Olimpija prejaka za Cedevitu

Edvard Burić • subota, 19.02.2011.

Cedevita je gostovala u Ljubljani igrajući 21. kolo NLB lige. Domaća Union Olimpija u Stožicama je ugostila Zagrepčane i upisala pobjedu 75:67 te tako došla do 13. pobjede u natjecanju.

Olimpija je pobijedila Cedevitu u vrlo zanimljivoj utakmici. Ljubljančani su nekoliko puta bježali na veću razliku, Cedevita se nije predavala, dugo je prijetila, ali do pobjede ipak nije mogla. Slovenski predstavnik je sasvim zasluženo upisao dva boda pobijedivši 75:67.

Momčadi su u utakmicu ušle iz dva potpuna različita europska ritma. Olimpija je porazom na svom parketu od Maccabija iz Tel Aviva izgubila sve šanse za plasman u četvrtfinale Eurolige, a Cedevita je veličanstvenom pobjedom na vrućem gostovanju na Kanarima došla u situaciju da eventualnom domaćom pobjedom protiv Hemofarma i teoretski osigura četvrtfinale Eurokupa.

Cedevita je u prvoj četvrtini vodila košem Rudeža (2:0) i Drapera (8:7). Domaći su serijom 5:0 došli do prednosti 12:8, a onda i do 21:14, iako je Cedevita realiziranim slobodnim bacanjima Marina Baždarića bila na samo minus dva (16:14). Prvih deset minuta zatvara Dontaye Draper upisavši koš, ali i dodatno slobodno bacanje - 21:17.

Drugu četvrtinu bolje otvara Olimpija i prednost podiže na 25:19 (koš Samo Udrih). Cedevita zatim preko Vedrana Princa smanjuje na 25:22, ali to dodatno mobilizira Ljubljančane koji bježe prvo na 29:22, a onda i na 33:24. Cedevita ne igra dobro i Aco Petrović uzima minutu odmora. Ni to ne sprječava Damira Markotu da vodstvo svoje momčadi prvi put podigne iznad deset (35:24).

Olimpija je imala i 40:27, ali Cedevita preko Rudeža smanjuje i na poluvrijeme odlazi s -11 (40:29). Zagrepčani su u prvih 20 minuta postigli samo 29 poena (17+12) što za jednu napadačku momčad kao što je Cedevita nikako nije dobro, a samim time i rezultat, odnosno rezultatski minus ne treba čuditi.

U trećoj četvrtini Boisa zabija za 47:33, a onda i Gregory za 49:33. Ožbolt nastavlja postavljati najveću prednost Olimpije (51:34). Nakon -17 napokon kreće i Cedevita. Vedran Vukušić tricom, Bracey Wright i Draper košem rade seriju 7:0 i prisiljavaju domaću klupu na minutu odmora (51:41).

Draper ubacuje i dodatno slobodno bacanje nakon minute odmora, zatim dodaje Edwardsu koji zabija za samo -7 (51:44). Corsley Edwards veže još dva poena za 51:46, ali odgovara Udrih (53:46). Četvrtina završava 55:50.

U posljednjih deset minuta bolje ulazi Olimpija. Ljubljančani imaju 60:51, ali Princ odgovara tricom (60:54). Domaći sastav u nastavku igra bolje i Ožboltovom tricom bježi na 68:57 te tako rješava utakmicu. Završilo je 75:67.

Za Olimpiju najbolji Ožbolt s 20 i Udrih s 14 postignutih koševa. Kod Cedevite Draper je ubacio 17 koševa i upisao šest skokova te četiri asistencije. Edwards je dodao 16 koševa i pet skokova.

Hrvatski predstavnik porazom je ostao na 11 pobjeda, a sada ima i deset poraza. Olimpija je pobjedom došla na 13-8 i sasvim se približila osvajanju jednog od prva četiri mjesta u NLB ligi.

Cedevita nakon gostujućeg slavlja u Eurokupu nije uspjela napraviti još jedan podvig i iznenaditi pomalo uzdrmanu i umornu Olimpiju (iako i Cedevita igra europsko natjecanje). Zagrepčanima ostaje borba za svaku domaću pobjedu koje su imperativ i pokušaj ostvarivanja jedne gostujuće pobjede (Nymburk, Radnički) koja bi im možda otvarala šanse za završni turnir NLB lige.