Olić i Petrić sjajni u danu preokreta

Petar Plevnik • subota, 13.09.2008.

Sjajan nogomet viđen je u subotnjim susretima četvrtog kola Bundeslige, a takvi su bili i nastupi Ivice Olića i Mladena Petrića u dresu HSV-a. Naime, upravo zahvaljujući njihovim pogocima HSV je protiv Bayer Leverkusena od 0:2 stigao do 3:2, dok je u uzbudljivom Revierderbyu Borussia nakon 0:3 uspjela spasiti bod protiv Schalkea...

Više od 80 000 gledatelja na rasprodanom Westfalenu svjedočilo je susretu Borussije i Schalkea, za kojeg se nakon svega viđenog u 90 minuta uistinu može kazati da je bio pravi derbi. Dok u momčadi Borussije prema očekivanjima nije bilo Roberta Kovača, trener gostiju Fred Rutten iznenađujuće je na klupi ostavio Ivana Rakitića.

Iako je Borussia bila dominantnija momčad prvih 15-ak minuta, Schalke u 20. minuti iz ničega dolazi do vodstva, nakon što branić domaćina Subotić neshvatljivo igra rukom u svom 16-ercu, a Farfan s bijele točke zabija za 0:1. Novi udarac domaćini su doživjeli uoči odlask na odmor, kada Westermann nakon odlične kontre ubacuje za Rafinhu, a Brazilac iz trka pogađa za 0:2.

Da ima sjajan nos za izmjene na odmoru pokazuje trener domaćina Jürgen Klopp, koji umjesto neprimjetnog Valdeza u igru uvodi Freija . Ipak, i nastavak susreta započeo je šokantno za domaćine, budući da u 54. minuti Westermann koristi nepotrebno istrčavanje Weidenfellera i iz neposredne blizine glavom zabija treći pogodak.

Trenutak koji će gosti još dugo pamtiti je 63. minuta kada Kuranyi glavom sa dva metra promašuje prazna vrata, što je najavilo početak problema za Schalke. U 67. minuti Frei izvodi korner, a Subotić preciznim udarcem glavom smanjuje na 1:3, da bi u 71. minuti Frei fantastično lijevom nogom s ruba 16-erca pogodio suprotan kut nemoćnog Fährmanna i vratio Borussiju u život. Nova nevolja za goste stigla je samo dvije minute kasnije kada Pander zbog oštrog starta na Blaszczykowskim zarađuje drugi žuti karton i ostavlja Schalke s igračem manje na terenu, a još veću glupost tri minute kasnije napravio je kapetan gostiju Ernst zaradivši izravni crveni karton zbog grubog starta na Blaszczykowskim na sredini terena.

Prednost od čak dva igrača više Borussia je iskoristila u 88. minuti kada u 16-ercu Schalkea lopta pogađa Krstajića u ruku, a sudac Wagner nakon oklijevanja, čini se ipak prestrogo, pokazuje na bijelu točku, što nije smetalo Freiju da sigurno izvedenim udarcem donese Borussiji u konačnici ipak zaslužen bod.

Ništa manje uzbuđenja nije bilo ni u Hamburgu, gdje je HSV uspio od 0:2 stići do 3:2 protiv Bayer Leverkusena. Već u četvrtoj minuti Helmes lijepo ubacuje za Kießlinga, čiji udarac glavom pogađa vratnicu, a na odbijenoj lopti najbrži je Barnetta koji dovodi goste u vodstvo. Novi šok za HSV stigao je točno 20 minuta kasnije; Kießling ovaj put odlično pronalazi Helmesa, a potonji lako riješava situaciju jedan na jedan protiv Rosta i udvostručuje prednost Apotekara. HSV se u igru vraća u 36. minuti nakon što Guerrero glavom pogađa na ubačaj Trochowskog, a veliku uslugu domaćinima u 40. je minuti drugim žutim kartonom napravio branič gostiju Friedrich.

Brojčanu prednost HSV koristi u šestoj minuti nastavka kada Olić nakon ubačaja Atoube u mrežu gostiju posprema odbijanac za 2:2. Unatoč postignutom pogotku, u 69. minuti trener domaćina Martin Jol umjesto Olića u igru uvodi drugog hrvatskog napadača Mladena Petrića i pogađa. Naime, nepune tri minute od ulaska u igru Petrić koristi ubacivanje debitanta Thiaga Nevesa i svojim prvijencem u dresu HSV-a donosi domaćinima vrijednu pobjedu.

Sekunde su od domaće pobjede protiv Wolfsburga dijelile Herthu. Već u prvoj minuti momčad iz "Vučjeg grada" priredila je hladan tuš domaćinima nakon što Ricardo Costa glavom posprema u mrežu ubačaj Misimovića iz kornera. Hertha je do izjednačenja stigla tek početkom nastavka, točnije u 57. minuti kada Kačar glavom s 10-ak metara pogađa za 1:1. Samo sedam minuta kasnije Pantelić promašuje 11-erac, a za nerealiziranu najstrožu kaznu srpski se napadač iskupio pet minuta prije kraja susreta kada Cicero na njegovo dodavanje glavom pogađa za 2:1. Goste je poraza spasio Riether, koji u posljednoj minuti susreta pogađa za 2:2. Josip Šimunić odigrao je svih 90 minuta za domaćine.

Još jednu pobjedu više u utišivanju kritičara ima Jürgen Klinsmann, čiji se Bayern i bez nedovoljno oporavljenog Franka Riberya s tri boda vratio s neugodnog gostovanja u Kölnu. Iako su i u prvih 45 minuta bili bolja momčad, Bavarci su pitanje pobjednika odložili za početak nastavka, kada u razmaku od sedam minuta Luca Toni s dva pogotka (53. i 60. minuta) donosi Bayernu zasluženu pobjedu, koju je u posljednoj minuti susreta pogotkom svom bivšem klubu potvrdio Lucas Podolski.

Prvu prvenstvenu pobjedu napokon je upisao Werder, koji je u Bremenu s 3:0 bio bolji od Energieja. Punih 75 minuta lomili su domaćini otpor žilavih gostiju iz Cottbusa, a za vodstvo Werdera najzaslužnija je genijalnost Diega, koji s ruba 16-erca iz punog trka neobranjivo pogađa gornji desni kut Tremmelova gola. Samo pet minuta kasnije Frings na sličan način, udarcem s 20-ak metara, pogađa za 2:0, da bi u 83. minuti Sanogo postavio konačnih 3:0. Mario Cvitanović odigrao je svih 90 minuta za goste, Stiven Rivić bio je na klupi, dok je Jurica Vranješ odigrao posljednjih pet minuta za Werder.

Jedini susret bez pogodaka odigran je u Mannheimu, gdje su bodove podijelili Hoffenheim i Stuttgart.