Euro 2018., skupina 2, 4. kolo, 23.01.2018, 18:15 h
Slovenija 31:26 Španjolska
Španjolska

Sjajna Slovenija pregazila Španjolce i zadržala šanse za prolaz u polufinale

Branimir Korać, Mihaela Bradovski • utorak, 23.01.2018.

Odličnu utakmicu odigrali su Slovenci protiv Španjolske i ostvarili ono što su sanjali. Nadali su se pobjedi jer ih je samo ona držala u igri za polufinale i iako šanse i dalje nisu velike, Vujović se nadao da će ostati u igri do kraja i ostao je...

Poraz od Danske nije negativno utjecao na Sloveniju, Veselin Vujović odradio je fantastičan posao u pripremi utakmice i Španjolska je pregažena s 31:26. Svoju daleko najbolju utakmicu na ovom Prvenstvu Slovenija je odigrala doslovno u posljednji trenutak, poraz ju je izbacivao iz igre za polufinale, no bila je rastrčana, motivirana i dosta bolja te je zasluženo slavila.

Jan Grebenc i Urban Lesjak nisu bili u kadru, a igrač koji je ušao umjesto Lesjaka, bio je ključan na putu do pobjede. Vratar Zagreba Urh Kastelic fantastično je odradio posao, skinuo niz teških pokušaja Španjolaca i nosi velike zasluge za ovu pobjedu.

Prvo poluvrijeme donijelo je ravnopravnu igru, a Sloveniji su probleme stvarala isključenja koja su i pomogla Španjolskoj u stvaranju prednosti 8:6. Međutim Slovenija je do odmora napravila preokret i s dva gola Boruta Mačkovšeka u završnici poluvremena stigla do prednosti 13:12.

U prvih pet minuta drugog dijela igralo se gol za gol, a onda Slovenija u manje od dvije minute lomi otpor Španjolske. Dva gola Janca te po jedan Cingesara i Mačkovšeka za seriju 4:0 i bijeg na 20:15.

Španjolska je pokušavala na sve načine vratiti se u utakmicu, radila pritisak na rumunjske suce, ali nije im prolazilo i prednost Slovenije otišla je i na vrlo visokih sedam razlike.

Pet minuta prije kraja golovima Figuerasa, Solea i Dujšebaeva Španjolska smanjuje na 28:25, ali Slovenija ipak do kraja susreta ne dopušta veću neizvjesnost i odlazi do pobjede 31:26.

Kastelic je skupio 12 obrana, a Gašper Marguč postigao je pet golova. Kod Španjolske Ferran Sole zabio je šest pogodaka.

Slovenija tako i dalje ostaje u igri za prolaz, ali prvi uvjet da vidi polufinale je remi između Njemačke i Španjolske u zadnjem kolu uz pobjedu Slovenije protiv Češke.