Dario Dodić • subota, 07.01.2017.

Odigrana su prva dva susreta 19. kola Serie A, prvog kola u 2017. godini. Dvotjedna stanka nije donijela previše dobroga momčadi Napolija, dugo su gubili protiv Sampdorije, ali su pogotkom u petoj minuti sudačke nadoknade došli do sva tri boda. Empoli je upisao važnu pobjedu protiv Palerma...

Malo tko je 15 minuta prije kraja susreta na San Paolu vjerovao da Napoli može preokrenuti vodstvo Sampdorije i doći do pobjede koja bi im zadržala kakve-takve nade da još uvijek mogu do titule prvaka. Nije to dobro izgledalo, Napoli je bio bolji, ali blagdanska stanka im je otupila napadačku oštricu, Dries Mertens promašivao je što je prije nekoliko tjedana zabijao kao od šale.

Ivan Strinić igrao je od prve minute i u posljednjim se sekundama prometnuo u jednog od junaka Napulja, loptu koju bi svatko drugi poslao u peterac on je pametno vratio na osam metara do Tonellija, koji donosi pobjedu Napoliju, 2:1 za tri velika boda.

Iako su imali inicijativu, domaći igrači u prvih 45 minuta nisu opasnije ugrozili gostujućeg vratara Puggionija. Mertens je u nekoliko navrata pokušavao, ali nije to bilo dovoljno opasno. Jedino vrijedno spomena u prvih 45 minuta bio je pogodak Sampdorije iz 30. minute. Schick se sjurio po desnoj strani, ušao u šesnaesterac i na drugoj vratnici gađao Quagliarellu, no ispred njega loptu je tijelom pokupio Hysaj i poslao je u vlastitu mrežu, gosti su nakon pola sata mirovanja došli do iznenađujućeg vodstva.

Mertens je u nekoliko navrata mogao poravnati rezultat, u 47. minuti nakon slabe reakcije obrane dobiva loptu na desetak metara i šalje je nebu pod oblake. Nešto kasnije Belgijac ne koristi lijepo spuštenu loptu Callejona, ovog puta lopta odlazi pokraj lijeve vratnice. Pola sata prije kraja Silvestre olakšava posao Napoliju, dobiva drugi žuti karton i ostavlja Sampdoriju s desetoricom igrača.

U 77. minuti napokon do izjednačenja dolaze domaćini. Insigne je poslao oštru loptu u peterac s lijeve strane, prošla je do druge vratnice, sve do Callejona koji je vraća u sredinu do Gabiaddinija, s nekoliko metara pogađa praznu mrežu.

Nisu uspijevali do kraja probiti igrači Napolija obrambeni zid Sampdorije, sve do posljednje, pete minute sudačke nadoknade. Započeo je Napoli akciju po lijevoj strani, lopta se sretno odbila do Strinića koji između dvojice gostujućih braniča vraća loptu do Tonellija, ovaj lijepo i silovito zabija pod gredu za velika tri boda i erupciju oduševljenja na San Paolu.

U ranijem terminu gledali smo ogled dvaju momčadi iz donjeg dijela ljestvice Serie A, u susretu s malo pravih prilika slavio je Empoli protiv Palerma Josipa Posavca. Hrvatski je vratar bio vrlo dobar tijekom čitavog susreta, ali su ga u završnici utakmice suigrači ostavili na cjedilu.

Nešto je konkretniji bio domaćin, prijetili su već u prvom poluvremenu preko Mhedlidzea i Belluscija, jednom je opasnost otklonila obrana Palerma, drugi put odlično je reagirao Posavec. U završnici prvih 45 minuta udarac je oprobao i Pasqual, ali hrvatski se vratar nije dao smesti.

U drugi je dio nešto bolje ušao Palermo, Empoliju je i bod bio značajan, jer ipak bi održao solidnu razliku između njih i prve pozicije koja donosi ispadanje iz lige, pozicije koju drži Palermo. Nestorovski je u nekoliko navrata pucao s 20-ak metara, ali nije uspio matirati domaćeg vratara Skorupskog.

Trener domaćih Giovanni Martusciello vuče potez vrijedan tri boda u 76. minuti, u igru ulazi Massimo Maccarone i u samo 118 sekundi na travnjaku postiže više nego njegovi suigrači u prvih 75 minuta. Odmah po ulasku izborio je jedanaesterac, za dres ga je povukao Cionek, a zatim je sam i realizirao najstrožu kaznu. Pogodio je stranu Posavec, ali Maccaroneov udarac bio je prejak i dovoljan za važna tri boda Empolija.