Cibosi prespavali derbi

Ivor Krapac • nedjelja, 14.12.2008.

Blijedo izdanje ostavilo je košarkaše Cibone bez mogućnosti da na gostovanju zaskoče Partizan u 12. kolu NLB lige. Beogradska momčad zadržala je prvo mjesto ljestvice pobjedom u utakmici ispod kvalitete kakva bi se mogla očekivati od dva sudionika Eurolige...

Prilično mirna atmosfera i dosta praznih mjesta u Pioniru, daleko od onoga na što Partizan može računati u svojoj dvorani u Euroligi, kao da su uspavali momčad Velimira Perasovića u današnjoj utakmici. Iako ni domaći nisu briljirali, bili su dovoljno dobri za pobjedu s mirnih 69:56, uz ključne minute tricaškom serijom Uroša Tripkovića u odvajanju u drugoj četvrtini.

Prvih deset minuta najavilo je da će ovo biti susret u kojem se neće umirati u ljepoti. Partizan je izgledao nešto bolje i u završnici četvrtine poenima Novice Veličkovića nakon ulaska s klupe dvaput stigao do pet razlike, dok se Cibona zadržala u igri serijom slobodnih nakon tehničke pogreške klupi Partizana zbog prigovora. Minutu i pol uoči prvog kraćeg odmora krenuo je kasniji junak Uroš Tripković, ubacivši tricu u odlasku domaćina do 18:14 na kraju početne dionice.

Tripkovićeva tricaška serija je u drugoj četvrtini nastavljena s još četiri dalekometna ubačaja, a najbolji šuter domaće momčadi istaknuo se i asistencijom Žarku Rakočeviću za lako polaganje za velikih 36:22 u 17. minuti. Pored Tripkovića na kojega nisu imali odgovora, Cibosima je ogromne probleme predstavljala i inferiornost u skoku. Ako je vjerovati internetskoj statistici, Partizan je na kraju prvog poluvremena imao 26 skokova (10 u napadu), čak 18 više od Cibosa, a s obzirom na taj podatak i dojam ostavljen u prvih 20 minuta, rezultat je pri odlasku na veliki odmor mogao izgledati i gore.

Nakon što su gubili s 14 razlike, Cibonini igrači su uoči 15-minutnog predaha u svlačionicama uspjeli stići do povoljnijeg zaostatka od 37:27, no pokazalo se da to nije bila najava boljih vijesti u trećoj četvrtini. U toj dionici Cibosi su i dalje bili bez prave ideje u napadu, jedine poene u osam i pol minuta upisali su tricom Callowaya na isteku 24., što je Partizan iskoristio za bijeg do dotad maksimalnih 45:30 minutu i pol do kraja četvrtine.

Serija Perasovićeve momčadi od 8:2 (trice Callowaya i Longina) donijela je buđenje nade i približavanje na ispod deset poena zaostatka (47:38) uoči posljednjih deset minuta, rano u završnoj četvrtini Cibosi su nastavili pozitivan niz i polaganjem Callowaya u kontri stigli do samo pet poena minusa (47:42), da bi ih potom unatrag ponovno vratio Tripković.

Još dvije od ukupno osam večerašnjih trica Partizanovog šutera vratile su domaće iznad deset razlike, a Cibona u nastavku više nije stigla bliže od osam poena zaostatka. U završnici su Veličković i Tepić svojim poenima otklonili svu neizvjesnost.

Uroš Tripković zaključio je vlastitu odličnu večer s 26 poena (8/9 za tricu), dok se Novica Veličković pridružio s 10 poena i sedam skokova. Cibonu je s 18 poena i šest osvojenih lopti vodio Earl Calloway, jedini koji je zaslužio prolaznu ocjenu u Perasovićevoj momčadi.