1. Hrvatska nogometna liga, 1. kolo, 26.07.2009, 20:00 h, Gradski stadion, Koprivnica, gledatelja: 2500

Antonija Pavlić • nedjelja, 26.07.2009.

Unatoč slabom prvom poluvremenu i promašenom jedanaestercu Slaven Belupo uknjižio je prve bodove u novoj sezoni HNL-a. Golovima Vručine i Marasa svladao je slabi i bezvoljan Zagreb, koji će za cilj izlaska u Europu, prema svemu sudeći, morati još puno raditi...

Besart Abdurahimi
69'
11
Mateo Pavlović
78'

Luka Pavlović

Premijera nove prvoligaške sezone na Gradskom stadionu donijela je dva potpuno različita poluvremena. U prvome dijelu jedino vrijedno spomena može biti obranjeni jedanaesterac Josipa Škorića, dok ćemo drugi dio pamtiti po dva odlična pogotka, uključujući i eurogol Alena Marasa.

U prvih se desetak minuta utakmice na Gradskom stadionu dogodilo upravo ono što se i očekivalo - obje su momčadi suparniku tek oprezno ispipavale puls i s velikim "strahom" dolazile u pokušaj ugrožavanja vratara protivničke momčadi.

Dobar je dio prvog dijela, tako, lopta "provela" u zračnim duelima, a glavnina borbe odvijala se na središnjici terena. Veći posjed lopte bio je na strani Slavena, no Zagrebaši su se postavili hrabro, čvrsto i agresivno i tako anulirali sve koprivničke pokušaje.

Prvu smislenu akciju i udarac prema vratima izvela je u 13. minuti gostujuća ekipa, kada je nakon sjajne kombinacije Šovšića i Pejića Davor Piškor propustio bolje zahvatiti loptu i uputiti snažniji udarac prema Silviju Rodiću.

Pet minuta kasnije Mateas Delić je izveo udarac iz kuta, no opasna prizemna lopta u kaznenom prostoru nije našla svog potencijalnog strijelca.

U 21. minuti Josip Mikulić zaustavio je u svom kaznenom prostoru loptu rukom, a sudac Ljubičić bez kolebanja je pokazao na bijelu točku. Udarac Bojana Vručine, ipak, sjajno je "pročitao" Josip Škorić.

Tri minute kasnije Mateas Delić odličnim je udarcem s lijevog ruba kaznenog prostora Škorića prisilio na još jednu lijepu parabolu, kojom se vratar Pjesnika profilirao u prvo Zagrebovo ime u prvome dijelu susreta.

Uslijedilo je potom ponovno gotovo desetominutno zatišje, koje je napokon u 34. minuti razbio Davor Piškor. Jurendić je centrirao s desne strane, a na Slavenovih je pet metara Piškor potpuno nečuvan uputio veoma slab udarac.

Na isti način kako su počeli utakmicu, nogometaši Slavena i Zagreba nastavili su i drugo poluvrijeme. Udarcima iz daljine pokušali su iznenaditi Parlov na jednoj i Maras na drugoj strani, no niti jedan udarac nije bio upućen u okvir gola.

U 58. minuti Jurić je ubacio u šesnaesterac s desne strane, no po sredini je vrata pucao Bojan Vručina. Dvije minute kasnije, ipak, u gotovo je potpuno identičnoj situaciji Slaven poveo. Jurić je centrirao s desne strane, a Vručina se ovoga puta pravilno naklonio i poslao loptu iza Škorićevih leđa.

Postignuti pogodak malo je ohrabrio obje ekipe, pa smo netom kasnije vidjeli i još jednu priliku pred vratima Zagrebaša. Vručina je prošao po lijevoj strani i na dvadesetak metara uposlio Šafarića, koji pak u šesnaestercu pronalazi Marija Jurića. Njegov udarac, ipak, u posljednji trenutak uspijeva blokirati netko od Zagrebovih braniča.

Nakon mini pritiska Zagrebaša u 69. je minuti ponovo pokušao Slaven. Vručina je opalio s 25 metara, no njegov je udarac završio malo pored lijeve vratnice. Serija pokušaja najboljeg napadača Koprivničana nastavila se i u sljedećim minutama, no na mjestu je bio Škorić.

U 79. minuti Slaven je konačno kapitalizirao terensku nadmoć i poveo s 2:0. Eurogol kakav se rijetko viđa, i to ne samo na našim prostorima, postigao je Alen Maras, nakon što je fenomenalno "zavrnuo" Vručininu loptu namijenjenu centaršutu i pospremio ju u desne rašlje Škorićeva gola.

Slaven je i u nastavku igrao bolje od Zagrebaša, koji u drugom poluvremenu nisu uputili udarac u okvir gola. U 86. minuti Vručina je na desnoj strani uposlio nadolazećeg Jurića, koji je pak na rubu šesnaesterca primijetio usamljenog Šafarića. Omalenom Slavenovu veznjaku udarac je ipak blokiran u korner.

Nekoliko minuta kasnije Maras je ispremiješao obranu Zagreba i na rubu kaznenog prostora uposlio Vručinu, no Varaždinac je ponovno neprecizan.

Bio je to ujedno i posljednji pokušaj na bilo kojoj strani, u susretu u kojem je Slaven pokazao da je itekako spreman i raspoložen za novu prvoligašku sezonu, premda bi prvo poluvrijeme trebao što prije zaboraviti. Nogometaši Zagreba su, s druge strane, u drugom poluvremenu pokazali jedno veliko ništa, a s takvom igrom sigurno je jedino da im cilj izlaska u Europu neće biti nimalo lagan.