Zadar lako protiv Zagreba

Borna Rupnik • subota, 15.11.2008.

Poticaj dobiven naknadnim uvrštenjem u grupnu fazu europskih natjecanja momčad Zagreb Croatia osiguranja nije iskoristila u Višnjiku. Zadar je u osmom kolu regionalne NLB lige glatko slavio sa 110:75...

Zadar je u utakmici protiv Zagreba tražio novu pobjedu i nastavak borbe za visok plasman u ovom natjecanju, koji im donosi važne bodove u potrazi za eventualnim mjestom u Euroligi. Zagrebaši su na obalu doputovali bez svog ponajboljeg igrača, centra Ante Tomića, a njegovo je mjesto zauzeo mladi Luka Žorić.

Prva četvrtina odigrana je u izrazito ležernom tonu. U takvoj su se igri bolje snašli Zadrani, koji su pod dirigentskom palicom Dixona i uz izvrsnu realizaciju Gečevskog prvih deset minuta završili s uvjerljivih 32:19. U zagrebačkim redovima kao da su igrali samo Vladović, Simon i Štimac.

Šut Mrava nije bio na zadovoljavajućoj razini, ali su na mahove to nadoknađivali napadačkim skokom. Druga četvrtina nije donijela bitnije promjene. Dixon je razigravao i pogađao izvana, a kada mu se dobrom izvedbom pridružio i Garnett, u 15. minuti na semaforu je stajalo i 21 razlike za domaćine (45:24).

Ta je razlika ubrzo narasla i na +25, koju je pri kraju tog razdoblja igre održavao Ružić. U redovima današnjih plavih nešto je pokušavao i Drezga, no na poluvrijeme se otišlo sa sigurnih zadarskih 63:36, nakon serije Ivanova. Opušteni karakter dotadašnje utakmice pokazuje i podatak od ukupno 15 prekršaja u prvih 20 minuta. Ukupan šut iz igre zadarskih košarkaša iznosio je golemih 69 %.

Drugo je poluvrijeme Zagreb otvorio serijom od 10:0. No, kasniji Vladovićevi prodori nisu donijeli ništa dobrog, a Dixonova su dodavanja omogućila njegovim suigračima nekoliko čistih šuteva i rezultat se brzo vratio na razliku s predaha. Gostujući trener tada je odlučio priliku dati i Papcu, a na klupi su sjedili Vladović i Dundović.

Naposljetku je treća četvrtina završila s ravnopravnih 21:21, a zaključio ju je tricom od table Dixon. Zadrani su u 33. minuti poveli i s trideset razlike (92:62), a svojim su gledateljima priuštili i poneku ekshibiciju, poput Perićevog zakucavanja. Jedino čemu su Mravi mogli nadati bio je što manji zaostatak. On je na kraju iznosio 35 koševa.

Priliku su pri kraju susreta u zadarskom dresu dobili Olivari i Prostran, kao i Novosel u dresu Zagreba. Papac je svojim skokovima i čak jednom tricom ponajbolje iskoristio svoju minutažu.

U redovima raspoloženih domaćina najučinkovitiji su na kraju bili Ružić i Garnett s po 17 koševa. Dixon je ubacio 16, a ubilježio je i deset asistencija. Najbolji skakač u domaćim redovima bio je Ivanov (sedam obrambenih i dva napadačka skoka). Treba spomenuti kako su čak šestorica zadarskih košarkaša ubacila više od deset koševa.

Neraspoložene je Zagrepčane predvodio Simon s 18 koševa i četiri skoka. Vladović je dodao 13 koševa i četiri asistencije, a pratili su ih samo Štimac (11 ubačaja i sedam skokova) i Babić (deset koševa). Zadrani sada imaju omjer šest pobjeda i dva poraza, dok je Zagrebu ovo bio već sedmi poraz.