Rapsodija Anderlechta

Marin Pintur • utorak, 28.07.2009.

Odigrane su prve četiri utakmice trećeg pretkola Lige prvaka. Anderlecht je petardom već osigurao prolaz, a nama najzanimljiviji dvoboj je odigran u Pragu. Dvije su utakmice završile bez pogodaka...

Prvi dvoboj trećeg pretkola Lige prvaka između prvaka Azerbejdžana Bakua i bugarskog prvaka Levskog prošao je miroljubivo. Najbolju priliku za domaćine je u petoj minuti sudačke nadoknade propustio Brazilac Fabio Luis Ramim koji nije iskoristio poklon bugarskog vratara Petkova. Ipak, s rezultatom 0:0 će vjerojatno biti zadovoljni i jedni i drugi. Zanimljivo je da su u početnoj jedanaestorici Bakua nastupila čak tri hrvatska igrača, na golu bivši Dinamovac Marko Šarlija, kao i Ernad Skulić i Aleksandar Šolić.

Nakon što su u prošlom pretkolu iskazali zavidnu realizatorsku sposobnost, danas igrači kazahtanskog prvaka Aktobea i Maccabija iz Haife nisu bili precizni. U prvom pretkolu Aktobe je slavio protiv islandskog Hafnarfjordora s ukupnih 6:0, dok je Maccabi bio je još uspješniji i izbacio Glentorana iz Sjeverne Irske s 10:0 u dvije utakmice, međutim, danas su u Azerbejdžanu mreže mirovale. Prva utakmica nije nijednom aspirantu na Ligu prvaka dala prednost, odluka pada u Izraelu.

Dvoboj s jakim hrvatskim štihom je odigran u Pragu između domaće Sparte i grčkog Panathinaikosa. Za Spartu je cijelu utakmicu odigrao bivši igrač Rijeke Manuel Pamić, na vratima gostiju standardan je Mario Galinović, dok je pravdu dijelila hrvatska sudačka trojka na čelu s Ivanom Bebekom. Ante Rukavina nije bio ni na klupi.

Češki predstavnik je došao do značajne prednosti od 3:1. Već nakon pola sata igre, domaći su imali vodstvo od 2:0 pogocima Jana Holende i Kamila Vaceka. Važan trenutak u utakmici se desio u 35.minuti kad je ovoljetno pojačanje Panathinaikosa Djibril Cisse propustio realizirati jedanaesterac. Grčki doprvak se vratio u igru pogotkom Dimitris Salpingidisa u 67.minuti, ali Sparta je došla do uvjerljive pobjede u 86.minuti prvim pogotkom mladog Luboša Kaloude koji je u igru ušao deset minuta ranije. Sigurno je da će biti vrlo zanimljivo na uzvratu u Ateni.

Prošlosezonski hit turskog prvenstva, Sivasspor, nije se dobro proveo na gostovanju u Bruxellesu. Raspoloženi Anderlecht ih je pregazio s čak 5:0 i već nakon prvog susreta osigurao prolaz u posljednje pretkolo. Tako Anderlecht neće ponoviti prošlogodišnji kiks kad je u istoj fazi ispao od Bate Borisova. Nakon prvog poluvremena je bilo 3:0 pogocima De Suttera, Boussoufe i Chatellea. Kasnije je dvostruki strijelac postao 24-godišnji Tom De Sutter, a Argentinac Frutos se u sudačkoj nadoknadi pobrinuo da Turci doma odu s pet komada u mreži.