Šampionsko izdanje Zadrana

Branimir Korać, Sanja Čalić • utorak, 27.05.2008.

Otvaranje finalne serije PH za košarkaše protekao je u znaku Zadrana. U Jazinama je Zadar s lakoćom nadigrao indisponirani Split i poveo u seriji 1-0...

Prepune Jazine mogle su u prvom finalnom srazu prvenstva doista uživati u igri zadarske momčadi koja je s lakoćom došla do vodstva nad Splitom uoči druge utakmice. Već od samog početka Zadrani su krenuli vrlo agresivno i serijom 9:0 došli do prednosti koju su održavali sve do šeste minute kad su Splićani povezali svoje redove i u samo jednoj minuti zahvaljujući Ivanovu i Periću sveli zaostatak na svega dva poena (16:14). U prvoj je dionici Split pružao najbolji otpor raspoloženom Zadru, no već po isteku desete minute, nakon dva prokockana splitska napada i treće osobne pogreške Perića, situacija se počela razvijati u korist Zadrana (23:14).

Vrlo agresivnom obranom, poglavito na dosad najučinkovitijem igraču Splita Garnettu koji je postigao tek dva poena, Zadrani su limitirali splitsku momčad u drugoj dionici na četiri poena do 15. minute, dok su u napadu učinkovito koristili propusnost splitske obrane čime su do 16. minute došli do vodstva i od 21 poen (39:18). Vrlo je dobru rolu u drugoj četvrtini imao Barać koji se s pet uzastopnih poena nadovezao na Stallworthovu tricu dovevši Zadar na velikih plus 26 (50:24) uoči kraja prvog dijela (51:26).

Koliko je velika bila nadmoć Zadrana svjedoči i podatak da su Splićani, koji su u Jazinama imali i podršku svojih navijača, u prvom poluvremenu imali svega osam uspješnih šuteva (8/30 – 27%), ali i 12 izgubljenih lopti.

Istim načinom kojim je Zadar otvorio prvi dio susreta, serijom 9:0, Split je započeo drugi, budući da Zadrani čak pet minuta nisu uspjeli pronaći put do splitskog koša. No nakon što je Gečevski svojim poenom probio led Zadar je povezao konce i do 29. minute napravio seriju 12:2 povećavši razliku na 27 poena (63:36) koju je Split do kraja četvrtine ipak uspio donekle umanjiti (63:41).

Splićani su u završnici spriječili pravi potop budući da je Zadar došao i do prednosti od 30 poena u 34. minuti, no Aco Petrović priliku je pružio i mlađim igračima što je Split iskoristio i ublažio vrlo uvjerljiv poraz (76:52). Najučinkovitiji u redovima pobjedničke momčadi bili su Johnson (14 poena, tri skoka) i Barać (11 poena, četiri skoka, četiri asistencije), dok su Splićane predvodili Ivanov (15 poena, 11 skokova) i Perić (13 poena, sedam skokova).

A-1 liga, finale, prva utakmica:
Zadar - Split CO 76:52 (23:14, 51:26, 63:41)
Zadar, Jazine, 3000 gledatelja
Suci: Dubravko Muhvić (Karlovac), Siniša Herceg (Zabok), Tomislav Vovk (Slavonski Brod)

ZADAR: Stallworth (12, 6 skokova), Stipčević (5), Barać (11), Johnson (14), Prostran (1), Gečevski (7, 10 skokova), Šarlija (5), Lalić (4), Macura (6), Štimac (7, 8 skokova), Brewer (4). Trener: Aleksandar Petrović.

SPLIT CO: Klarica, Sumić (3, 6 osvojenih lopti), Bilobrk (4), Delaš (3), Rudež (5), Ivanov (15, 11 skokova), Stipanović (3, 5 skokova), Mladenov (1), Perić (13, 7 skokova), Sobin, Garnett (2), Batina (3). Trener: Slobodan Subotić.