Novi tijesni poraz Zagreba

Ivor Krapac • subota, 13.12.2008.

Slično već viđenim scenarijima protiv Cibone i Partizana, košarkaši Zagreba CO doživjeli su novi tijesni poraz protiv favoriziranog suparnika u svojoj dvorani. U 12. kolu NLB lige se u Trnskom osladila Crvena zvezda...

Mravi su u utakmicu ušli bolje od gostiju iz Beograda. Centarski dvojac Tomić - Žorić bio je ključan u ranom odlasku u rezultatsku prednost, uz najviši plus kod 13:7 sredinom prve četvrtine. Pored stanja na semaforu, dobra vijest za Mrave je u tom razdoblju bila i što su suci svirali praktički svaki kontakt, što je, uz gostujuću agresivnost u obrani, odvelo Beograđane do iskorištenog bonusa već u petoj minuti. Točnije, to je trebala biti dobra vijest za Mrave - nisu je najbolje iskoristili.

Slijedile su minute potpunog povratka Crvene zvezde. Predvođeni Markom Kešeljem (dvije trice, ukupno osam poena), gosti su u minutu i pol preokrenuli minus od 13:7 u svoje vodstvo od 18:15, a minutu do kraja prve dionice stigli su i do dotad maksimalnih 26:21. Mravi su do kraja četvrtine malo uljepšali sliku smanjenjem na 27:25, no s obzirom na solidan početak susreta, nije bilo razloga za zadovoljstvo na isteku tih deset minuta.

Vezane vijesti

Druga dionica donijela je pravi festival trica i odvajanje gostiju nedugo uoči odlaska na 15-minutni predah u svlačionicama. U dalekometnoj paljbi glavni je i dalje bio Marko Kešelj, kojem Kruno Simon nikako nije uspio stati na kraj, a kad su se nadovezale crne minute Ante Tomića, s dvije osobne u napadu, promašenim čistim polaganjem i "curenjem" u obrani - Beograđani su ponovno došli na svoje. U završnici četvrtine dvaput su bili na šest poena prednosti (49:43, 51:45), a da Zagreb nije imao precizan dalekometni šut, s ukupno pet trica u drugoj četvrtini, moglo je biti još nepovoljnije. Crvena zvezda je na odmor otišla s 51:48 nakon što je Bašljan utrpao tricu praktički sa sirenom.

Po povratku iz svlačionica Mravi su počeli igrati življe i znatno srčanije u obrani, ne ostavljajući puno prostora Beograđanima, što je ubrzo značilo povratak u potpuni egal. U napadu je većinu tereta ponio Kruno Simon, uz ukupno 11 poena u tih deset minuta, a kad su se tricama priključili Morović i Andrej Štimac, na semaforu je zasvijetlilo obećavajućih 67:62 na isteku 29. minute. Gosti su u nešto više od minute ipak uspjeli smanjiti, Bjelica i Vladimir Štimac osigurali su Beograđanima poen zaostatka (67:66) uoči završne četvrtine.

Posljednjih deset minuta donijelo je još istoga - ni jedni ni drugi nisu uspjeli prelomiti utakmicu sve do završnice. U završnih pet minuta gosti su uglavnom vodili, najviše sa 79:76 nakon trice Dragićevića u 37. minuti, a Mravi se vraćali, pa i poveli Morovićevim polaganjem za 80:79 dvije i pol minute do kraja.

No, na koncu je domaćih igrača bilo jednostavno premalo. Uz Vladovića i Dundovića koji su van stroja zbog ozljeda, u posljednjoj dionici ostali su i bez Babića i Bašljana, obojice zbog pet osobnih. Gosti su iskoristili Zagrebove probleme i serijom od 5:0 zaključili posao uz Trnskom, riješivši se svih briga polaganjem Bakića za konačnih 84:80 20-ak sekundi do kraja.

Crvena zvezda doplovila je do pobjede uz 23 poena, osam skokova i četiri osvojene lopte Kešelja i 18 poena i četiri asistencije Owensa. Domaće je s 20 poena vodio Simon, a dvoznamekasti strijelci bili su još jedino Štimac i Babić, obojica s po 10 poena. Andrej Štimac imao je i šest skokova.