvenstvu.

Do kraja poluvremena Španjolci nisu zaprijetili vratima Buffona. Posljednja minuta prvog poluvremena donijela je sjajan udarac Emanuelea Giaccherinija s ruba šesnaesterca kojeg je De Gea odlično obranio.

Španjolci su odlučnije krenuli u nastavak i nekoliko puta dolazili blizu talijanskih vrata, no bez većeg uspjeha. Međutim Italija je imala prvu veću priliku u drugom poluvremenu. Eder je u 54. minuti imao sjajnu šansu kada je išao jedan na jedan sa De Geom, ali španjolski je vratar još jednom dobro reagirao.

Furija je pritisnula Italiju, no do odličnog voleja Inieste u 76. minuti, kojeg je obranio Buffon, nije imamo neke značajnije prilike. Još jednom je pokušao Gerard Pique minutu kasnije, ali s istim ishodom. Još jednom je stoper imao sjajnu priliku u 89. kada je Buffon sjajno obranio zicer.

Minutu kasnije Talijani su odigrali jako dobru kontru, Darmian je uposlio Pellea koji zabija za potvrdu pobjede.

• Obrisan korisnik28.06.2016. u 15:03
    to je bila prava otvorena otakmica u kojoj je za nijansu Italija bila bolja i više su željeli pobjedu. Nije to više ona Španjolska ..
  • Obrisan korisnik27.06.2016. u 23:46
    Drago mi je da su ovi smradovi ispali,mislim i talijani su smradovi godinama ne igraju nista i uvijek se provlace danas su odigrali iznenadujuce dobro,protiv spanjolske koja definitivno nije najbolja reprezentacija na svijetu sto je ovaj euro i pokazao,sad je sve otvoreno sad svako svakoga moze... [više na forumu]
  • jungle27.06.2016. u 23:00
    haha poslije tekme rekoh ženi čekaj sada komentar kako u stvari naša pobjeda protiv španjolske nije ništa posebno :) a svašta..ma talijani za sada rasturaju na jedan novi ubrzaniji način..
    jungle
  • vjesu27.06.2016. u 22:01
    Mozda po imenima Talijani ne zvuce kao prijasnje generacije ali kao momcad izgledaju odlicno. Pelle je prava napast za svaku obranu. Uz to imaju dosta niski, brzi igraca sa dobrom tehnikom. Kemija je dobra i oni po tradiciji Nijemcima uopce ne leze. Bice zanimljivo.