1. Hrvatska nogometna liga, 17. kolo, 27.11.2010, 16:00 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 3.000
Suci: Mario Strahonja (Zagreb), Kraljević (Zadar), Perica (Šibenik)

Gavrić autogolom donio pobjedu Hajduku

S Poljuda:Bernard Jurišić • subota, 27.11.2010.

86 minuta trajala je Hajdukova muka, a onda je Osijekov stoper Dino Gavrić napravio ono što Splićani nisu uspijevali - savladao svog vratara. Hajduk je teškom mukom spasio bodove i posvetio ih preminulom navijači Lovri Buljanu...

Težak, klizav teren dočekao je Hajduk i Osijek u posljednjoj domaćoj prvenstvenoj utakmici "bilih" ove sezone na Poljudu. Teško je bilo kontrolirati loptu, igrači su se baš mučili, a s obzirom na uvjete - na kraju pružili i sasvim dobar nogomet s puno prigoda i opasnosti.

Prvu opasnost skrojio je Oremuš u 11. minuti, najprije uputivši dobru loptu Vukušiću koji je nije uspio ukrotiti, a zatim u nastavku akcije pucavši glavom s 5-6 metara nakon ubačaja s desnog boka. Osječki vratar Kardum već je tada najavio da će ovo biti njegovo dobro poslijepodne.

Posveta preminulom Lovri Buljanu

Utakmicu protiv Osijeka nogometaši i navijači Hajduka posvetili su Lovri Buljanu, velikom navijaču Hajduka koji je proteklog tjedna u 18. godini izgubio bitku s teškom bolešću.

Torcida je na sjevernoj tribini u 18. minuti razvila poruku "Veličina tvog srca hajdučkog sad sjaji kao zvijezda čuvaj nam Hajduka s nebesa Lovre Buljan" i upalila 18 baklji, a svi nogometaši Hajduka ispod dresa imali su majicu s natpisom "Nisi umra dok žive oni koji te vole - Lovre Buljan".

U 15. minuti sijevnula je kontra Osijeka tri na dva, koju nisu uspjeli realizirati, ali u nastavku akcije Milan Pavličić je dobio loptu na 20 metara, prošao sam dok su ga Hajdukovi stoperi gledali, zaobišao Radoševića i lako poentirao za vodstvo gostiju.

No, ono je trajalo tek nešto više od minute i pol. Tada je Trebotić povukao loptu kroz sredinu, izbacio Anasa Sharbinija na lijevom krilu, ovaj zaobilazi Karduma i vraća loptu u sredinu, a na pravom mjestu je, kao i obično ove sezone, Ante Vukušić koji ubacuje loptu u praznu mrežu za 1:1.

Nakon toga je krenuo Hajdukov pritisak, željeli su "bili" što prije potpuno preokrenuti rezultat. Prijetio je Anas nogom, Vejić nakon kornera glavom, Ibričić iz slobodnog udarca, ali sve je to završavalo izvan okvira ili u naručju osječkog vratara. U 32. minuti Kardum je izveo još jedno čudo, obranivši "jedan na jedan" Anasu Sharbiniju na ubačaj Oremuša kojeg je u sredini propustio Vukušić.

Furiozne napade Hajduka u završnici poluvremena zamijenile su dvije dobre prigode gostiju. U 39. minuti Radošević je odlično reagirao na jednako dobar udarac Vidakovića s 18 metara, a Gavrić je loše ciljao glavom nakon kornera u 42.

Čopa je poslao Vučević u drugo poluvrijeme kako bi ojačao napad, a upravo je on bio akter prve dvije prijetnje u drugom dijelu. Najprije je pucao u vanjsku mrežu na ubačaj Oremuša, a onda pripremio dobru prigodu za udarac Vukušiću.

U 56. minuti Oremuš je bio u matnoj poziciji. Dobio je loptu na drugoj vratnici usamljen na 7-8 metara, smirio je loptu, no u trenutku udarca uspio mu je Čaušić ući u udarac i spasiti svoja vrata.

Mučio se Hajduk nakon toga do same završnici, pritiskao je, stalno je lopta bila na polovici Osijeka, no kako su minute prolazile sve je manje opasnosti bilo po osječkog vratara. Osječani su se potpuno posvetili obrani uz vrlo rijetke izlete u Hajdukovo polje, čuvajući vrijedan bod koji im se smiješio.

I sve je ukazivalo da će ga i osvojiti, sve do 86. minute kad je osječki stoper Dino Gavrić napravio ono što deset Hajdukovaca nikako nije uspijevalo još od 18. minute. Ibričić je ubacio oštru paralelu s lijevog boka, a Gavrić na prvoj vratnici pokušao raščistiti, no loše je odbio loptu, prevario Karduma i donio domaćim navijačima veliku radost.

Mogli su na kraju Osječani još jednom spasiti bod u dvije istovjetne kombinacije Lukačevića i Barišića, no potonji je prvi put loše ciljao, a drugi put mu je Radošević zaustavio loptu na gol-liniji.

Hajduk je tako uspio još jednom teškom mukom iščupati bodove na Poljudu i osigurati si malo mira prije europske srijede i AEK-a. Borbeni i mladi Osječani izvedbom u većem dijelu utakmice možda su i zaslužili više od poraza u posljednjim trenucima, ali dojam je da su se prerano povukli u bunker i branili "bod" iz prvog dijela. Hajdukov pritisak na kraju ih je natjerao na pogrešku i na kraju se mora reći da je pobjeda "bilih" s obzirom ne sve viđeno - posve zaslužena.