Napoli ostvaruje europski san

Ivana Spahija • nedjelja, 10.01.2010.

Susreti 19. kola Serie A ponudili su tek jedno veće iznenađenje, a bili su uspješni za klubove s hrvatskim igračima. Livorno našeg Darija Kneževića kod kuće je napravio mali podvig i uzeo sva tri boda europskom pretendentu Parmi, a uspješna je bila i Jurićeva Genoa, koja je kod kuće nadigrala Cataniju. Budanov Palermo je minimalnom pobjedom uzeo bodove Atalanti, a poker hrvatskih aseva upotpunio je Brkljačin Cagliari slavljem kod Bologne. Ovo kolo najviše je radosti donijelo nogometašima Napolija, koji su se pobjedom nad Sampdorijom ubacili u konkurenciju za Ligu prvaka...

U derbiju susjeda na ljestvici i lovaca europskih mjesta, Fiorentine i Barija, uspješnije su bile Viole, koje su rezultatom 2:1 na domaćem terenu uzele sva tri boda jednom od konkurenata za plasman u Europu. Fiorentina je nakon preokreta došla do vrijedna tri boda koja je trenutno stavljaju na šesto mjesto na ljestvici, dok Bari ostaje na devetom mjestu, ali još uvijek ima dobre šanse ostvariti proboj prema europskom dijelu tablice.

Već u sedmoj minuti susreta na iskušenju se našao domaći vratar Frey, obrana Fiorentine je pogriješila i propustila je zatvoriti Almirona, čiji je udarac s ruba prostora gotovo čudesno skinuo Frey. Samo minutu kasnije iskazao se i vratar Barija Gillet obranivši uzastopne pokušaje Pasquala i Santane. Sreća se u ovom susretu prvo osmjehnula gostima, igrala se 25. minuta kada je Barreto nakon dodavanja Ranocchije matirao Freya i Bariju donio vodstvo od 1:0.

Nije se dugo čekalo na odgovor Viola, 12 minuta kasnije Pasqual je probio po lijevoj strani obrane Barija i ubacio za Mutua, koji je loptu pospremio u mrežu i poravnao rezultat na 1:1. Bari je u 55. minuti imao veliku priliku doći u vodstvo, ali je Frey preko grede jedva uspio prebaciti pokušaj Almirona. U 70. minuti Violama je poništen pogodak zbog navodnog zaleđa Gilardina, ali je četiri minute kasnije Castillo pronašao put do mreže gostiju i Fiorentini donio pobjedu rezultatom 2:1.

Jedan od zanimljivijih susreta ovog kola, dvoboj Napolija i Sampdorije, završio je pobjedom domaćina Napolija s minimalnih 1:0, čime je momčad Waltera Mazzarrija ostala na četvrtom mjestu na ljestvici, onom koje vodi u kvalifikacije Lige prvaka, ali se i bodovno izjednačila s Juventusom, koji ima i utakmicu manje. Sampdoria je ovim porazom pala na 12. mjesto, ali također još uvijek konkurira za jedno od europskih mjesta.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, ali i bez previše pravih prilika za promjenu rezultata. Napoli je najbliže pogotku bio u 28. minuti kada je gostujući vratar Castellazzi skinuo dobar pokušaj Maggija. Niti u nastavku se nije vidjela agresivnija igra s obje strane, Napoliju je u 47. minuti poništen pogodak zbog navodnog zaleđa Denisa, ali su domaćini ipak uspjeli doći do pogotka, i to u 71. minuti susreta. Denis je ovaj put izbjegao zamku zaleđa i matirao Castellazzija za vodstvo Napolija od 1:0. Tako je i završilo, nogometaši Napolija i dalje žive san o Europi, a nastave li s dobrim igrama, mogli bi dosanjati i plasman u Ligu prvaka.

Jedno od najvećih iznenađenja priredili su nogometaši Livorna, momčad koja boravi pri samom dnu ljestvice napravila je pravi podvig i na domaćem je terenu rezultatom 2:1 uzela sva tri boda Parmi. Time je fenjeraš Parmi pomrsio europske planove i spustio je na osmo mjesto na ljestvici, a sam Livorno je s nova tri boda doživio velik uspon i zasjeo na 14. mjesto, dalje od zone ispadanja. Naš Dario Knežević odigrao je svih 90 minuta za Livorno.

Gosti iz Parme preuzeli su inicijativu od prve minute, već u drugoj minuti Parma je mogla doći do vodstva, ali je pokušaj Džemailija završio pokraj gola Livorna. Veliku priliku za vodstvo gostiju propustio je Zaccardo u 20. minuti kada je njegov pokušaj iz daljine završio malo iznad grede gola domaćina. Kako to obično biva, promašaji Parme kažnjeni su u 23. minuti kada je Tavano udarcem s ruba prostora matirao Mirantea i Livornu donio vrijedno vodstvo od 1:0.

Katastrofa gostiju nastavila se i u drugom dijelu, nakon što su u 60. minuti promašajem Biabianyja propustili priliku izjednačiti rezultat, nogometaši Parme dočekali su novi hladan tuš u 62. minuti susreta kada je Lucarelli matirao nemoćnog Mirantea za velikih 2:0 Livorna. No, gosti su se ipak uspjeli pribrati i šest minuta kasnije Džemaili je svojim pogotkom smanjio vodstvo Livorna na 2:1 i Parmi donio nadu barem u bod, ali se gosti ipak nisu uspjeli vratiti i Livorno je uzeo sva tri boda iz ovog dvoboja.

Nogometaši Genoe uspješno su odradili svoj zadatak u ovom kolu, momčad iz Genove na domaćem je terenu svladala fenjeraša Cataniju rezultatom 2:0, a moglo je biti puno gore po goste s obzirom na brojne promašaje domaćih napadača. Genoa se s nova tri boda, ujedno i uz utakmicu manje, podigla na 11. mjesto na ljestvici a Catania ostaje na 18. mjestu. Naš Ivan Jurić odigrao je cijeli susret u dresu pobjedničke momčadi.

Nakon prilično uspavanog početka, domaćini su se razbudili sredinom prvog dijela, točnije, u 28. minuti, kada su Sicilijanci ostali s igračem manje zbog drugog žutog kartona Belluscija. Brojčanu nadmoć na terenu Genoa je iskoristila u 36. minuti susreta, Criscito je ubacio u sredinu za Suaza koji nije propustio priliku zatresti mrežu Andujara i domaćinima donijeti vodstvo od 1:0. Šest minuta kasnije Genoi je poništen pogodak kojeg je postigao Palacio zbog zaleđa domaćeg napadača.

I u drugom dijelu nastavio se započeti pritisak domaćina, u 54. minuti je Sculli mogao povisiti na 2:0, ali je gađao pokraj gola Catanije, a udarac Suaza pet minuta kasnije završio je malo iznad gola Andujara, koji se našao na streljani domaćih napadača. Silni promašaji Genou ipak nisu stajali glave, naprotiv, u 70. minuti domaćini su povisili vodstvo na 2:0 zahvaljujući pogotku Scullija nakon asistencije Mesta, a to je ujedno bilo i konačno rješenje ovog dvoboja.

Od ostalih susreta, Palermo našeg Igora Budana na domaćem je terenu minimalnom pobjedom od 1:0 uzeo bodove Atalanti, i to pogotkom Cavanija s bijele točke u 70. minuti susreta, a naš je nogometaš odigrao prvo poluvrijeme u dresu pobjedničke momčadi. Cagliari Marija Brkljače je bez našeg nogometaša slavila pobjedu u gostima kod Bologne (0:1), a jedini remi u ovom kolu odigrali su Udinese i Lazio, posrnule momčadi u Udinama su podijelile bodove rezultatom 1:1, Lazio ostaje na 15. mjestu na ljestvici, a Udinese je trenutno na 16. mjestu.

• Obrisan korisnik10.01.2010. u 21:43
    Hamsik, Lavezzi, Denis, Quagliarella, sada novopridošli Dossena, sve skupa jako zanimljiva momčad, podsjećaju me na ovogdišnju Fiorentinu iz Lige prvaka :)
  • ALGHAZANTH10.01.2010. u 19:55
    Dugo nakon Maradonine ere Napoli igra neku značajniju ulogu u prvenstvu.