Cibona se namučila u Baranji

Ivor Krapac • subota, 08.05.2010.

Umjesto očekivane pobjede bez komplikacija, Cibona je imala dosta težak posao u opravdavanju uloge favorita u 12. kolu Lige za prvaka u Dardi. Cibosi su prelomili utakmicu tek u završnici nakon što su domaći cijelo vrijeme držali priključak, a nekoliko puta i vodili...

Prije odlučujuća dva kola u borbi za zadržavanje drugog ili napad na prvo mjesto uoči doigravanja, košarkaši Cibone su pred sobom ove subote imali formalnost u Dardi. No, baranjski prvoligaš se na putu do poraza s 86:76 pokazao kao puno tvrđi orah nego se predviđalo.

Domaći su krenuli su odlično i u prvoj četvrtini vodili sa sedam razlike, a nakon povratka i preokreta momčadi Velimira Perasovića, neizvjesnost je trajala sve do završnice, o čemu dovoljno govori da je Darda još u 38. minuti bila na samo -5, 77:72 za Cibose.

Vezane vijesti

Otvaranje utakmice donijelo je priču sličnu onoj iz nedavnih Ciboninih utakmica kod kuće protiv Zaboka i u Slavonskom Brodu. Ponovno je suparnička momčad krenula neočekivano dobro, a ovog puta to se dogodilo uz vodeće uloge Mandića i Krola u odlasku domaćina do 18:11 u devetoj minuti.

Vratio se Vukušić

Nakon pauze koja je trajala od Final Foura NLB lige i liječenja ozlijeđenog gležnja, u Dardi se na parket vratio Vedran Vukušić, kojeg je Perasović ove subote koristio čak 30 minuta. Vuk se nije iskazao u napadu, ubilježio je dva poena uz 1/8 iz igre, no pomogao je u skoku, uhvativši četiri lopte, po dvije u obrani i napadu.

Cibona je u nastavku prve dionice okrenula na 21:20, no na prvi dvominutni predah ipak se otišlo s prednošću domaće momčadi nakon koša i dodatnog bacanja 38-godišnjeg Zvonimira Ridla za 23:21.

Kada su Cibosi s dvije trice Marka Tomasa i poenima Andrića i Vukušića u 17. minuti poveli s 34:27, činilo se da se pravi otpor domaćih bliži kraju. No, Darda se odbila predati. Do poluvremena su vratili utakmicu u potpuni egal (41:41), a u 25. minuti ponovno bili u vodstvu poenima Gamme za 49:47, da bi ih u nastavku unatrag bacile dvije Cibonine mini-serije od 6:0, s kojima je Perasovićeva momčad otišla do dotad najvećih 60:52 u završnici treće četvrtine.

Ipak, utakmica uspona i padova jednih i drugih nastavila se i nakon toga. Ridl je do kraja treće dionice košem i dodatnim bacanjem i tricom približio Dardu na 62:58 nakon 30 minuta, a Cibosi su našli odgovor u još jednoj seriji od 6:0 za prvo dvoznamekasto vodstvo (68:58) u prvom dijelu završne četvrtine.

Gosti su tada sve držali u svojim rukama, no nalet Darde u režiji Krola i Komadine je ponovno zakomplicirao utakmicu. Nakon smanjenja Darde na već spomenutih 77:72, Cibosima je bilo jasno da još jednom moraju pojačati brzinu, što su i napravili serijom od 9:0 za odmak do najvećih 86:72 u posljednjoj minuti. Već tada je bilo jasno da će to biti najmanje uvjerljiva pobjeda Perasovićeve momčadi nad protivnikom koji je stigao iz prvog dijela prvenstva, a do kraja su domaći još stigli uljepšati rezultat smanjivši na završnih deset razlike.

Cibonu su do pobjede vukli Bogdanović (19 poena) i Gordon (17 poena, sedam asistencija, šest skokova), dok su u domaćim redovima bolji od ostalih bili Krolo (20 poena, 11 skokova) i Ridl (17 poena).