Od Trnskog do Trnskog

Vedran Babić • subota, 19.12.2009.

Zadar je konačno prekinuo svoj crni niz na gostovanjima. Tricom Tomislava Ružića sedam sekundi prije kraja Zadrani su slavili u Trnskom protiv Zagreba CO 97:95 i tako stigli do premijerne gostujuće pobjede u ovoj sezoni NLB lige.

Ne računajući europska natjecanja, Zadar je posljednju pobjedu na strani ostvario još tamo u svibnju u Trnskom. Nezadovoljstvo povodom razočaravajućih igara van Višnjika je raslo iz utakmice u utakmicu, no povratak u Trnsko ipak se pokazao kao pravi lijek za Zmagu Sagadina i njegove igrače, koji su poslije 40 minuta vrlo izjednačene košarke slavili 97:95 tricom Tomislava Ružića sedam sekundi prije kraja. Najbolji pojedinac Zagreba Damir Mulaomerović propustio je u posljednjem napadu susreta odvesti utakmicu u produžetke.

Vrlo efikasno prvo poluvrijeme obilježio je upravo Mulaomerović, koji je Zadranima utrpao 20 koševa i praktički sam držao svoju momčad u igri. Domaćin je bio bolji u prvih deset minuta i predvođen trojcem Mulaomerović - Luka Žorić - Ante Tomić (jedini strijelci) u nekoliko navrata imao plus šest, prednost koja je na semaforu svijetlila na kraju tog perioda (24:18).

Početkom druge četvrtine Zagreb je u dva navrata poveo sa sedam razlike, ali je nakon toga nekoliko minuta proveo u kreativnoj pauzi, koju je Zadar iskoristio za povrat rezultatske ravnoteže. Raspoloženi Ružić je ponajviše pridonio tom povratku te je u 19. minuti pogodio za prvo vodstvo gostiju (43:42). Damir Rančić je s dvije trice održao minimalnu prednost Zadra i po odlasku na odmor (49:48).

U nastavku najveću prednost je imao Zadar (88:82) pet minuta prije kraja, no neizvjesna završnica bila je neminovna. Zagrepčane su i dalje vukli Mulaomerović, Tomić i Žorić, a pridružio im se i Krunoslav Simon. S druge strane, razigrali su se Rok Stipčević, Hrvoje Perić i Vladimer Boisa.

Spomenuto vodstvo Zadra anulirali su serijom 6-0 Simon, Tomić i opet Mulaomerović, koji je u posljednoj minuti pogodio za vodstvo 95:94. Međutim, na drugom obruču uzvratio je Ružić, pogodivši pobjedonosnu tricu sa sedam sekundi do isteka vremena. U posljednjem napadu Mula je imao priliku izjednačiti, ali je iz nezgodne situacije promašio.

Mulaomerović je svejedno bio najbolji strijelac utakmice s 27 koševa i osam asistencija, dok je Ante Tomić ponovno ostvario double-double (19 koševa, 11 skokova). Žorić je ubacio 18, a Simon 13. Kod gostiju iz Zadra Rančić je postigao 17 koševa, Stipčević i Ružić po 16, Boisa 13, a Perić 12.