Petar Plevnik • srijeda, 18.02.2009.

Nakon zimske pauze, prvim susretima 1/16 finala nastavljeno je natjecanje u Kupu Uefa. U visokoj pobjedi u Nijmegenu u dresu HSV-a ponovno su briljirali Ivica Olić i Mladen Petrić, a za najugodnije iznenađenje još se jednom pobrinuo ukrajinski Metalist...

Usprkos velikoj krizi koja potresa Werder, najviše zanimanja od večerašnjih susreta pobudio je onaj u Bremenu, gdje je na Weseru gostovao Milan. Već nakon nepune minute domaćini su imali sjajnu prigodu za vodstvo, no Grk Tziolis sa samo pet metara puca ravno u Didu. Rossoneri su ubrzo smirili početni pritisak domaćina te svoju prigodu dočekali u 36. minuti kada početnički griješi Fritz, a ubačaj Flaminija u pogodak pretvara Inzaghi.

Iako je Inzaghi u 66. minuti iz odlične prigode mogao potvrditi pobjedu Milana, njegov udarac završio je na vratnici. Za silan trud domaćini su ipak nagrađeni šest minuta prije kraja susreta kada Diego zabija za 1:1, a u sudačkoj nadoknadi Werder je umalo stigao do prekreta, no udarac Ambrosinija završava na gredi Milanovog gola. Jurica Vranješ nije konkurirao za sastav Werdera.

Vezane vijesti

S odličnim igrama nastavio je HSV, koji je u Nijmegen na noge NEC-u istrčao predvođen hrvatskim napadačkim dvojcem Ivica Olić - Mladen Petrić. Sve dvojbe oko pobjednika gosti su riješili u prvih 45 minuta; najprije je Trochowski zabio iz slobodnog udarca u 41. minuti, da bi u posljednoj minuti prvog dijela Alex Silva iskoristio asistenciju Petrića i povisio na 0:2. Da susret ne protekne bez hrvatskog gola u 76. minuti se pobrinuo Olić, nakon odličnog dodavanja Petrića postavivši konačnih 0:3. Četiri minuta kasnije Olić je zamijenjen, dok je Petrić odigrao svih 90 minuta.

Odličan posao na gostovanju napravio je i St.Etienne. Francuzi su u Pireju već nakon prvih 45 minuta pogocima Ilana u 12. te Dernisa u 43. minuti imali dva pogotka razlike, da bi nadu Olypmiakosu pogotkom iz 11-erca u 64. minuti vratio Đorđević. Ionako male nade Grka u prolaz dodatno je smanjio Gomis pogotkom za konačnih 1:3 u posljednoj minuti susreta.

Za veliko iznenađenje još se jednom pobrinuo Metalist Harkov. Iako se i sam prolazak ukrajinskog sastava među 32 najbolje momčadi smatrao senzacijom, Ukrajinci su se pobrinuli da ne ostane na tome. Njihovu snagu večeras je osjetila i Sampdoria u Genovi, a strijelac za još jednu veliku pobjedu Metalista bio je Stankevicius u 45. minuti.

Još jednu pljusku doživio je i nekad veliki Deportivo. Da sastav iz La Corune nije nikakav bauk kao što su prikazivali u Splitu, potvrdio je večeras i danski Aalborg. Iako su mreže u prvih 45 minuta mirovale, u nastavku susreta Danci pogocima Duea u 54. i 72. minuti te Jakobsena u 90. minuti dolaze do velikih 3:0, na korak od plasmana u osminu finala.

Iako nije ostvario posebno povoljan rezultat uoči uzvrata u Sttugartu, u obranu naslova i dalje ima pravo vjerovati ruski Zenit. S Ivicem Križancem na terenu svih 90 minuta, momčad iz St.Petersburga na svom je terenu pogocima Hustzija (2.) i Timoščuka (45.) svladala Stuttgart s 2:1. Strijelac za goste bio je Gomez u 15. minuti.

Pitanje putnika u osminu finala riješevat će se i u uzvratnom susretu između Dinamo Kijeva i Valencije. U prvom susretu u Kijevu, Španjolci su uspjeli stići do vrlo povoljnih 1:1, a krivac što Šišmiši nisu već u Kijevu riješili sve dvojbe oko prolaza je Albiol, strijelac autogola u 63. za konačnih 1:1. Svih 90 minuta u redovima domaćina odigrao je Ognjen Vukojević, dok je Goran Sablić bio na klupi.

Iako se činilo da će Aston Villa nakon ispadanja u Kupu od Evertona protiv CSKA Moskve upisati i drugi uzastopni poraz, momčad Martina O'Neilla uspjela je ostati neporažena na Villa Parku. Već u 14. minuti Wagnera Love je doveo Moskovaljane u prednost, no John Carew u 69. minuti vraća nadu Englezima uoči puta u Moskvu.