Perasoviću pobjeda i izboreno doigravanje, Žalgiris zadržao nadu

Petar Jenjić • četvrtak, 23.03.2017.

Odigrane su četiri utakmice 28. kola košarkaške Eurolige. Perasovićev Anadolu Efes upisao je prvu pobjedu protiv Fenerbahčea u ovom natjecanju uopće i osigurao doigravanje, dok Žalgiris nije imao problema protiv Maccabija čime je zadržao nadu za prolazak dalje. U dvoboju za prestiž Bamberg je slavio na gostovanju kod Milana, dok je odlični Panathinaikos pobijedio Baskoniju...

Anadolu Efes - Fenerbahče 80:77

U osmom međusobnom dvoboju ovih dviju momčadi u ovom natjecanju Efes je došao prvu pobjedu kojom je ujedno i osigurao prolaz u sljedeću fazu natjecanja. U skraćenoj rotaciji bez Luigija Datomea, Kostasa Sloukasa i s poluozlijeđenim Bogdanom Bogdanovićem Fenerbahče ipak do samog kraja nije mogao parirati Perasovićevoj momčadi koja je slavila rezultatom 80:77, iako su imali i šut za produžetak.

I dobro je otvorio susret, Cedi Osman je ubacio prvih pet poena za vodstvo domaćina. Na njega su se nadovezali Bryant Dunston i Derrick Brown za 10:2 Efesa u četvrtoj minuti. Ipak, Fenerbahče se vrlo brzo primiče, u dva navrata dolazi do minimalnog zaostatka, ali se Perasovićeva momčad u završnici četvrtine vratila na osjetniju prednosti (21:14).

Nastavili su domaćini s vrlo dobrom igrom i napadačke role Thomasa Heurtela je poveo i s dvoznamenkastom razlikom (26:16). Nakon nervoznijeg ulaska u drugu četvrtinu, gosti serijom 7:0 pokušavaju zaprijetiti (28:23), međutim Efes vrlo brzo uzvraća odličnim šutem i ponovno dolazi do dvoznamenkaste prednosti. Razigrani Efesovi Amerikanci držali su prednost svoje momčadi, ali su na odmor otišli s devet koševa viška nakon trice Bobbyja Dixona (44:35).

Iako nije bila prevelika rezultatska razlika, ona u kvaliteti večerašnjih izvedbi se ipak osjetila jer je Efes i u drugom poluvremenu nastavio kontrolirati rezultat. U završnici treće četvrtine su imali i 17 koševa prednosti, ali nakon vrlo dobre role Bogdanovića gosti se vraćaju na samo osam poena zaostatka (67:59) u 32. minuti. Zaredali su domaćini nekoliko vrlo slabih napada, ušli u bonus i doveli se u velike probleme.

Šest minuta prije kraja gosti su došli na četiri koša zaostatka (67:63). Efes je održavao prednost od dva posjeda sve do završnih 37 sekundi kada Bobby Dixon pogađa tricu za minus dva (78:76). Nakon velikog pritiska u obrani, domaćin je pogriješio pri izvođenju lopte. Bogdanovićev šut za vodstvo nije ušao, gosti brzo rade prekršaj na Honeycuttu koji pogađa oba slobodna bacanja. Iako su u konačnici imali i šut za pobjedu, Dixon je promašio i tu je utakmici bio kraj.

Efes je do pobjede predvodio Bryant Dunston s 14 koševa (7/12 za dva), dok je Jayson Granger dodao 13 poena (3/7 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 4/5) i pet asistencija.

Najbolji je kod gostiju bio Bogdan Bogdanović sa 16 poena (2/2 za dva, 2/3 za tricu, slobodna bacanja 6/7) i četiri asistencije.

Anadolu Efes: Thomas 2, Honeycutt 9, Balbay 8, Brown 10, Osman 5, Geyik, Granger 13, Heurtel 4, Mutaf, Paul 10, Dunston 14, Kirk 5

Fenerbahče: Hersek, Udoh 8, Mahmutoglu 10, Antić, Bogdanović 16, Bennett, Nunnally 5, Ugurlu, Vesely 7, Kalinić 12, Dixon 19, Duverioglu

Maccabi Tel Aviv - Žalgiris 77:93

Demotivirani Maccabi koji je ostao bez svih šansi za prolazak dalje nije uspio zaokružiti dobar tjedan u kojem su upisali gostujuću pobjedu kod Fenerbahčea. Kod kuće su poraženi od, u posljednje vrijeme, odličnog Žalgirisa rezultatom 93:77 kojim litavska momčad i dalje ostaje u igri za doigravanje.

Vrlo dobro je počeo domaćin, držao prednost koja je nakon trice Victora Rudda iznosila pet razlike (14:9), međutim, u završnim minutama prve četvrtine gosti rade seriju 8:0 i zaključuju je rezultatom 17:14. Maccabi se držao u egalu još nekoliko minuta, ali je zatim uslijedila crna rupa u kojoj su u nepunih pet minuta ubacili tek četiri koša što je Žalgiris iskoristio i došao na osjetniju prednost. Na odmor su otišli s 11 poena viška (44:33).

U drugom poluvremenu Maccabi se u nekoliko navrata uspio približiti na šest koševa razlike, ali kratkotrajni bljeskovi nisu donijeli na kraju ništa drugo osim pristojnog poraza protiv raspoloženije momčadi.

Do pobjede je Žalgiris predvodio Edgaras Ulanovas s 20 poena (5/10 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 1/2), dok je Kevin Pangos dodao 15 koševa (4/7 za dva, 2/5 za tricu, slobodna bacanja 1/1).

Maccabi je predvodio Victor Rudd sa 16 poena (1/3 za dva, 4/6 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i četiri asistencije.

Maccabi Tel Aviv: Rudd 16, Simpson 10, Smith 10, Zalmason, Levi, Mekel 8, Pnini 8, Segev, Ohayon, Landesberg 11, Alexander 9, Iverson 5

Žalgiris: Pangos 15, Lekavičius 4, Valinskas, Westermann 4, Seibutis 5, Motum 10, Jankunas 12, Milaknis 6, Lima, Kavaliauskas 14, Hartenstein 3, Ulanovas 20

Armani Milano - Bamberg 76:84

U dvoboju dviju momčadi koje su izgubile sve šanse za doigravanje slavio je Bamberg rezultatom 84:76. Bio je to susret u kojem je vodio gotovo od samog početka i gotovo bez većih poteškoća ga priveo prema kraju.

Ubačajem Miroslava Raduljice domaćin je poveo s 9:8 nakon čega je uslijedila velika serija njemačke momčadi koja je u tek nekoliko minuta došla do 17 poena prednosti (26:9). U samoj završnici je tek Jamel Mclean malo uspio ublažiti zaostatak svoje momčadi.

Iako su ubačajem Fabiena Causeura u 17. minuti došli i do 19 koševa viška, Milano preko Rickyja Hickmana u samoj završnici uspijeva smanjiti na "samo " 14 razlike (50:36) jer kada uzmemo u obzir omjer snaga i raspoloženost momčadi na terenu, prednost njemačke momčadi je trebala biti i veća.

U nastavku susreta prevelikih problema za njemačku momčad nije bilo, sve do posljednjih nekoliko minuta, kada je Repešina momčad došla na samo pet poena minusa (77:72) nakon poena Raduljice. Ipak, na drugoj strani tricom uzvraća Causeur, domaćin sljedeći napad nije uspio realizirati i tu je utakmici bio kraj.

Do pobjede ih je predvodio Fabien Causeur sa 17 koševa (4/4 za dva, 2/4 za tricu, slobodna bacanja 3/4) i osam skokova. Leon Radošević je zaključio susret s devet poena (3/8 za dva, slobodna bacanja 3/5), dva skoka i tri asistencije za 22 i pol minute na terenu.

Armani Milano: Mclean 8, Hickman 20, Kalnietis 8, Raduljica 19, Mačvan 1, Pascolo 7, Lagana, Giardini, Cinciarini 9, Abass 4

Bamberg: Causeur 17, Melli 9, Zizis 4, Nikolić 5, Staiger 6, Theis 8, Lo 7, Veremeenko, Miller 7, McNeal 12, Heckmann, Radošević 9

Baskonia - Panathinaikos 63:72

U dvoboju dviju momčadi s istim omjerom slavila je grčka momčad 72:63 i skočila još jednu mjesto na ukupnoj ljestvici. Iskoristili su slab ulazak Baskonije u utakmicu, vrlo brzo došli do značajnije prednosti koju do kraja je susreta nisu ispuštali.

Raspoloženi James Gist odlično je otvorio večerašnje gostovanje svoje momčadi, ubacio sedam poena u prvih pet minuta za osam poena prednosti (12:4). Tek se Tornike Šengelia na trenutke uspijevao nositi s grčkom momčadi. Niti nakon pozvane minute odmora Baskonia je nastavila s vrlo slabom i potpuno dekoncentriranom igrom. Tricom Kennyja Gabriela Panathinaikos je došao do 18 koševa viška (24:6). Vrijedi izdvojiti kako je tek prvi prekršaj grčka momčad napravila 13 sekundi prije kraja prve četvrtine.

Moglo se i pretpostaviti da domaćin neće nastaviti igrati na ovakav način što se osjetilo u više energije i želje. Međutim, kada uđete slabo u susret, teško se iz toga izvući, a večeras smo imali ogledan primjer toga. Pokušali su uhvatiti zaostatak, međutim, do kraja se poluvremena nisu uspjeli spustiti ispod 16 koševa zaostatka (21:37).

Iako su u posljednju četvrtinu ušli sa 17 poena zaostatka (54:37), domaćini pojačavaju i pokušavaju se primaknuti. Minutu i pol prije kraja došli su na samo šest poena zaostatka, zaprijetili potpunom priključivanju, ali je Panathinaikos zadržao mirnoću i došao do pobjede.

Najučinkovitiji je kod Panathinaikosa bio Chris Singleton s 18 poena (3/5 za dva, 2/5 za tricu, slobodna bacanja 6/8) i osam skokova, dok su po 11 dodali Mike James (3/6 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i James Gist (4/5 za dva, 1/2 za tricu, slobodna bacanja 0/4) uz pet skokova.

Najbolji je kod Baskonije bio Adam Hanga s 13 koševa (5/9 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 0/3) i pet skokova.

Baskonia: Larkin 7, Voigtmann 12, Hanga 13, Sedekerskis, Beaubois, Blažić, Diop 7, Tillie 2, Laprovittola 5, Šengelia 6, Budinger 11 , Luz

Panathinaikos: Singleton 18, Nichols 2, Rivers , James 11, Bochoridis, Fotsis, Pappas 4, Feldeine 8, Gist 11, Gabriel 6, Bourousis 4, Calathes 8