Glavna runda, skupina I, 1. kolo, 20.01.2019, 18:00 h
Brazil 29:26 Hrvatska
Hrvatska

Hrvatska kompromitirala odličan posao iz Münchena, Brazil zaslužio pobjedu

Branimir Korać • nedjelja, 20.01.2019.

U prvom kolu glavne runde Svjetskog prvenstva Hrvatska igra protiv Brazila. Izabranici Line Červara nemaju izbora, moraju upisati pobjedu i nastaviti se boriti za prolaz u polufinale...

BRAZIL - HRVATSKA 29:26 (17:13)

Svjetsko prvenstvo

Skupina 1, prvo kolo

Brazil: Cesar Almeida (3 obrane/1 pogodak), Leonardo Tercariol 6 obrana/1 pogodak), Henrique Teixeira, Guilherme Valadao, Jose Toledo (3), Thiagus Santos (1), Alexandro Pozzer (3), Felipe Borges (5), Fabio Chiuffa (1), Vinicius Teixeira (3), Cleryston Novais, Thiago Ponciano, Haniel Langaro (9), Raul Nantes, Rudolph Hackbarth (2), Gustavo Rodrigues

Hrvatska: Marin Šego (5 obrana), Ivan Stevanović (4 obrane), Domagoj Duvnjak (6), Luka Stepančić (5), Ivan Vida, Zlatko Horvat (5), Igor Karačić (1), Alen Blažević, Manuel Štrlek (5), Željko Musa (1), Ivan Slišković, Luka Cindrić (1), David Mandić, Jakov Vranković (1), Marin Šipić (1), Damir Bičanić

Sedmerci: Brazil 1/1 (Hackbarth); Hrvatska 1/3 (Horvat, Štrlek)

Isključenja: Brazil 8 minuta (Santons 2, Borges 2); Hrvatska 4 minute (Slišković, Vranković)

Hrvatska je upisala težak poraz od Brazila u prvom kolu glavne runde Svjetskog prvenstva u rukometu, u susretu protiv najlakšeg protivnika u toj fazi natjecanja upisala je poraz i sada ako želi u polufinale mora rušiti Nijemce i Francuze. Sve ono dobro što je napravljeno u Münchenu kompromitirano je u ovom dvoboju.

Loš nastup i u obrani i u napadu, ogroman broj golova primljen je bez vratara, igra sedam na šest nije uopće funkcionirala i kao što je Španjolska s takvom taktikom poklonila pobjedu Francuskoj dan ranije, isto je napravila i Hrvatska protiv Brazila. U napadu se javila ogromna nesigurnost, lopte su se gubile kao na traci i Brazilci su to kažnjavali.

Od početka je bilo jasno kako to neće biti jedan od onih lijepih i ugodnih dana. Kada u napadu prodaješ loptu jednu za drugom, ne iskoristiš sedmerac, protivnik se odvoji i jasno je da stvari ne idu svojim smjerom.

Brazil je od početka bio u vodstvu, u obrani je odrađivao odličan posao, u napadu je hvatao odbijene lopte i pobjegao je brzo na 8:3. Hrvatska se pokušavala vratiti, ali za to je trebao barem korektan dan u napadu, ali bilo je daleko od toga. Kako je izgledala, dovoljno govori podatak da je brazilski vratar Almeida u prvom poluvremenu skupio samo tri obrane, a Hrvatska je gubila 17:13.

Očekivalo se da će Hrvatska bolje ući u nastavak susreta, ali ništa od toga. Nastavilo se doslovno u istom ritmu, samo što je Brazil još dobio i pomoć na golu u Tercariolu koji je počeo braniti hrvatske pokušaje.

Langaro je na drugoj strani punio hrvatsku mrežu i malo se situacija popravila kada je na vrata stao Stevanović i obranio nekoliko pokušaja. No Hrvatska ih nije uspjela sve iskoristiti već je i dalje gubila lopte, radila prekršaje u napadu i tek u završnih deset minuta pojavila se nada.

Naime Brazilci su nanizali nekoliko pogrešaka i Hrvatska je brzom serijom golova uspjela smanjiti ns 26:25. Toledo tada postiže važan pogodak i zaustavlja hrvatsku seriju, a nakon toga Brazilci odigravaju odličnu obranu, Tercariol brani pokušaj Bičanića i Thiagus Petrus pogađa praznu mrežu za 28:25 i priči je kraj. Prave prilike za novi povratak nije bilo.

Što sad? Ako misli u polufinale, Hrvatska mora svladati Njemačku u svakom slučaju, a onda vrlo vjerojatno i Francusku ili se nadati pomoći Španjolaca protiv Njemačke, ali o tome ne treba niti razmišljati. Najrealnije je da će za prolaz u polufinale trebati dvije pobjede.

Tijek susreta:

29:26 - Langaro, kraj

60. minuta - Tercariol brani Duvnjaku, zadnja minuta

28:26 - Duvnjak, dvije i pol minute do kraja

28:25 - Thiagus nakon što Tercariol brani Bičaniću i onda Thiagus na prazan gol zabija

27:25 - Toledo prekida hrvatski niz

26:25 - Vranković! Opet Brazilci poklonili loptu!

26:24 - Griješe Brazilci, Horvat! Osam minuta do kraja

52. minuta - Opet Stevanović, Karačić ovaj put zabija za 26:23

51. minuta - Treća obrana Stevanovića, ali Karačić trese stativu

26:22 - Stevanović brani, Duvnjak zabija

26:21 - Langaro, Bičanić krivo i Brazil ima napad, 50. minuta

49. minuta - Stevanović napokon do obrane, Mandić ide u kontru i radi faul u napadu, nevjerojatno

25:21 - Horvat sa sedam metara nakon obrane iz prostora koja nije bila.

45. minuta - Šipić trese gredu, Hrvatska ne izgleda nimalo dobro, dapače, izgleda jako loše i pitanje je može li uopće zaprijetiti

25:20 - Nevjerojatno, konstantno na istu foru Brazilci guraju loptu na crtu i stalno im to prolazi.

23:19 - Horvat

23:18 - Lopta na crtu, Teixeira lako zabija

22:18 - Mandić krade loptu, Horvat smanjuje iz kontre

22:17 - Stepančić, na gol ide Stevanović

22:16 - Duvnjaku brani odlični Tercariol, a Hackbarth zabija iz kontre

38. minuta - Promašuju Brazilci

21:16 - Stepančić

21:15 - Langaro

20:15 - Tercariol brani sedmerac Štrleku, ali on uzima odbijenu loptu i zabija. Nakon toga Mandić krade loptu i ide u kontru, ali tercariol mu brani

20:14 - Tercariol - na - prazan gol

19:14 - Borges, pogađate, na prazan gol

18:14 - Borges s krila

33. minuta - Vranković prežestoko, dvije minute

17:14 - Horvat prolazi na crtu.

32. minuta - Odmah krađa Vrankovića.

31. minuta - Stepančić zabija, ali ništa od gola, faul u napadu.

Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvog dijela, Brazil vodi 17:13. Jučer je Španjolce skupo stajalo poigravanje sedam na šest, a danas je takva igra bila kobna za Hrvatsku.

17:13 - Toledo izvana odlično

16:13 - Zabili su Brazilci s crte, ali Štrlek odmah vraća

27. minuta - Prilika za minus dva, ali Almeida brani Karačiću

27. minuta - Chiuffa s krila vratnica

15:12 - Duvnjak lijep gol izvana

15:11 - Langaro

14:11 - Stepančić, Hrvatska izgleda malo bolje

24. minuta - Brazilci i bez Borgesa, Horvat nije zabio za minus tri

14:10 - Štrlek s crte

14:9 - Toledo lako zabija s osam metara

13:9 - Cindrić iako se teško kreće nakon starta Petrusa

13:8 - Langaro lakoćom se diže i zabija

12:8 - Stepančić s krive strane smanjuje na četiri razlike

21. minuta - Faul u napadu Pozzera

12:7 - Prva lopta na crtu, Musa zabija

20. minuta - Petrus drugo isključenje, koljenom u Cindrića

12:6 - Pozzer

11:6 - Stepančić

11:5 - i sada brani i Almeida, odbijena lopta do Borgesa, pogađate, zabija u prazan gol

10:5 - Opet izgubljena lopta Duvnjaka i Borges zabija na prazan gol

9:5 - Chiuffa, puno prostora s krila, Šego bez šanse

16. minuta - Isključen Slišković

14. minuta - Toledo pokraj gola, prilika za novo približavanje, Duvnjak 8:5

8:4 - Srećom ne prolazi Brazilcima cepelin, Duvnjak iz kontre smanjuje

12. minuta - Petrus isključen, Horvat gađa stativu iz sedmerca.

11. minuta - Nevjerojatno, Duvnjak faul u napadu i opet gol preko cijelog terena. Langaro 8:3

10. minuta - Cindrić gađa gredu, nije dobro. Brazilski vratari bez obrane, Šego ima već četiri, a Brazil vodi s plus četiri, 7:3

6:3 - Opet izgubljena lopta i vratar Almeida iz svog šesterca zabija za 6:3, Červar zove time out

5:3 - Pozzer, Šego je obranio šut Langara, ali odbijenu loptu kupi Pozzer i zabija

4:3 - Prvo je Pozzer lijepo zabio s crte, ali nakon brzog centra Štrlek smanjuje

8. minuta - Duvnjak s poda pored gola

7. minuta - Duvnjak krade loptu, šansa za poravnanje.

3:2 - Štrlek s krila krasno u suprotni gornji kut

3:1 - Tri napada zaredom Hrvatska gubi loptu, ovaj put Langaro zabija sa svoje polovice na prazan gol.

5. minuta - Opet izgubljena lopta, Petrus bježi u kontru, ali Šego sjajno brani!

2:1 - Griješi Hrvatska u napadu, Borges bježi u kontru i zabija

3. minuta - Dvije sjajne obrane Šege!

1:1 - Duvnjak lakoćom prolazi

1:0 - Langaro izvana odličan šut

1. minuta - Počeo je susret, ajmo Hrvatska!!!