Slovenci i Crnogorci posustali

Josip Piršljin • petak, 02.09.2011.

U posljednjim kvalifikacijskim susretima za odlazak na EURO 2012. nastup u Poljskoj i Ukrajini i teoretski je osigurala Njemačka, dok se borba za drugo mjesto u skupini C dodatno zakomplicirala porazom Slovenije. Kuže i Kranjčar nisu bili uspješni sa svojim reprezentacijama, a momčadi Portugala, Francuske i Italije su upisale rutinske pobjede.

Skupina A

Reprezentacija Njemačke je uvjerljivim nastupom pred vlastitim navijačima u Gelsenkirchenu protiv Austrije i teoretski osigurala nastup na predstojećem Europskom prvenstvu. Izabranici Joachima Löwa sve dvojbe oko pobjednika riješili su već u prvom poluvremenu.

Već u osmoj minuti za 1:0 vodstvo domaćih zabio je Mesut Özil, a igrač Real Madrida bio je precizan i u 23. minuti čime je Njemačka povisila svoju prednost. Sve nade gostujuće momčadi da u ovoj utakmici mogu izvući više od poraza ugasio je samo pet minuta kasnije Lukas Podolski kada je pogodio mrežu Christiana Gratzeija za visokih 3:0.

Ipak, Austrijanci se nisu olako predali, te su do isteka prvih 45 minuta uspjeli smanjiti rezultat, a pogodak je postigao Marko Arnautović. I u nastavku susreta golovi su nastavili padati, a do hat-tricka je došao Özil u 47. minuti. Unatoč velikom zaostatku, gosti su i dalje bili uporni, te je vrlo brzo na 4:2 smanjio Martin Harnik. No, Nijemci se nisu zaustavili, te su do kraja utakmice postigli još dva gola, a u strijelce su se upisali mladi Andre Schürrle i Mario Götze.

Skupina B

U skupini B večeras se vodio izravan dvoboj za drugu poziciju između Republike Irske i Slovačke, ali u Dublinu nismo vidjeli uzbudljivu i zanimljivu utakmicu pošto je završilo mršavih 0:0. I jedna i druga ekipa su igrali suviše oprezno, tako da su ostali na diobi drugog mjesta s 14 osvojenih bodova iz sedam susreta.

Skupina C

Italija je teže od očekivanog slavila na gostovanju na Farskim otocima i time napravila veliki korak prema plasmanu na Europsko prvenstvo. Činilo se kako će to biti visoka pobjeda Talijana kada je već u 11. minuti za 1:0 pogodio Antonio Cassano, ali do kraja susreta više nije bilo pogodaka unatoč dominaciji gostiju i velikom broju prilika koje su stvorili.

Slovenija se nadala kako će bez puno problema svladati na domaćem terenu reprezentaciju Estonije i time učvrstiti drugu poziciju u svojoj skupini, ali igrači Matjaža Keka su doživjeli grubo prizemljenje. Estonci su uspjeli uzeti sva tri boda i tako se vratiti u utrku za EURO, a poveli su u 29. minuti preko Konstantina Vassiljeva iz najstrože kazne.

Taj je rezultat stajao sve do 78. minute kada je nadu domaćima u povoljan rasplet vratio Tim Matavž, ali novi šok za gledatelje u Ljubljani priredio je samo tri minute kasnije Ats Purje pogotkom za 2:1 Estonaca.

Reprezentativci Srbije vratili su se u borbu za drugo mjesto u skupini C nakon što su u vrlo važnom dvoboju uspjeli pobijediti na teškom gostovanju u Sjevernoj Irskoj. U Belfastu nije bilo pogodaka niti na jednoj strani sve do 67. minute, a tada vrlo vrijedan gol za sastav Vladimira Petrovića postiže Marko Pantelić. Srbi su uspjeli zadržati napade domaćih do kraja susreta, te im sada preostaje bitka za drugu poziciju sa Slovenijom, ali i Estonijom koja ima samo bod manje.

Skupina D

Josip Kuže je na klupi Albanije doživio i treći poraz, te je njegov sastav uvelike umanjio šanse za plasmanom u Ukrajinu i Poljsku. U Tirani su bolji od njih bili Francuzi koji i dalje drže čelnu poziciju u skupini.

Igrači Laurenta Blanca vrlo su brzo došli do početne prednosti. Igrala se tek 11. minuta kada je Karim Benzema zabio za vodstvo Francuske od 1:0, a do novog pogotka gostujućeg sastava nije se dugo čekalo. Već sedam minuta kasnije drugi gol postiže igrač Rennesa Yann M'Vila. U nastavku gosti nisu igrali na visokom nivou, te su rano primili pogodak kojeg je postigao Erjon Bogdani i susret je završio pobjedom Tricolora od 2:1.

Skupina G

Reprezentacija Crne Gore koju vodi hrvatski stručnjak Zlatko Kranjčar doživjela je prvi poraz u ovim kvalifikacijama. Crnogorci su izgubili na gostovanju kod posljednje momčadi u skupini Walesa koji je time upisao prve bodove.

Wales je poveo u 29. minuti, a mrežu vratara Mladena Božovića pogodio je Steve Morison. S rezultatom 1:0 otišlo se na predah, no vrlo brzo nakon početka igre u nastavku domaća ekipa je povećala svoju prednost. U 50. minuti igrač Arsenala Aaron Ramsey zabija za 2:0, a do kraja je Stevan Jovetić uspio tek postići počasni pogodak. Unatoč porazu, Crna Gora i dalje ima prednost od šest bodova ispred treće Švicarske.

Skupina H

Portugal je bez puno muke odradio gostovanje na Cipru gdje su igrači Paula Benta s visokih 4:0 svladali domaćine i tako ponovno zasjeli na čelo svoje skupine ispred Norveške i Danske. U 35. minuti je za početno vodstvo zabio Cristiano Ronaldo iz jedanaesterca, a ostala tri pogotka pala su tek u završnici susreta. Najprije je Ronaldo u 82. minuti zabio svoj drugi pogodak za 2:0, a u strijelce su se još upisali i Hugo Almeida, te Danny u sudačkoj nadoknadi.

• Obrisan korisnik03.09.2011. u 10:57
    misterNo80-i nizozemska može stat u istu rečenicu s te 2 reprezentacije...neznam zašto uvijek svi podcjenjujete nizozemce a s ovim trenerom su se već puno puta dokazali da su na istoj razini kao i špa i njem
  • Torca-Dubrava03.09.2011. u 10:52
    žao mi Kranjčara.... no glavu gore
    Torca-Dubrava
  • Obrisan korisnik03.09.2011. u 10:13
    Gledao sam Irsku i Slovačku i ne slažem se da je bila nezanimljiva utakmica kao što piše u članku. Novinar to očito nije gledao nego je prema rezultatu zaključio da je bila dosadna i da nije bilo što vidjeti... Slovaci su odigrali puno bolje nego sam očekivao, nisu se zabili u bunker i igrali... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik03.09.2011. u 08:23
    S obzirom na njemačku kvalitetu, polet i mladost, jako bi se iznenadio da na Euru ne dodju do finala.
  • Obrisan korisnik03.09.2011. u 06:51
    Svaka cast Nijemcima-trenutno su jedini koji mogu stat u istu recenicu sa Španjolskom!