Monya presudio Grcima

Vedran Babić • nedjelja, 13.09.2009.

Nakon pobjede nad Hrvatskom Rusija je uhvatila veliki zalet i u utakmici 2. kola skupine E drugog kruga porazila favoriziranu Grčku, nanijevši joj prvi poraz.

Iako su prije početka utakmice slovili za velike favorite protiv oslabljene Rusije, Grci nisu uspjeli opravdati taj status i nastaviti niz neporaženosti na Eurobasketu. Rusija je vodila cijelu utakmicu i sasvim zasluženo slavila 68:65.

S puno pogrešaka i promašenih šuteva Grčka je ušla u utakmicu i ubrzo se našla u minusu od 11:3, a potom i 21:10 u samom finišu prve četvrtine. Rusi su komfornu prednost zadržali i na poluvremenu (39:32), premda su se Grci u dva navrata primaknuli na četiri koša zaostatka.

Nastavak igre Grčka otvara furiozno i serijom 9-0 prelazi u prvo vodstvo na utakmici. Sve do početka posljednje četvrtine rezultat je u egalu, a onda Rusija kreće u seriju koja je odlučila pobjednika.

U prvoj minuti posljednje četvrtine rezultat je bio 48:48, da bi se u heroja prometnuo Monya s tri uzastopne trice, koje su odvele njegovu reprezentaciju na plus devet, prednost koju Grčka više neće stići.

Na nešto manje od četiri minute do kraja Rusi su imali prednost od deset koševa (63:53), no zatim su i oni upali u krizu, kako šutersku tako i psihološku, pa su Grci uspjeli zakomplicirati završnicu i dalekometnim ubačajem Fotsisa stići na 63:61 minutu i pol do kraja.

Rusi su se ponovno odvojili na 67:62, a Grci smanjili na 67:65 tricom Printezisa. U idućem je napadu Monya pogodio jedno od dva slobodna bacanja i ostavio tračak nade Grcima, no Printezisov pokušaj za tri bio je neprecizan i Rusija je mogla početi slaviti drugu uzastopnu pobjedu.

Najzaslužniji za ruski trijumf su Amerikanac Kelly Mc Carty sa 17 poena i devet skokova te Monya sa 16 poena. Centar Timofej Mozgov također je odigrao zapaženo postigavši deset koševa i šest skokova.

Kod Grka najefikasniji bili su Schortsanitis s 13 koševa te Bourousis i Spanoulis sa po 12, s tim da je potonji upisao sedam asistencija i tri skoka, a Bourousis sedam skokova. Fotsis je bio blizu double - doublea (10 koševa, 9 skokova).