Petar Plevnik • četvrtak, 26.02.2009.

Večeras je na rasporedu svih 16 uzvratnih susreta 1/16 finala Kupa Uefe. Među prvima na teren su izašli igrači HSV-a i NEC-a, a samo devet minuta bilo je dovoljno Ivici Oliću da osigura novu pobjedu hamburškoj momčadi...

Nakon što je prije tjedan dana zahvaljujući Ivici Oliću i Mladenu Petriću u Nijmegenu slavio s 3:0, HSV je predvođen hrvatskim napadačkim tandemom i uzvratu krenuo na NEC, a da Nizozemci poraz dožive i u Hamburgu pobrinuo se Ivica Olić. Već u devetoj minuti Jarolim je izbacio hrvatskog napadača u odličnu prigodu, a Olić pogotkom u bliži Babošev kut osigurava HSV-u minimalnu pobjedu. Samo pet minuta kasnije Olić je pogodio i vratnicu, a na terenu je Ivica bio do 80. minute. Mladen Petrić odigrao je svih 90 minuta.

Prolaz među 16 najboljih momčadi osigurao je i nekadašnji Olićev klub CSKA. Iako im je nakon pogotka u Birminghamu (1:1), u uzvratu i 0:0 bilo dovoljno za prolaz dalje, osvajači Kupa Uefe iz sezone 2004/05 svoju su nadmoć nad Aston Villom u Moskvi potvrdili pogocima Žirkova u 61. te Vagner Lovea u 90. minuti.

Europsku bajku nastavlja i najveće iznenađenje dosadašnjeg dijela natjecanja, ukrajinski Metalist Harkiv. Nakon što su u Genovi pogotkom Stankevičiusa stigli do minimalne pobjede, Ukrajinci su još uvjerljivi bili na domaćem terenu te su već u prvih 45 minuta pogocima Valyaeva i Jaje osigurali konačnih 2:0 i uvjerljiv prolaz u osminu finala.

Najviše dramatike viđeno je u Enschedeu, gdje su u susretu Twentea i Olympique Marseillea o putniku u osminu finala odlučivali 11-erci. Domaćinima pobjeda od 1:0 od prjie tjedan dana iz Marseillea ipak nije bila dovoljna i to ponajviše zahvaljujući večerašnjem pogotku Ben Arfe iz 24. minute. Kako do kraja regularnih 90 te dodatnih 30 minuta nije bilo pogodaka, pristupilo se izvođenju 11-eraca, a u tragičara se pretvorio srpski branič u redovima domaćina Slobodan Rajković, koji je promašio posljednji 11-erac u sedmoj seriji te omogućio Francuzima da rezultatom 7:6 osiguraj put u osminu finala.

Ništa manje uzbudljivo nije bilo ni u Istanbulu, gdje je na nakon 0:0 u prvom susretu na užareni Ali Sami Yen stigao Bordeaux. Francuzi teško da su mogli poželjeti bolji početak susreta budući da već u prvoj minuti Bellion dovodi Bordeaux u vodstvo. Gosti su prednost držali sve do dvije minute prije odlaska na odmor kada najprije Turan, a potom i Kewell pogađaju mrežu gostiju za veliki preokret. Još kada je Turan svojim drugim pogotkom u 65. minuti povisio na 3:1 činilo se kako su Turci sigurni putnici u osminu finala. Ipak, u razmaku od 74. do 76. minute Cavenaghi i Chamakh zabijaju za 3:3, rezultat koji bi Bordeaux odveo dalje. No, Turci ne bi bili Turci da Sarioglu u 88. minuti nije pogodio za konačnih 4:3 i odveo Galatu u osminu finala.

Da je Paul Le Guen na odličnom putu nakon dugo godina vratiti PSG u vrh europskog nogometa potvrdio je i večerašnji susret u Wolfsburgu. Iako su u Vučji grad doputovali s lagodnih 2:0 te s Giulyem i Makelelelom na klupi, Parižani su slavili i u uzvratu. Nakon nekoliko propuštenih prigoda, kazna je za domaćine stigla u 38. minuti kada Rothen iznuđuje, a Luyindula u pogodak pretvara 11-erac. Rothen je u 59. minuti ponovno bio koban za domaćine kada pogađa za 0:2, a počasni pogodak za Wolfsburg četiri minute kasnije zabija Hasebe. Pobjedu Parižana svojim drugim pogotkom u 74. minuti potvrdio je Luyindula.