SP 2018., dodatne kvalifikacije, 09.11.2017, 20:45 h
Sjeverna Irska
Sjeverna Irska 0:1 Švicarska
Švicarska

Luka Medić • četvrtak, 09.11.2017.

U prvom susretu dodatnih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo koje se sljedećeg ljeta igra u Rusiji Švicarska je kao gost slavila protiv Sjeverne Irske s minimalnih 1:0...

U prvih devet utakmica devet pobjeda. Jedini uz Njemačku. Elf je na koncu stigao i do desete pobjede, a Švicarska je u posljednjem desetom kolu izgubila od Portugala i tako završila u dodatnim kvalifikacijama. I s tih 27 bodova Švicarska je bila najuspješnija od svih momčadi koje su izborile play off. Bilo bi možda čak i malo nepravedno da Švicarci zapnu na tim posljednjim stepenicama, jer su po svemu pokazanom zaslužuju vizu za Rusiju. Dodatne kvalifikacije donijele su im možda i najpoželjnijeg protivnika, Sjevernu Irsku. Sjeverna Irska završila je u svojoj skupini kao druga, iza Njemačke, a ispred Češke te su tako izborili dvije utakmice za prvi plasman na Mundijal nakon 32 godine. Švicarska pak lovi svoj 11. nastup na Mundijalu, a u prvoj utakmici odigranoj u Belfastu Švicarska je slavila s minimalnih 1:0 i tako stigla na korak do plasmana.

Kao što se i očekivalo domaći sastav od samog početka koncentrirao se isključivo na obranu i prepustio je inicijativu gostima. Prvi dio prošao je bez previše prilika na obje strane. Gosti su u desetoj minuti stvorili priliku, ali pokušaj Xhake otišao je preko vrata. U velikoj prilici bio je i kapetan Švicarske na samom kraju prvog dijela kada je Lichtsteiner zakasnio jedan korak na loptu. Da je sustigao, ostao bi sam ispred domaćeg vratara McGoverna i imao bi veliku priliku za vodstvo.

Drugo poluvrijeme nije ni počelo, a novu veliku priliku imala je Švicarska. Nakon malo više od 20-ak sekundi igre Shaqiri je uputio dosta neugodan udarac koji je ponovno završio preko gola. Nedugo kasnije Seferović zakasnio je na jedan ubačaj na pet metara od vrata domaćih.

Švicarska je pokazanim zaslužila pogodak, a do njega je stigla na dosta sporan način. U 57. minuti ponovno jedna duga akcija gostiju koju je domaća obrana uspješno odbijala i držala van svog šesnaesterca. Na vrhu kaznenog prostora Shaqiri je odlučio pokušati tući na gol, a Evans je krenuo u blok. Lopta je pogodila sjeverno-irskog reprezentativca, a sudac Hategan iz Rumunjske vidio je igranje rukom. Dosta sporna situacija jer se Evans nalazio jako blizu, a iz usporene snimke izgleda kao da ga je lopta pogodila u rame, a ne u ruku. Bilo kako bilo, Hategan unatoč protestima domaćih nije mijenjao odluku. Iz kaznenog udarca poentirao je Ricardo Rodriguez.

Do kraja susreta Sjeverna Irska se malo otvorila, krenula po izjednačenje, ali u svih 90 minuta domaćini nisu uspjeli upisati ni udarac u okvir vrata, a kamo li postići pogodak. Tako je Švicarska stigla do velike pobjede na neugodnom gostovanju. Uzvrat je na rasporedu u nedjelju, 12. studenog.