Valenciennes nakon 34 godine

Maja Giljanović • subota, 21.11.2009.

Klub koji je 2005. osvojio Treću, a 2006. Drugu ligu na Chaban-Delmasu je na travnjaku prošlogodišnjeg prvaka u 14. kolu Le Championnata doživio rijetke trenutke slavlja u Bordeauxu. Žirondince je Valenciennes, naime, posljednji put pobijedio 1975.

Najbolji napad Le Championnata (23 gola u 12 utakmica što je tri više nego je dao Bordeaux) Valenciennes je iskoristio činjenicu da su Žirondincima nedostajali redom Gourcuff, Diarra, Henrique, Sertić i Jurietti, a u 17. je minuti travnjak zbog ozljede napustio i Chamakh.

Bordeaux u šest utakmica pred svojim navijačima nije izgubio ni bod (dali su 14 golova, a primili tek jedan), a i statistika head-to-headova je davala naslutiti da se Valenciennes kući neće vratiti pjevajući. Bordeaux je, naime, Valenciennes na posljednjih 10 utakmica pobijedio devet puta (7:0 su slavili 1979.) i zadnji put izgubio prije gotovo 35 godina (1975.).

Drugo kolo uzastopce nakon gostujućih 0:2 protiv Lillea Bordeaux je pao šaptom. Igrači Philippea Montaniera su upisali svoju četvrtu pobjedu u posljednjih pet utakmica (Montpellier je izvukao bod u Valenciennesu prije dva tjedna) i treću gostujuću uzastopce nakon 3:0 u Rennesu i 2:0 u Saint-Etienneu, a donio ju im je kao i treće mjesto na tablici samo dva boda iza branitelja naslova, svojim petim ovosezonskim golom Malijac Mamadou Samassa u 8. minuti.

Grenoble koji je svoj prvi bod od mogućih 36 osvojio u prošlom kolu protiv Monaca (0:0) u prvom je poluvremenu 14. kola u šaci imao veliki Lyon, ali je Juan u 13. minuti pogodio samo prečku gola Huga Llorisa. Lavovi, međutim, ni u drugom poluvremenu nisu dobili krila i propustili su iskoristiti kiks Bordeauxa i izbiti na prvo mjesto dva boda ispred Žirondinaca.

Cesar Delgado je gostima osigurao vodstvo u 65. minuti, ali Danijel Ljuboja je u 72. minuti samo dvije minute nakon što su zbog isključenja Courtoisa ostali s devetoricom u polju i samo tri minute nakon što ga je Baždarević poslao na travnjak izjednačio i Lyon ostavio na drugom mjestu s četiri gola slabijom gol-razlikom od Bordeauxa.

Josip Tadić se i dalje oporavlja od ozljede, a u senzaciji nije sudjelovao ni drugi bivši dinamovac, putnik na Svjetsko prvenstvo, slovenski reprezentativac Boštjan Cesar (bodu se veselio na klupi).

Nancy je od 52. minute kad je bivšeg hajdukovca Vedrana Runju iz voleja s 10-tak metara probio Alo'o Efoulou vodio usred Felix-Bollaerta, ali je posustao manje od 10 minuta prije kraja. Tuniški reprezentativac Issam Jemaa je u 81. izjednačio, a tri boda je Lensu u 84. minuti osvojio Kevin Monnet-Pacquet.

I Le Mans je u Rennesu poklekao 10 minuta prije kraja. Rouge et Noir su na poluvremenu vodili golom Manganea, izjednačio je Lamah u 53., a Gyan je u 80. minuti sva tri boda ostavio u Rennesu.

Le Championnat, 14. kolo:
Bordeaux - Valenciennes 0:1, Grenoble - Lyon 1:1, Rennes - Le Mans 2:1, Lens - Nancy 2:1