Ispao Šahtar, spasio se Celtic

Marin Vuković • srijeda, 05.08.2009.

Usprkos najavama Šahtar nije uspio prebroditi loš rezultat iz prve utakmice i svoj put prema Ligi prvaka završio je već u trećem pretkolu. Slična sudbina mogla je zadesiti i Celtic, ali je borbena škotska momčad u uzvratu u Moskvi uspjela nadoknaditi pogodak zaostatka. Ligu prvaka neće vidjeti beogradski Partizan, koji je tek jednom uspio zatresti mrežu APOEL-a.

Veliko iznenađenje priredio je rumunjski Temišvar koji je u uzvratnoj utakmici trećeg pretkola uspio sačuvati povoljan rezultat iz Donecka te tako s puta prema Ligi prvaka izbaciti aktualnog pobjednika Kupa Uefe. Šahtar nakon 2:2 na svom travnjaku nije uspio pronaći put do mreže Temišvara, na kraju je ostalo 0:0 i u četvrto pretkolo putuje rumunjska momčad. Naš Darijo Srna odigrao je svih 90 minuta za Šahtar kojemu sada, baš kao i Dinamu, preostaje pokušaj ulaska u Europsku ligu.

Iznenađujući poraz u Glasgowu prije tjedan dana ipak se nije pokazao kobnim za Celtic. Škotska je momčad u uzvratu u Moskvi uspjela nadoknaditi zaostatak od jednog pogotka i u posljednjim trenucima utakmice izboriti četvrto pretkolo. Momčadi pod imenom Dinamo ovog tjedna tako stvarno nemaju sreće, Moskovljani su pogotke Scotta McDonalda i Georgiosa Samarasa primili u posljednjim minutama prvog, odnosno drugog poluvremena.

Moreira igrao i zabio usprkos tragediji

Zanimljiva priča dolazi iz Beograda, gdje je jedan od ključnih igrača Partizana Almami Moreira odlučio igrati utakmicu, premda mu je jučer preminula majka. Iako mu je trener još za vrijeme jučerašnjeg treninga rekao da može otputovati kući, Portugalac je rekao da želi igrati u uzvratu protiv Apoela te da će u Portugal otputovati nakon utakmice.

On je doista i započeo utakmicu u početnom sastavu Beograđana, postigao i vodeći pogodak već u trećoj minuti, ali ni to nije pomoglo da srpski prvak dođe do četvrtog pretkola.

Sjajan rezultat prošloga su tjedna iz Züricha donijeli Mariborčani. Pobijedili su s 3:2 i pred svojim se navijačima trebali pobrinuti da ne budu poraženi s više od jednog pogotka razlike. Na njihovu žalost, švicarski je prvak već nakon prvih 45 minuta u rukama držao rezultat vrijedan četvrtog pretkola. Prvo je u 21. minuti pogodio Đurić, a pred sam odlazak na odmor na 2:0 povisio Margairaz.

Riskantnija igra Mariborčana ipak se nije isplatila u nastavku utakmice. Golom Nikcija 14 minuta prije kraja definitivno su osigurali plasman u četvrto pretkolo. Tamo će se naći i Levski, koji je očekivano na svom travnjaku svladao Baku, a u Ligu prvaka pokušat će i latvijski Ventspils koji je usprkos porazu od 2:1 pogotkom u gostima uspio izbaciti bjeloruski BATE.

Ni Srbija neće imati predstavnika u četvrtom pretkolu Lige prvaka. Beogradski Partizan u prvom je susretu poražen od ciparskog Apoela s 2:0, a premda je uzvratnu utakmicu otvorio na najbolji mogući način, natjecanje će ipak nastaviti u kvalifikacijama za Europsku ligu.

Pred oko 30 tisuća gledatelja Partizan je poveo već u trećoj minuti golom Portugalca Moreire, ali su do kraja poluvremena i Ciprani mogli do izjednačujućeg pogotka. Na kraju je ostalo 1:0, a s ukupnih 2:1 u četvrto pretkolo odlazi APOEL.

Olympiacos je i u Ateni ponovio rezultat iz Bratislave i slavio s 2:0. Golovi Maresce i Dioga bili su dovoljni za korak na posljednju stepenicu pred ulazak u Ligu prvaka, na koju se večeras popeo i Kopenhagen odigravši 0:0 i zadržavši tako prednost iz prve utakmice sa Stabaekom.