EP 2020., kvalifikacije, skupina E, 06.09.2019, 20:45 h, City Arena Trnava
Dejan Lovren 89'
Hrvatska

Fantastična Hrvatska! Nastup vrijedan drugog mjesta na svijetu!

Jan Šneler • petak, 06.09.2019.

Hrvatska je upisala veliku pobjedu protiv Slovačke u Bratislavi, slavila je s 4:0 i odigrala daleko najbolju utakmicu još od Svjetskog prvenstva u Rusiji!

Robert Boženik
46'
7
Lukaš Haraslin
63'
21
Michal Duriš
79'
Zlatko Dalić

Nakon nevjerojatnog i neponovljivog rezultata sa Svjetskog prvenstva prošle godine, Hrvatska je upala u manju krizu rezultata. Tražila se prava igra, tražili su se dobri rezultati i konačno možemo reći da smo u Trnavi gledali pravu Hrvatsku. Kakva predstava Vatrenih! Sjajna igra, desetak fenomenalnih prilika i čak četiri pogotka u mreži Slovačke koja nije bezopasna reprezentacija.

Od samog početka susreta Hrvatska je bila izuzetno opasna. Vrlo ofenzivno krenuli su Vatreni i nije dugo trebalo čekati na prvu ozbiljnu priliku. Već nakon osam minuta Karlo Bartolec ubacio je u šesnaesterac, lopta se odbila do Luke Modrića koji puca s ruba šesnaesterca silovito, ali malo iznad gola.

Gotovo u istoj akciji, nakon gol auta, Marcelo Brozović krade loptu Slovacima, puca jako, no nažalost njegov udarac pogađa prečku. Nakon silovitog udara Hrvatske, pokušala je i Slovačka. Robert Mak je dobro potegnuo, ali Dominik Livaković bio je siguran.

Hrvatska je nastavila s napadima, vrlo borben bio je Ante Rebić koji je dobio velik broj duela i oduzeo jako puno lopti i stvarno moramo priznati da dugo nismo gledali tako rastrčanu i raspoloženu Hrvatsku. U 22. minuti opasno je ponovno bilo kod slovačkog gola, no uspjeli su domaći braniči izbaciti loptu.

Najbolju priliku do tada Hrvatska je imala u 29. minuti. Nakon kornera i gužve u petercu, Bruno Petković prebacio je loptu do Domagoja Vide koji s par metara silovito tuče preko gola. Bila je to stopostotna prilika koju nažalost hrvatski stoper nije uspio pretvoriti u pogodak. Vrlo brzo nakon te šanse, Slovaci su imali novu solidnu priliku.

Ondrej Duda lijepo je prošao, oslobodio se čuvara, ali previše je solirao i Nikola Vlašić uspio je ukrotiti njegov pokušaj. U 31. minuti mogli smo vidjeti jedan od najljepših pogodaka, usudili bi se reći, u povijesti hrvatske reprezentacije. Petković je primio loptu na dvadesetak metara, driblinzima pomalo izbacivao iz igre čuvara po čuvara i nakon trojice otpalih Slovaka pucao prema golu, no Martin Dubravka uspio je refleksno obraniti.

Četiri minute kasnije ponovno su Slovaci na mukama, a Hrvatska ponovno pogađa okvir gola. Oba puta u glavnoj ulozi bio je Ivan Perišić. Prvo je lijepo tukao iskosa s ruba šesnaesterca i pogodio prečku, da bi malo kasnije iz gotovo mrtvog kuta pokušao prevariti Dubravku i pogodio stativu s vanjske strane.

Silne prilike, propuštene stopostotne šanse i pogođeni okviri gola isplatili su se Hrvatskoj u posljednjoj minuti poluvremena. Vlašić krade loptu Stanislavu Lobotki, oslobađa se čuvara i lijepim udarcem u sam kut pogađa za vodstvo Hrvatske.

Na odmor su Vatreni otišli s vodstvom u posljednjim trenucima prvog dijela, a s odmora su se vratili u još boljem izdanju. Već u prvoj minuti nastavka, Perišić je sjajno pogodio i donio Hrvatskoj povećanje vodstva. Vrlo važan trenutak za mirniji nastavak i najbolja moguća naplata svega što je Hrvatska pokazala u ovom susretu.

Slovaci nisu dugo čekali i vrlo brzo su zaprijetili nakon drugog primljenog pogotka, ali Livaković je bio sjajan i još jednom dobrom reakcijom uklonio svu opasnost. Utakmica se malo smirila, iako se Slovaci nisu predavali te su i dalje znali opasnije priprijetiti.

Ipak, sve dvojbe riješio je Petković u 73. minuti. Ako nije zabio pogodak nakon prekrasnog driblinga u prvom dijelu, napadač Dinama uspio je doći do gola u nastavku. Nakon dodavanja Josipa Brekala, Petković se majstorski riješio Milana Škriniara, oslobodio za udarac i s par metara mirno poentirao pored nemoćnog Dubravke.

Do kraja susreta većih prilika nije bilo i činilo se da će utakmica završiti s tri razlike. Pokušavala je Hrvatska i dalje, igrači koji su ušli u nastavku imali su svoje pokušaje što je bio sjajan znak kako nema stajanja niti opuštanja čak i nakon velikog vodstva i potvrđene pobjede. Mario Pašalić imao je solidnu šansu u 87. minuti, ali nažalost veznjak Atalante nije uspio postići svoj prvijenac u dresu Hrvatske.

Ipak, kao što smo rekli Hrvatska nije stala i do kraja je došla do još jednog gola. U 90. minuti nakon kornera, Dejan Lovren bio je najviši u skoku i pogodio je za konačnih 0:4 i veliku pobjedu Hrvatske, izuzetno važnu u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo sljedeće godine.

• cameosis06.09.2019. u 22:52
    zašto je rezultat na sp-u »nevjerojatan i neponovljiv«? hrvatska je otišla na turnir kao jedan od favorita, s najboljim veznim redom na svijetu. pristup uvijek moraju biti naslovi -- drugo mjesto je dobro, ali samo titule se broje. usput, otkad je samostalna, igrala je dva polufinala i jedno... [više na forumu]