Zadar izvukao završnicu

Bernard Jurišić, Martina Oštrić • subota, 13.12.2008.

Košarkaši Zadra uspješno su arhivirali još jednog Euroligaša. U 12. kolu NLB lige Zadrani su u Višnjiku vrlo dobrom završnicom pobijedili Union Olimpiju 87:80...

Novopečeni trener Jure Zdovc neće po lijepom pamtiti debi na klupi Union Olimpije, koja je u Zadar doputovala bez povrijeđenih Vlade Ilijevskog i Marka Miliča. S druge strane, za Zadranima je turbulentni tjedan, a pobjeda protiv uvijek opasne Olimpije na neko će vrijeme smiriti strasti "Pod Pekom"".

Zadrani su utakmicu otvorili dvjema tricama Marlona Garnetta koje su domaćim košarkašima omogućile nešto lakši ulazak u utakmicu. Nakon početnih 6:0, Slovenci su uglavnom lovili prednost domaćina koji su ih, manje ili više uspješno držali na odstojanju od četiri poena. Pri kraju prve dionice gosti dolaze na -1, no tricom Dixona stvari sjedaju na svoje mjesto, pa se na predah odlazi s pet poena u džepu (29:25).

Druga četvrtina započinje ranim prekršajem Robinsona nad Hrvojem Perićem, nakon čega Zadar povećava prednost stečenu u prvoj četvrtini, te vrlo brzo, odlazi na +8 (33:25). To je ujedno bila i najveća prednost domaćina nakon koje slijedi pad u igri.

Slovenskoj momčadi upornost se isplatila, pa pri kraju poluvremena, u devetoj minuti, dolaze do minimalne prednosti (43:44) nakon čega sudac Vojinović u vrlo dvojbenoj situaciji Zadranima ne priznaje koš. Ipak, koševima Johnsona Zadrani na odmor odlaze s minimalnom prednošću 46:45.

Drugo poluvrijeme pokazalo je šuterske kvalitete miljenika zadarske publike Deyana Ivanova i Mihe Zupana, koji su, odmorni nakon predaha, držali svoje momčadi u igri. Slovenac je bio nešto spretniji, jer već u trećoj minuti njegova momčad poravnava rezultat, a tri minute kasnije dolaze u vodstvo koje su igrači Ace Petrovića bili primorani hvatati cijelu četvrtinu. Ipak, na scenu još jednom izlaze Ivanov Juby Johnson, te domaćima donose prednost od pet poena razlike.

U posljednjoj četvrtini uspješno se nastavila bitka za svaki poen. Ugošćena momčad cijelo je vrijeme domaćinima puhala za vratom, što im se konačno i isplatilo u 36. minuti, no trica Johnsona domaće ponovno vraća u igru. Momčad Union Olimpije sve je više promašivala, što domaći ipak nisu prestrogo kaznili te otišli na veću razliku.

Na kraju bodovi ostaju u Zadru. Premda rezultat 87:80 ne govori u prilog tomu, domaća je momčad vrlo teško i sretno došla do nova dva boda. Najopasniji po koš domaćih bili su Vladimir Golubovič s 20 poena, te Jasmin Hukič sa 13. U redovima domaćih, titula igrača utakmice pripada Deyanu Ivanovu, koji je također ubacio 20 poena, a priključio mu se i Juby Johnson sa 18.