1. Hrvatska nogometna liga, 13. kolo, 30.10.2010, 15:00 h, Šibenik, stadion Šubićevac, gledatelja: 1 000
Suci: Vlado Svilokos (Sisak), Krunoslav Ambrinac i Tvrtko Jureša (oba Zagreb)

Ivana Jurica • subota, 30.10.2010.

Po jedan pogodak u mrežama vratara, odnosno po jedan bod svakoj momčadi. Sukus je to utakmice Šibenika i Rijeke na Šubićevcu. Rezultat koji puno više odgovara gostima koji su se vratili nakon teškog poraza na domaćem terenu. Riječani su poveli golom Budicina u 16. minuti, a Šibenik je tek na samom kraju utakmice preko Malčića stigao do boda koji i ne znači baš puno jer domaćin se nadao punom plijenu, a sada je suočen s velikim glavoboljama.

Dražen Jelić
59'
14
Stipe Bačelić-Grgić
62'
30
Željko Malčić
73'
Vjekoslav Lokica
14
(do 77')

Nenad Gračan

Nastavila se rasprodaja bodova na Šubićevcu. I Rijeka je odnijela bod, premda je do samog kraja utakmice strpljivom igrom bila nadomak sva tri. Domaćini su odlično, vrlo žustro, ušli u utakmicu i igrali dobro. Imali su dvije prilike preko Jakoliša, ali u obje je domaći igrač bio neprecizan. Poslije desetak – 15 minuta, a pogotovo nakon primljenog gola u 16. minuti, Šibenik više nije bio ista momčad.

Momčad Nenada Gračana prvi je put ozbiljnije zapucala prema Blaževiću u 16. minuti: iz daljine je pokušao Križman, a vratar Šibenika skrenuo je u korner nakon kojega je i pao pogodak. Udarac iz kuta izveo je Štrok, točno na glavu Budicina čiji je čuvar zaspao, a branič gostiju znao je to kazniti, pogodio je donji desni kut domaćeg gola, uz malu pomoć vratnice.

Puno opasnije, organiziranije djelovali su gosti. Stajali su blizu igračima i nisu dozvoljavali Šibenčanima da se razigraju. Alispahić je pokušao iz slobodnog udarca u 26. minuti, ali preslab je to bio udarac za Lisjaka. Puno opasnije bilo je nešto kasnije kad je Gović ubacio, a Medvid pucao glavom, no, niti on nije uspio dobro zahvatiti loptu. Pokušava i Božić, snažno, iskosa s desne strane, ali gostujući vratar i ovoga je puta odlično postavljen. Pred kraj poluvremena glavom je pucao i Alispahić, ali nije bilo problema za Lisjaka.

Iako su imali malo napada, svaki gostujući izgledao je puno opasnije nego Šibenikov. Pred kraj poluvremena ubacio je Štrok, izgledalo je opasno, ali Blažević je uspio pokupiti tu loptu. S pravom su domaći navijači negodovali na kraju prvog dijela, nezadovoljni igrom gotovo cijele momčadi. Očito trener Šibenika Vjekoslav Lokica nije smatrao isto, jer u drugi dio ušao je bez promjena, premda je bez problema mogao promijeniti i (najmanje) pet–šest igrača.

Modri su u drugi dio ušli jednako žustro kao u prvom dijelu. Jakoliš je ubacio s desne strane, ali udarac Božića je blokiran. U istoj minuti Jakoliš je opet ubacio, a ispred Tokića i Božića gostujući su braniči očistili u korner. 52. minuta domaćinima je donijela i najveću priliku na utakmici: ponovno je ubacio Jakoliš, skočio je Alispahić, pucao je odlično, ali Lisjak je još bolje obranio, izvadio je loptu iz donjeg lijevog kuta spriječivši izjednačenje.

Rijeka se i u nastavku vrlo organizirano branila, s tek rijetkim pokušajima prijetnje prema Blaževiću. Jednu takvu u 61. minuti mogli su i bolje iskoristiti: Križman je prošao Georgievskog, dodao Štroku koji puca loše, ali lopta dolazi do Đalovića koji iz blizine prebacuje gol.

Lokica sve karte baca na napad, uvodi Jelića i Bačelića-Grgića, nešto kasnije i Malčića. Igra se stalno na polovici gostiju, ali pravih, stopostotnih prilika i dalje nema. Jelić hvata sve visoke lopte, spušta suigračima, ali Riječani stoje blizu suparnika, uvijek su na lopti i ne dozvoljavaju da se ozbiljnije ugrozi njihov vratar.

U 75. minuti Jelić je izborio prekršaj na 20 metara, po sredini gola, ali Alispahić je pogodio tek živi zid. I Malčić je pokušao u 79. minuti, ali otišlo je preko gola. Jelić je i u 84. minuti spustio dobru loptu, Alispahić i Malčić mogli su i bolje reagirati. Ali, zato četiri minute kasnije Šibenik je napokon postigao pogodak: uporni Jelić ponovno je glavom asistirao, Švrljuga se malo poigravao, uz njega je bio Malčić, čini se da ga i faulirao, ali sudac se nije oglasio, a Vinkovčanin u šibenskom dresu pogodio je za izjednačenje.

Osokoljeni pogotkom i na krilima publike, Šibenik je krenuo i po drugi, pobjednički pogodak. No, osim jednog slobodnjaka kojeg je loše izveo Bačelić-Grgić, nisu zaprijetili Lisjaku.

Završilo je 1:1, rezultatom koji daleko više odgovara gostima. Šibenčanima ostaju nove brige, jer na domaćem su terenu još jednom prosuli bodove u utakmici u kojoj gotovo pa cijela momčad nije bila na visini zadatka. Za ostanak u ligi Šibenčanima će trebati daleko, daleko više, a evidentno je i da su neki igrači zaslužili selidbu na klupi, odnosno da pojedinci koji više griju klupu zaslužuju daleko veću minutažu jer pokazali su da se na njih može ozbiljno računati.