1. Hrvatska nogometna liga, 9. kolo, 26.09.2009, 20:30 h, Gradski stadion, Koprivnica, gledatelja: 2.000
Suci: Šunjić (Split), Premužaj (Varaždin), Crnolatac (Petrinja), Svilokos (Sisak)

Antonija Pavlić • subota, 26.09.2009.

Slaven Belupo prekinuo je u Koprivnici osječku seriju od četiri uzastopne pobjede, slavivši s rezultatom 5:2 i tako se na prvenstvenoj ljestvici pomaknuvši na sedmo mjesto...

Karakterizaciju pravog, muškog derbija koju je utakmica Slaven Belupa i Osijeka zaradila u najavi igrači na travnjaku opravdali su već u početnim minutama.

Silovito su krenule obje ekipe u napad na suparnička vrata, ali nešto se opasnijim prilikama u početku ipak iskazao domaćin. Već su u trećoj minuti tako Papa i Purić sjajno izigrali Osijekovu obranu, no Aljoša Vojnović s pet metara pogodio je vratnicu.

Minutu kasnije udarac s 25 metara oprobao je i Alen Maras, no niti njegova bomba nije se našla iza Kardumovih leđa. Nakon toga, prvi su puta zaprijetili i Osječani. Elvis Kokalović pogriješio je u pokušaju oduzimanja lopte Josipu Barišiću, a ovaj je to iskoristio i sjajno u sredini uposlio Milana Pavličića. Srećom po Koprivničane, Pavličić je iz stopostotne prilike gađao preko gola.

Terenska dominacija i borbenost Koprivničana ipak je materijalizirana u 14. minuti. Srebrenko Posavec sjajno ja naciljao desni Kardumov kut iz slobodnog udarca koji je izborio Papa, te svoju momčad tako doveo do prijeko potrebnog ranog vodstva.

Tempo utakmice, pak, nakon pogotka nije splašnjavao. U 25. minuti ponovno su dobro kreirali gosti; Ivan Miličević izborio se za centaršut s lijeve strane i u sredini izvanredno naciljao glavu Josipa Barišića, no osječki napadač pucao je mlako i tako upropastio odličnu prigodu.

Desetak minuta kasnije Mateas Delić povisio je rezultat na 2:0, nakon što se osobno izborio za loptu na polovici igrališta, u prodoru nanizao dva braniča Osijeka, te u konačnici lopu neobranjivo poslao iza Kardumovih leđa.

Nedugo nakon pogotka ponovno je udarac iz daljine oprobao Milan Pavličić, no Silvio Rodić krajnjim je naporima ipak uspio obraniti svoju mrežu.

Potpuno raštimana osječka obrana uspjela je do konca prvog poluvremena primiti još jedan pogodak. Udarcem iz daljine konačan rezultat prvog dijela postavio je negdašnji prvotimac bijelo-plavih Aljoša Vojnović, premda se mora priznati kako je Kardum, kao i kod prvog pogotka, mogao i bolje reagirati.

Prvu opasnu situaciju u nastavku susreta kreirali su Delić i Matija Poredski. Kapetan Farmaceuta ponovno je stvorio velike probleme Ivanu Ibriksu na lijevoj strani, no mladi Bjelovarčanin glavom je iz izgledne situacije loše gađao.

U 56. minuti smanjili su Osječani rezultat na 3:1. S ruba šesnaesterca pucao je Josip Barišić, a lopta je na putu prema Rodićevim vratima dodirnula Kaju Rogulja i tako prevarila koprivničkog čuvara mreže.

Nastavili su s neprijeporno boljom igrom Osječani i u narednim minutama, a izvanrednu priliku za gotovo potpuno vraćanje u igru propustili su u 72. minuti. Slavenova obrana ostala je spušenih "gaća", ali Tomislav Šorša nije uspio pogoditi praktički praznu mrežu Farmaceuta - Silvio Rodić stigao je pokriti desni kut i tako sačuvati svoj gol.

Ipak, rastrčani i efikasni domaćini nisu dopustili iznenađenje; u 80. minuti oštro nabacivanje Posavca iz slobodnog udarca s lijeve je strane glavom u osječku mrežu pospremio Franjo Tepurić.

Izmjene stratega bijelo-plavih Tomislava Steinbrücknera ipak su uspjele malo ublažiti poraz četiri minute prije isteka regularnog dijela igre. Vedran Nikšić ubacio je u sredinu s lijeve strane, a u gužvi u domaćem šesnaestercu najbolje se snašao Antonio Hrnčević.

No, da pobjeda ipak bude uvjerljiva pobrinuo se u drugoj minuti sudačke nadoknade mladi Franjo Tepurić, prošavši dvojicu Slavenovih braniča i sigurnom realizacijom rezultat postavivši na 5:2.