Premiership, 6. kolo, 21.09.2019, 13:30 h
Leicester City 2:1 Tottenham
Tottenham

Leicester preokrenuo Spurse, VAR poništavao pogotke

Matej Kačan • subota, 21.09.2019.

U sjajnoj utakmici šestog kola engleske Premier lige Leicester je preokrenuo rezultat u drugom poluvremenu i pobijedio Tottenham 2:1...

Tottenham je u susret ušao s imperativom pobjede. Raspored na početku Premiershipa nije ga mazio pa su njegovi nogometaši u prvih pet kola upisali remije s Arsenalom i Manchester Cityjem, a sami sebi svakako nisu pomogli porazom protiv Newcastlea i tek remijem u Ligi prvaka kod Olympiacosa.

Leicester je pak ove sezone vrlo ugodno iznenađenje pa su prvi ovosezonski poraz upisali tek od Manchester Uniteda u petom kolu na Old Traffordu.

Utakmica je od samog početka donijela mnogo uzbuđenja i visok tempo. Čak 56 duela i 17 prekršaja u prvom poluvremenu svjedoče da se igralo visokim tempom s mnogo fizičke igre, baš po engleskom guštu. U početku su dominirali gosti predvođeni Jamesom Maddisonom koji je u 12. i 14. minuti imao dvije sjajne prilike, ali oba puta nije bio dovoljno precizan.

Samo tri minute kasnije trese se mreža Tottenhama, ali semafor se ne mijenja. Nakon velike gužve u šesnaestercu gostiju Ndidi gura loptu u mrežu, ali zastavica je podignuta i signalizirano je zaleđe igrača Leicestera iako je možda bilo i materijala za VAR i kazneni udarac u korist domaćih.

U 19. minuti nova gužva, no ovoga puta negativnog predznaka. Moussa Sissoko debelo je zakasnio na jedan start duboko u polovici Leicestera te može biti sretan što nije dobio crveni karton. Nakon toga je zaiskrilo među igračima, ali sve je riješeno bez daljnjih sankcija.

Deset minuta kasnije opet se trese mreža, ovoga puta i s posljedicom na rezultat. Tottenham je krenuo u kontru, Son je petom ostavio loptu za Kanea koji se spotiče, ali sjajnim potezom iz pada uspijeva matirati Kaspera Schmeichela za 0:1 i pogodak kakav se ne viđa često.

Do kraja poluvremena Tottenham je više držao loptu u nogama, ali su više prijetili domaćini. Ipak, na poluvrijeme se odlazi s Kaneovih 0:1 iz 29. minute.

Drugo poluvrijeme donosi nastavak sjajnog ritma i mnogo prilika. Prijetili su Jamie Vardy i Leicester, a Tottenham se branio i preko Sona išao u ubojite kontre.

U 65. minuti trese se mreža Leicestera. Serge Aurier sjajno je pogodio gol s ruba šesnaesterca, no pogodak je poništen zbog milimetarskog zaleđa Sona u začetku akcije. Tako ova utakmica dobiva povijesni predznak kao prva u povijesti Premier lige u kojoj je VAR poništio više od jednog pogotka.

Kad već Tottenham nije uspio drugim golom ubiti utakmicu, kazna je stigla na drugoj strani u 69. minuti u kojoj Ricardo Pereira natrčava na jedan odbijanac te poravnava na 1:1. Taj je pogodak dao krila domaćinima koji sljedećih deset minuta provode igrajući visoki pritisak kao u transu.

U osamdesetoj minuti u igru ulazi Christian Eriksen koji je bio najveći izostanak u prvih 11 Tottenhama uz vratara Huga Llorisa koji je dobio treće dijete.

U 86. minuti James Maddison sjajnim projektilom s 20-ak metara uspijeva ono što nije realizirao u prvom poluvremenu te kompletira Leicesterov preokret. Tako umjesto riješene utakmice u korist Tottenhama imamo 2:1 za domaće.

Sudačka nadoknada je iznosila čak šest minuta zbog dosta prekida i VAR provjera, ali Leicester je izdržao te upisao velika tri boda. Time se penje na drugo mjesto tablice s kojeg će Brendan Rodgers i njegove trupe čekati rasplet ostalih utakmica šestog kola.

Tottenham s osam bodova ostaje na petom mjestu, no puno sastava iza njih ima utakmicu manje te je za očekivati da će Spursi ponedjeljak dočekati na mnogo lošijoj poziciji na tablici.

Za ove ekipe slijede obaveze u Carabao kupu, a nakon toga Leicester dočekuje Newcastle dok će Tottenham dočekati Southampton.