Lyon 4:2 Marseille
Marseille

Jan Šneler • nedjelja, 23.09.2018.

U šestom kolu francuske Ligue 1, u derbiju Olympiquesa, Lyon je prikazao bolju igru i na svom terenu slavio protiv Marseillea...

Lyon i dalje ostaje teško osvojiva tvrđava za goste iz Marseillea. Kao i ranijih godina, Marseille nije uspio doći do tri boda i Lyon je ukupno boljom igrom zasluženo slavio s 4:2. Posebno treba istaknuti Tanguya Ndombelea koji je upisao čak tri asistencije.

Početak utakmice prošao je u nadigravanju momčadi. Obje ekipe igrale su vrlo ofenzivno i pokretljivo, a u 15. minuti Dimitri Payet je mogao dovesti goste do vodstva, ali je u ključnom trenutku slabije reagirao. Prvih dvadesetak minuta gosti su bili bolji, no do pogotka nisu uspijevali doći. U 27. minuti, Ndombele je lijepo proigrao Aouara koji slalomom zaobilazi braniče i mirno poentira za vodstvo Lyona.

Nakon primljenog pogotka Marseille nije posustajao te su još uvijek bili konkretniji u igri. Ipak, Memphis Depay mogao je u 38. minuti povećati vodstvo domaćih, no njegov udarac otišao je malo pored vrata. Kazna je došla minutu kasnije. Gosti su konačno uspjeli zabiti. Payet je uposlio Floriana Thauvina koji iz kuta lijepo pogađa suprotni kut domaćeg vratara.

Zasluženo je Marseille izjednačio, a do poluvremena se rezultat više nije mijenjao. U nastavku susreta, domaći su tek na početku bili opasni, ali sve drugo prošlo je u znaku Lyona. U 51. minuti, Ndombele sjajno pronalazi Bertranda Traorea, a ovaj pogađa za novo vodstvo Lyona. Isti dvojac ponovno je bio u akciji u 60. minuti. Ndombele je ponovno odličnim dodavanjem gurnuo Traorea u priliku, ovaj je pucao, a lopta je dotaknula Luiza Gustava i promijenivši smjer ušla u mrežu.

Marseille je potpuno potonuo nakon dva brzo primljena pogotka i Lyon je nastavio s dominacijom. Četiri minute nakon trećeg pogotka, Lyon je povećao vodstvo i potpuno riješio pitanje pobjednika. Kevin Strootman je u šesnaestercu srušio Traorea, sudac Clement Turpin je uz konzultaciju VAR-a opravdano pokazao na bijelu točku s koje je precizan bio Nabil Fekir.

Iako je utakmica već bila riješena, Marseille je uspio smanjiti rezultat. U 82. minuti, Clinton N'Jie je lijepo prevario svog čuvara i odmjerenim udarcem pogodio neobranjivi suprotni kut Anthony Lopesa. Samo minutu kasnije, Lyon je bio u kontri, Traore se sjurio prema golu i Duje Ćaleta-Car u pokušaju da spriječi gotovo siguran pogodak srušio ga je izvan šesnaesterca. Turpin nije puno razmišljao te je potpuno opravdano pokazao hrvatskom reprezentativcu crveni karton.

Do kraja susreta utakmica primirila i Lyon je puno boljom igrom u drugom dijelu zasluženo došao do slavlja. Ćaleta-Car igrao je do 83. minute kada je isključen. Iako je njegova momčad primila čak četiri pogotka, hrvatski branič nije direktni krivac niti za jedan, ali svakako neće po dobrome pamtiti ovaj derbi. Što se tiče crvenog kartona, Traore bi se sjurio prema golu i došao u mat poziciju tako da s te strane možemo razumjeti start i namjeru hrvatskog braniča.