Tottenham pred eliminacijom

Ante Jukić • četvrtak, 19.02.2009.

S večeras odigranih pet utakmica kompletirano je "prvo poluvrijeme" 1/16 finala Kupa Uefe. Nama najzanimljiviji dvoboj bio je onaj u Donjecku, gdje je Darijo Srna prevodio suigrače do 2:0 pobjede nad Tottenhamom Luke Modrića i Vedrana Ćorluke...

Koliko je ozbiljna pozicija Tottenhama u Premiershipu, Harry Redknapp "priznao" je početnom jedanaestoricom koju je poslao na noge Šahtaru, u prvoj utakmici 1/16 finala Kupa Uefe. Iako mu je momčad ionako bila osakaćena ozljedama i Uefinim propisima (King, O'Hara, Defoe, Keane, Pavljučenko i Ćorluka), menadžer Pijetlova na Otoku je ostavio Woodgatea, Palaciosa, Lennona i Modrića, čime je dao do znanja da nitko u sjevernom Londonu neće previše plakati zbog kraja europskog puta u ovoj fazi natjecanja.

Oslabljeni Englezi u Donjecku su "nulu" držali sve do same završnice, kada je domaćin, kojeg je s kapetanskom trakom oko ruke predvodio Darijo Srna, zabio dva pogotka i širom otvorio vrata osmine finala.

Prvo poluvrijeme završilo je bez pogodaka, a iako su domaćini bili dominantniji i opasniji po protivnički gol, najbolju priliku imali su Spursi. Igrala se 32. minuta kad je Giovani zamrznuo ionako promrzle gledatelje u Donjecku, no njegov snažan udarac odsjeo je na vratnici domaćeg gola.

U nastavku je aktualni ukrajinski prvak još više navalio prema golu londonske momčadi, a nagrada za taj trud stigla je u samoj završnici. Jevgenij Šeleznjov, koji je samo nekoliko sekundi ranije ušao u igru, u 79. minuti je iskoristio centaršut Jadsona i donio erupciju oduševljenja među domaćim navijačima. Dvije minute prije kraja šanse Tottenhama za prolaz dalje bitno je umanjio asistent kod prvog pogotka, Brazilac Jadson.

Ni drugi engleski predstavnik koji je večeras bio u akciji nije upisao pobjedu, no Cityjevih 2:2 na gostovanju u Kopenhagenu može se smatrati dobrim zalogom za uzvrat u Manchesteru. Mogli su gosti, istina, i bolje proći na skandinavskom poluotoku, ali pogodak Vingaarda za 2:2, postignut u prvoj minuti sudačke nadoknade, ipak je zadržao kakvu-takvu nadu za dansku momčad.

Nakon prvih 45 minuta rezultat je bio 1:0 za goste (Onouha u 29. minuti), da bi prvo izjednačenje Kopenhagenu sredinom drugog poluvremena donio Almeida. Za 2:1 Cityja u 61. minuti pogodio je Ireland.

Nakon jučerašnjeg, poprilično neuspješnog dana talijanskih klubova (Sampdoria kod kuće poražena od Metalista, Milanovih 1:1 na gostovanju u Bremenu), "krvnu sliku" u zemlji aktualnih svjetskih prvaka nisu večeras bitnije popravili ni Fiorentina i Udinese, koji su kombinirano dohvatili tek "jedan bod".

"Zebre" iz Udina odigrale su 2:2 na gostovanju kod Lech Poznana, na čijim je vratima svih 90 minuta bio naš Ivan Turina. Iako ovaj rezultat gura Talijane u ulogu favorita pred uzvrat za tjedan dana, treba reći da je Udinese sve nedoumice mogao riješiti već u Poljskoj.

Vodstvo gostima je u 50. minuti, nakon lijepog ubacivanja D'Agostina, udarcem glavom donio Quagliairella, da bi se pet minuta poslije za 2:0 "pobrinuo" domaći branič Arbelda, koji je nespretno poslao loptu u vlastitu mrežu. Taj rezultat na semaforu je stajao sve do same završnice, a onda je Lech, u razmaku od samo tri minute, stigao do izjednačenja. Pogotke za oduševljenje na Miejski stadionu postigli su Rengifo (81.) i Arbelda (84. minuta), oba nakon udarca iz kuta.

Usprkos velikoj dominaciji u posjedu lopte (57 % - 43 %) i udarcima na gol (15-6), Fiorentina na domaćem terenu nikako nije uspjela naći rješenje za Ajaxovog vratara Stekelenburga. Da stvar za talijansku momčad bude gora, u 60. minuti jedan je brzi protunapad gostiju iz Nizozemske u pogodak pretvorio Kennedy Bakiricioglü, tako da se "Kopljanici" u Amsterdam vraćaju pjevajući.

Još jednu pobjedu gostiju vidjeli smo u Marseilleu, gdje je pomalo neočekivano slavio nizozemski Twente. Jedini pogodak na utakmici u 22. minuti postigao je Marko Arnautović.