Partizan prošao, Željezničar ispao

Matej Milanović • srijeda, 21.07.2010.

U uzvratu drugog pretkola Lige prvaka bilo je nekoliko neizvjesnih dvoboja. Lech iz Poznana je nakon jedanaesteraca prošao Inter iz Bakua, a HJK je svega minutu prije kraja produžetaka izbjegao udarce s bijele točke i izbacio Ekranas. Debrecen je uspio proći Levadiu, iako je dvaput bio u izgubljenoj situaciji. U ostalim susretima nije bilo velikih iznenađenja, Partizan je pobjedom potvrdio prolaz, a Željezničar je i u Sarajevu izgubio od Hapoela.

Na uzvrat drugog pretkola nogometne Lige prvaka Lech iz Poznana došao je s golom prednosti ostvarenim kod Intera iz Bakua. Poljaci su prednost držali sve do završnice, kada je Karlsons uspio zabiti za vodstvo Intera i produžetke. Dvoboj je otišao sve do jedanaesteraca. U prvih pet serija jedanaesteraca obje su momčadi promašile po dvaput.

Nastavilo se s golovima sa obje strane sve do 11. serije, kada su s bijele točke morali pucati vratari. Kotorowski je zabio za Lech, dok njegov kolega na vratima Intera, Lomaia, nije bio toliko uspješan te je Lech s 9:8 nakon jedanaesteraca prošao u treće pretkolo.

Levadia iz Tallinna je u prvoj utakmici protiv Debrecena igrala 1:1, a u uzvratu u Mađarskoj povela je nakon tri minute preko Nahka. Domaći su preokrenuli do poluvremena, ali je nakon deset minuta nastavka Leitan poravnao rezultat na 2:2. S tim rezultatom su ponovno dalje išli Estonci. No, svega dvije minute kasnije zabio je Szakaly za Debrecen i mađarskoj momčadi osigurao idući krug kvalifikacija.

Neizvjesno je bilo i u okršaju HJK-a i Ekranasa. Finci su u gostima izgubili 1:0, a doma su uspjeli povesti u završnici utakmice, u 77. minuti zahvaljujući Ojali. Utakmica je otišla u produžetke i činilo se da će jedanaesterci odlučiti dvoboj, no u 119. minuti Šidlauskas je loptu poslao u vlastitu mrežu i HJK je s 2:0 prošao u treće pretkolo.

Žilina je kod Birkirkare doživjela neočekivani poraz u prvom susretu. U uzvratu su Slovaci već tijekom prvog poluvremena poveli i poravnali ukupni rezultat, a na drugi gol čekali su sve do 77. kada je Lietava povisio rezultat. U sudačkoj nadoknadi stigao je i pogodak za konačnih 3:0. Žilina je u konačnici prošla s visokom pobjedom, no nije bila previše uvjerljiva protiv slabe momčadi s Malte.

Neuvjerljiv bio je i švedski AIK koji je kod luksemburškog Jeunesse Eschea igrao razočaravajućih 0:0. Šveđani nisu bili zadovoljili niti na domaćem terenu, ali su tada ipak dobili 1:0 te zbog toga idu dalje.

Partizan je protiv Pjunika već u prvoj utakmici došao na korak od prolaza pobjedom od 3:1. Treće pretkolo i okršaj s HJK-om potvrdio je Cleo u 49. minuti prvog dijela.

Sparta Prag je pred svojom publikom potvrdila pobjedu ostvarenu u gostima kod Liepajas Metalurgsa. Česi su slavili s 2:0, a oba su zgoditka postignuta u prvom poluvremenu, preko Matejovskog i Zemana.

Olimpi Rustavi iz Gruzije je nakon 30. minuta poveo protiv kazahstanskog Aktobea. Domaćima je trebao još jedan gol da izjednače zaostatak zarađen u prvoj utakmici. Olimpi je drugi pogodak lovio sve do kraja utakmice i pogodak je u konačnici stigao, ali s druge strane. Tlešev je u 90. minuti izjednačio na 1:1 i Aktobeu osigurao još dvije utakmice u kvalifikacijama Lige prvaka.

Protivnik Kazahstanaca u trećem pretkolu bit će Hapoel Tel Aviv. Izraelci su već u prvoj utakmici osigurali prolaz porazivši Željezničar sa čak 5:0. U uzvratu u Sarajevu gosti su ponovno slavili, a jedini zgoditak djelo je Douglasa da Silve u 76. minuti.

U istoj je situaciji bio i Bate Borisov. Bjelorusi su dobili prvu utakmicu 5:0 protiv FH-a, a prolaz su potvrdili i gostujućom pobjedom. Jedini je pogodak postigao Rodionov u 15. minuti.

• markabc22.07.2010. u 00:58
    ma znam ja to... čak i kak je makabi haifa izgubil naslov prvaka. al nekak sam mislil kak imaju 5 pravih stranaca i 3 naturalizirana.. više nostalgično komentirama kaj bi želja napravila tom hapoelu prije 20tak godina.
    markabc
  • Obrisan korisnik22.07.2010. u 00:34
    Hapoel je prvak Izraelske lige koja se ne može mjeriti ni sa Hrvatskom, a kamoli sa Bih ligom. Imali su predstavnika u ligi prvaka i u europskoj ligi. To je bio najgori mogući ždrijeb za Želju.
  • markabc22.07.2010. u 00:14
    baš gledam, hapoel tel aviv ima u provih 11 samo stranc,a nigerijskog golamana idva stopera... baš je gro propao nogomet na ovim prostorima...