Drama u Draženovom domu pripala Ciboni, Žižićeva bacanja donijela pobjedu

Petar Jenjić • utorak, 04.10.2016.

Košarkaši Cibone upisali su i drugu pobjedu u novoj sezoni ABA lige, a slavili su protiv crnogorskog Mornara rezultatom 91:89.

Odlično prvo poluvrijeme i prilično loš nastavak, posebno obrambeno. Tako se može opisati večerašnje crno-bijelo izdanje Cibone. Vukovi su imali i 15 koševa prednosti u nekoliko navrata, no Mornar je prvo u trećoj četvrtini ubacio 28 poena te na krilima Colea Dickersona i Lamonta Jonesa stigao zaostatak početkom posljednje dionice.

U egal završnici pobjedu su donijeli Petar Marić, koji je pogodio četiri slobodna bacanja, peto promašio, a nakon kojeg je Ante Žižić skupio skok u napadu te izborio i pogodio slobodna bacanja za pobjedu.

Nakon uspješno odrađenog gostovanja u Laktašima protiv Igokee u nedjelju, pred Cibonom je bila prva domaća utakmica ove sezone. Protivnik je bila momčad Mornara, a trener Vukova Damir Mulaomerović je rekao uoči utakmice: „Mornar je atipična momčad, s četiri američka košarkaša i jako dobrom igrom te individualnom kvalitetom. Dosad su to jako dobro pokazali i sigurno nam neće biti lako. Međutim, uz maksimalnu energiju i pristup možemo se nadati da ćemo na kraju slaviti.“

S druge strane Mornar nije imao debi za pamćenje jer su pred domaćim navijačima upisali tijesan poraz od Partizana.

Kao i protiv Igokee, Vukovi su sjajno otvorili ovu utakmicu i nakon četiri minute igre vodili s 12:0, predvođeni Elijahom Johnsonom i Željkom Šakićem koji su postigli sve koševe. Efikasnu je prvu dionicu Cibona završila s identičnom prednošću od 12 razlike (28:16).

Dobru je rolu s klupe u drugoj četvrtini odigrao Petar Marić s osam poena, a Cibona je i dalje držala stečenu prednost s početka utakmice.

Niti drugo poluvrijeme nije donijelo nagovještaj da će domaćini zakomplicirati utakmicu. Šuterski raspoloženi ubacili su tri trice nakon tri minute igre u drugom poluvremenu. Goste je u igri najviše držao Cole Dickerson na asistencije Lamonta Jonesa.

Međutim pretkraj su gosti došli na šest poena zaostatka, najmanji od početnih 6:0, predvođeni upravo Dickersonom koji je igrao sjajnu utakmicu. Upravo je ta razlika bila rezultat na kraju treće dionice (71:65).

Bez Ante Žižića na otvaranju posljednje četvrtine gosti su došli do izjednačenja preko Jonesa. Cibona je već ušla u bonus, dok gosti nisu napravili niti prekršaj. U egalu se ušlo i u samu završnicu, a Cibona je imala četiri poena zaostatka, minutu i pol prije kraja.

S pet je vezanih poena Cibona vratila prednost na svoju stranu, kada je Marić ubacio tri slobodna bacanja, ali i gosti uzvraćaju na drugoj strani. Lamont Jones je i bez tenisice napravio nekoliko koraka i asistirao Dickersonu za vodstvo.

S druge je strane Marić pogodio prvo slobodno bacanje, a u napadu je skočio Ante Žižić, izborio nova bacanja te zabio za pobjedu (91:89) pet sekundi prije kraja. Dickerson nije uspio poentirati iz vrlo teške pozicije u posljednjem napadu.

Cibonu je predvodio Željko Šakić sa 27 poena, dok je Ante Žižić dodao 19 koševa uz šest skokova. Kod gostiju je sjajni Cole Dickerson završio sa 33 poena, dok je Lamont Jones ubacio 15 poena te imao 13 asistencija.