PAO prošao, triler u Haifi

Vedran Babić • utorak, 04.08.2009.

U prvim uzvratnim utakmicama 3. pretkola Lige prvaka Panathinaikos je pred svojim navijačima s 3:0 porazio Spartu i izborio daljnji plasman, a Anderlecht je u Turskoj kod Sivasspora upisao poraz, ali je unatoč tome prošao dalje. Najdramatičnije bilo je u Haifi, gdje je kazahstanski Aktobe imao 3:0 protiv Maccabija, da bi domaćini senzacionalno preokrenuli na 4:3...

Prošlogodišnji sudionik osmine finala Lige prvaka, grčki viceprvak Panathinaikos, nadoknadio je zaostatak od 3:1 iz prve utakmice u Pragu i s ukupnih 4:3 u Ateni preskočio Spartu. Strijelci za večerašnju pobjedu bili su Jose Sarriegi u 45., Kostas Katsouranis u 54. i Dimitris Salpingidis u 89. minuti.

Od hrvatskih nogometaša Mario Galinović proveo je cijelu utakmicu na terenu i sačuvao praznu mrežu, dok njegov suigrač Ante Rukavina nije bio niti na klupi. Na suprotnoj strani Manuel Pamić odigrao je svih 90 minuta za Spartu.

Interesantno, ova dva kluba ždrijeb je spojio i prošle godine u istoj fazi natjecanja, a pobjednik je i tada bio isti. PAO je dobio obje utakmice (2:1, 1:0) i na kraju dogurao do već spomenute osmine finala, gdje ga je zaustavio Villarreal.

U izraelskoj Haifi odigrana je utakmica koja će se dugo pamtiti. Nakon početnih 0:0 iz prve utakmice, kazahstanski Aktobe je bio na korak od povijesnog uspjeha i plasmana u 4. pretkolo Lige prvaka. Naime, nakon samo 15 minuta igre gosti su vodili s čak 3:0 pogocima Averčenka, Čičulina i Kajrulina.

Međutim, da u sportu, a pogotovo u nogometu, nije gotovo dok sudac ne odsvira posljednji zvižduk, pokazala je i ova utakmica. U stilu Liverpoola od prije nekoliko godina u finalu Lige prvaka, Maccabi je preokrenuo, i to ne samo na 3:3, već i na 4:3!

Već do poluvremena bilo je 3:2 (Katan, Golasa), a u nastavku je preokret upotpunio Vladimer Dvališvili dvama pogocima u kratkom periodu (59. i 62. minuta). U narednih pola sata nije bilo pogodaka i momčad iz Haife osigurala je svoje mjesto u ždrijebu 4. pretkola koji će se u petak održati u Nyonu.

U dvoboju lišenom rezultatske neizvjesnosti Sivasspor je na domaćem travnjaku ostvario "Pirovu pobjedu" 3:1 protiv Anderlechta. Belgijci su u prvoj utakmici slavili s 5:0 i osigurali si miran uzvrat bez turbulencija.

Ersen Martin i Yannick Kataman nakon samo 20 minuta igre donijeli su najoptimističnijim navijačima mali tračak nade u čudo vodstvom od 2:0, međutim sve dvojbe, ako ih je uopće i bilo, otklonio je Jelle Van Damme pogotkom u 34. minuti. Konačnih 3:1 postavio je Aydin Musa pola sata prije kraja.

U posljednjoj utakmici Twente i Sporting su remizirali (1:1), a zbog dramatičnog pogotka u gostima dalje idu Portugalci. U prvoj utakmici nije bilo golova, a večeras je domaćine u vodstvo doveo Douglas već u 2. minuti. Gol u petoj minuti sučeve nadoknade i prolaz dalje Sportingu donosi Rui Patricio.