Dvojbena sudačka odluka u završnici pogurala CSKA do pobjede

Petar Jenjić • utorak, 25.04.2017.

Košarkaši CSKA i dalje nastavljaju s vrlo dobrim nastupa u Europi i sigurno kroče prema obrani naslova prvaka. U trećoj su četvrtfinalnoj utakmici slavili na gostovanju kod Baskonije 90:88 čime su pomeli španjolsku momčad s 3-0 i prošli na Final Four. Imali su domaćini šut za pobjedu, Kurbanov je faulirao Larkina pri šutu, ali se suci nisu oglasili..

Baskonia - CSKA 88:90 (24:22, 20:21, 26:29, 18:18)

Treća utakmica četvrtfinala Eurolige:
Vitoria-Gasteiz - Fernando Buosa Arena; Gledatelja: 11 862
Suci: Ilija Belošević (Srbija), Carmelo Paternico (Italija), Matej Boltauzer (Slovenija)

Baskonia: Larkin 13, Voigtmann 9, Hanga 13, Sedekerskis, Beaubois 4, Blažić 10, Diop 2, Tillie, Laprovittola 3, Šengelia 19, Budinger 15, Luz

CSKA: De Colo 15, Kulagin, Teodosić 13, Augustine 8, Fridzon 2, Jackson 10, Antonov, Voroncevič 4, Higgins 21, Hrjapa 3, Kurbanov 5, Hines 9

Branitelj naslova uspio je riješiti sve u trećoj utakmici, ne dopustivši bilo kakve komplikacije. Baskonia je bila vrlo dobar protivnik s kojim su odigrali tri vrlo napete utakmice, večeras su opet morali strepiti, no ipak su slavili rezultatom 90:88.

Nakon nešto boljeg otvaranja ruskog sastava, Baskonia je u četvrtoj minuti došla do prve prednosti (9:7) preko Chasea Budingera. Egal je ostao do završnice prve četvrtine kada domaćin zahvaljujući visokom presingu radi seriju 7:0 čime je došao do četiri razlike (24:20).

Imala je Baskonia početkom druge dionice sedam koševa viška (29:22), međutim, CSKA na krilima raspoloženog Coryja Higginsa radi seriju 12:1. Do same završnice poluvremena vodila je samo ruska momčad, ali ne više od tri koša razlike. Adam Hanga tricom je donio svojoj momčadi minimalnu prednost nakon 20 minuta igre (44:43).

Šuterski raspoložene momčadi igrale su sjajno u nastavku, no nijedna se nije uspijevala odvojiti na značajniju razliku kojom bi se eventualno približili pobjedi. Ipak, nešto je slabija bila španjolska momčad koja je, iako se igralo koš za koš, konstantno hvatala priključak. Bilo je jasno da će današnju utakmicu vrlo vjerojatno odlučivati jedna ili dvije lopte.

Posljednjih deset minuta počelo je vrlo nervozno s obje stranu i dosta izgubljenih lopti i krivih odluka. Nažalost po Baskoniju počeli su se gubiti, jako dugo nisu uspijevali organizirati dobar napad i doći do lakše pozicije za šut. Aaron Jackson je donio gostima sedam poena prednosti u 35. minuti (79:72). Imali su domaćini priliku za povratak u egal, ali je nisu iskoristili, ponovno je poentirao Jackson čime je CSKA došao do dvoznamenkaste prednosti.

U samoj se završnici probudio Shane Larkin i vratio svoju momčad u igru (87:90). Osam sekundi prije kraja promašio je prvo i pogodio drugo slobodno bacanje. Domaćin radi pritisak i CSKA izbacuje loptu iz igre. Odgovornost je preuzeo ponovno Shane Larkin kojeg je faulirao Kurbanov pri šutu za tricu, no suci se nisu oglasili i utakmici je bio kraj.

Goste je predvodio Cory Higgins s 21 poenom (7/13 za dva, 1/2 za tricu, slobodna bacanja 4/5), Nando De Colo je dodao 15 koševa (4/6 za dva, 1/5 za tricu, slobodna bacanja 4/5) i pet asistencija.

Najbolji je kod Baskonije bio Tornike Šengelia s 19 koševa (3/8 za dva, 3/3 za tricu, slobodna bacanja 4/4) i sedam skokova, Chase Budinger je dodao 15 pena (5/8 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i osam skokova.