Kup Uefe: Milan prosuo sve, Hrvati uspješni

Petar Plevnik • četvrtak, 26.02.2009.

Da je s razlogom proglašavan najzanimljivijim parom 1/16 finala Kupa Uefe i večeras je potvrdio susret Milana i Werdera. Ni prednost od dva pogotka nije bila dovoljna Rossonerima za prolaz dalje, a u Werderovog junaka s dva se pogotka prometnuo Claudio Pizarro....

Iako je večeras bilo možda i većih iznenađenja, najviše će Europom svakako odjeknuti ispadanje Milana u dvoboju s Werderom. Iako su iz Bremena donijeli obečavajućih 1:1, a na San Siru imali vodstvo od 2:0, ni to Rossonerima nije bilo dovoljno za prolaz u osminu finala.

U početnih 20 minuta Werder je krenuo hrabro i propustio nekoliko dobrih prigoda, a kako to obično biva Talijani su do pogotka došli gotovo iz ničega, nakon što je Frings pokušaj Beckhama iz slobodnog udarca u svom 16-ercu zaustavio rukom, a dosuđeni 11-erac u pogdodak pretvara Pirlo. Samo sedam minuta kasnije šokirani gosti primili su još jedan pogodak, a ovaj put u strijelce se upisao Pato.

Vezane vijesti

I u nastavak susreta Werder je ušao jednako odlučno kao i u prvih 45 minuta, a takav pristup isplatio im se u 68. minuti kada Pizarro koristi ubačaj Diega i glavom vraća Werder u igru. Točno deset minuta kasnije ponovno je Peruanac glavom bio precizan, ovaj put na ubačaj Boenischa, za više nego zasluženo izjednačenje Werdera. Do kraja susreta Mertesacker je umalo zabio i treći pogodak za Werder, no i ovako bremenska momčad uspjela je izbaciti Milan i kreirati veliko iznenađenje!

Ništa bolje nije prošla ni Fiorentina, kojoj se na putu do osmine finala ispriječio Ajax. Iako su Viole zahvaljujući pogotku Gilardina iz 61. minute u Amsterdamu imale rezultat koji im je osiguravao produžetke, da do takvog scenarija ne dođe dvije se minute prije kraja pobrinuo Leonardo, koji zabija za 1:1 i odvodi Kopljanike među 16 najboljih.

Za utjehu je Talijanima ostao prolaz Udinesea, koji je s 2:1 bio bolji od poljskog Lecha, čija je vrata čuvao Ivan Turina. Iako su Poljaci pogotkom Rengifa u 12. minuti najavili moguće iznenađenje, stvari su na svoje mjesto došle u nastavku susreta. Najprije Pepe u 57. minuti zabija za 1:1, a zahvaljujući 2:2 iz prvog susreta, ionako neupitni prolaz talijanske momčadi pogotkom u posljednjoj minuti susreta samo je potvrdio Pepe.

Očekivan prolaz dalje nakon 2:0 u Donjecku protiv Tottehama ostvario je Šahtar. Bez obzira što je na White Hart Line istrčao u prilično šarenom sastavu, bez Vedrana Ćorluke i Luke Modrića, Tottenham se odlično nosio s gostima iz Ukrajine. Čak je Dos Santos u 55. minuti doveo Spurse u vodstvo, no Fernandinho četiri minute prija kraja susreta gasi domaćinima svaku nadu. Darijo Srna odigrao je svih 90 minuta za Šahtar.

Identičnom pobjedom (2:1) kao i u prvom susretu, prolaz dalje u Stuttgartu potvrdio je branitelj naslova Zenit St.Petersburg. Ruse je u vodstvo dvije minute prije odlaska na odmor doveo Semšov, da bi nadu Stuttgartu u eventualni preokret deset minuta prije kraja susreta vratio pogodak Gebharta. Još jednu pobjedu Zenitu četiri minute prija kraja susreta donio je Fayzulin, a vrijedi napomenuti kako je svih 90 minuta u dresu gostiju odigrao Ivica Križanac.

U prilično uspješnu večer Hrvata pridružio se Ognjen Vukojević, čiji je Dynamo Kijev izašao kao pobjednik iz dvoboja s Valencijom. Ukrajince je u vodstvo doveo Kravets u 34. minuti, da bi Marchena u 44. i Del Horno u 53. minuti doveli Valenciju pred vrata osmine finala. Da među 16 najboljih ipak ode Dynamo u 73. se minuti svojim drugim pogotkom pobrinuo Kravets za konačnih 2:2. Svih 90 minuta u dresu gostiju odigrao je Ognjen Vukojević, a u 71. minuti zaradio je žuti karton.

Nakon što su velik dio posla obavili već u prvim susretima, prolaz među 16 najboljih pobjedama i u uzvratima potvrdili su St.Etienne i Aalborg. Dok su Francuzi nakon 3:1 pobjede u Pireju večeras kao domaćini bili bolji s 2:1, još jedan velik udarac doživio je Deportivo. Nakon 3:0 poraza u Aalborgu, Španjolci su novu blamažu doživjeli u La Coruni. Iako ih je Sergio u 38. minuti doveo u vodstvo, u samo sedam minuta do odlaska na odmor domaćini su uspjeli primiti tri pogotka. Mrežu Deportiva pogađali su Shelton (41.), Johansson (44.) i Enevoldsen (44.) te s ukupnih 1:6 omogućili Aalborgu povijesni rezultat.