Nada još tinja: Zadar protiv FMP-a do pete pobjede u borbi za ostanak

Matej Kačan • subota, 29.02.2020.

Košarkaši Zadra uspjeli su svladati momčad FMP-a u svojoj Dvorani Krešimira Ćosića. Nakon preokreta u trećoj dionici je Zadar pobijedio sa 81:76 i nastavlja borbu za ostanak...

Teškom mukom je Zadar izborio produženje nade u izbjegavanje zadnjeg mjesta i ispadanja iz ABA lige. FMP je dugo vodio, imao je čak 13 razlike u trećoj četvrtini, ali je Zadar na krilima sjajnog Stefana Fundića okrenuo i na kraju slavio sa 81:76.

Igrao je Zadar u skraćenoj rotaciji lišen usluga kapetana Ive Ivanova te Martina Junakovića pa je trener Danijel Jusup cijelu prvu dionicu koristio istu petorku. Igralo se s malim brojem poena i uglavnom iz reketa pa je nakon deset minuta 17:16 za domaćina.

No u drugoj četvrtini je stala obrana Zadra, igrači gostiju su nešto i pogodili pa FMP bježi na 41:35 na poluvremenu. Nije energija Zadra bila na razini ekipe koja pod svaku cijenu mora dobiti utakmicu pa FMP na startu drugog poluvremena radi 8:0 i bježi na 13 razlike.

No onda su gosti prestali igrati i Zadar sjajnom obranom uz raspoloženog Fundića u tri minute dolazi na pet poena zaostatka, a onda radi još jednu seriju na koncu treće kojom 57:50 za goste postaje 61:59 za Zadar. Nastavilo se to i s 5:0 ulaskom u zadnju dionicu te je odjednom velikih sedam razlike za Zadar.

No ni tu nije bio kraj jer je u drugoj polovici posljednje četvrtine Zadar stao, a FMP radi 9:1 i dolazi do izjednačenja u posljednje dvije minute. Ipak je konce u svoje ruke na kraju preuzeo Dominik Mavra koji je napokon pogodio nešto iz igre uz slobodna bacanja. Ubacio je još jedno polaganje Fundić i Zadar uzima veliku pobjedu.

Apsolutno prvo ime Zadrana je bio Stefan Fundić koji je s 27 poena uništio FMP. 17 je dodao Domagoj Vuković, a šuterski slabu večer su Mavra i Allen nadoknadili sa sedam, odnosno osam dodavanja.

Stefan Đorđević je kod gostiju ubacio 23, a osim njega nitko nije bio dvoznamenkast. Presudan za sudbinu Zadra bit će nedjeljni dvoboj između Igokee i Mege Bemax koji Mega mora izgubiti ako Zadar želi ostati u ligi.

U prvom susretu dana Partizan nije imao nikakvih problema s Krkom koja je igrala bez svojih hrvatskih igrača. Brzo je Partizan pobjegao na 20 razlike te je sličnu prednost održavao do malog pada koncentracije u posljednjoj dionici, ali je Krka smanjila tek do konačnih 76:61.

Stefan Birčević je sa 17 koševa vodio pobjednike, a 12 je dodao Marcus Paige. Kod Krke je 16 zabio Dalibor Đapa.