Kuže bez bodova u Zenici

Vedran Babić • utorak, 07.06.2011.

U preostalim kvalifikacijskim utakmicama za Euro 2012. najzanimljivije bilo je u Zenici gdje su se sastali BiH i Albanija. Možemo se, doduše, ispraviti pa reći kako je to trebala biti najzanimljivija utakmica jer na kraju Albanija nije pokazala baš ništa, a domaćin je zahvaljujući boljoj igri u nastavku upisao tri boda i popeo se na treće mjesto skupine D. Najveće iznenađenje dana priredili su Farski Otoci, koji su na svom travnjaku iznenadili Estoniju...

Pred desetak tisuća navijača na Bilinom Polju u Zenici izabranici Safeta Sušića s 2:0 su pobijedili Albaniju, koju vodi naš stručnjak Josip Kuže. Prvih 45 minuta ponudilo je vrlo malo ili skoro ništa, a možda najbolja prilika tog dijela dogodila se već u osmoj minuti kada je Senad Lulić pogodio vanjski dio mreže. Pokušavali su još Emir Spahić i Zvjezdan Misimović za domaće te Hamdi Salihi za goste, no njihovi udarci nisu bili nikakva prijetnja suparniku.

Nastavak je bio zanimljiviji. Kuže je u svlačionici ostavio bivšeg napadača Zagreba Erjona Bogdanija i zamijenio ga veznjakom Klodianom Durom, pa je tako Salihi ostao usamljen u napadu, što je očito dalo naslutiti kako Kuže nastoji sačuvati bod. No, njegovi planovi nisu se pretvorili u stvarnost. BiH je malo pomalo počela stiskati Albance i zamalo povela preko Misimovića (57.) i Edina Džeke (66.).

Samo minutu nakon što je potonji iz izgledne situacije promašio gostujuća vrata, BiH je ipak prešla u prednost. Bivši Hajdukov stoper Boris Pandža glavom je odbio loptu sa sredine terena, a ona je doskočila do Harisa Medunjanina, koji je mirno matirao Samira Ujkanija.

Kuže je reagirao uvođenjem veznjaka Gjergja Muzake umjesto kapetana Altina Lale, no njegovi igrači nisu uspjeli stvoriti niti jednu priliku za izjednačenje. U samoj završnici stvari su po Albance krenule s lošeg na gore pa je tako prvo Andi Lila u 87. minuti zaradio izravni crveni karton nakon žestokog starta na Elviru Rahimiću, a onda je u prvoj minuti sučeve nadoknade Darko Maletić, koji je u igru ušao u 73. minuti, zapečatio treću pobjedu svoje reprezentacije uspješno realiziravši kontru poslije asistencije Misimovića.

U skupini C veliko iznenađenje. Farski Otoci upisali su protiv Estonije (2:0) jednu od rijetkih pobjeda u svojoj povijesti i prvu u aktualnom kvalifikacijskom ciklusu. Iako su i Estonci imali svoje šanse, iz Toftira odlaze praznih ruku. Domaćini su poveli pogotkom svog kapetana Frodija Benjaminsena s bijele točke u 43. minuti, a na 2:0 povisio je Arnbjorn Hansen u 47. minuti i to nakon što je Benjaminsen promašio novu najstrožu kaznu. Do kraja utakmice i jedni i drugi ostali su s igračem manje.

U skupini E, pak, Mađarska je s 3:0 slavila u gostima kod San Marina, a pogotke su postigli Liptak, Szabics i Koman. Ove dvije reprezentacije jedine imaju po sedam odigranih utakmica u skupini; Mađarska je prikupila 12 bodova, a San Marino je još uvijek bez boda, ali i bez postignutog pogotka (32 primljena).

• Obrisan korisnik08.06.2011. u 02:27
    Nadam se da ce se Hrvatska izravno kvalificirati ,ali bilo bi zanimljivo vidjeti Hrvatsku i BiH jedne protiv drugih u dodatnim kvalifikacijama.
  • JeremijaX08.06.2011. u 00:51
    Tooo Borise!! Koja asistencija, glavom s 40 metara!! :D Skandiralo se i Borisu i Darki, znači dolazi do pomaka, bit će još Hrvata i Srba u reprezentaciji! A sigurno se može dovesti neki bolji napadač... Onaj Džeko je totalno precijenjen!
    JeremijaX
  • Obrisan korisnik08.06.2011. u 00:33
    Đaba vam sve ali necete prismrditi euru ;) HercegBosna u srcu !
  • Obrisan korisnik07.06.2011. u 23:11
    Igrali smo lose u prvom ali albanci su dobro igrali,sva sreca pobjedili smo ZAHVALJUJUCI da smo hteji pobjditi :)
  • randy marsh07.06.2011. u 23:10