Važne pobjede Švedske i Armenije

Branimir Markota • petak, 07.10.2011.

U prvim današnjim kvalifikacijskim utakmicama za Europsko prvenstvo 2012. godine, Armenci su uvjerljivom domaćom pobjedom nad Makedonijom i dalje ostali u igri za povijesni uspjeh, Šveđani su u susjednoj Finskoj upisali važna tri boda, dok su Austrijanci u nevažnoj utakmici slavili na gostovanju u Azerbajdžanu.

Skupina A

Utakmicu za prestiž u Bakuu odigrali su susjedi na ljestvici, domaća reprezentacija Azerbajdžana i Austrija. U utakmici lišenoj svake napetosti u borbi za vrh tablice, bolje su se snašli gosti te su odnijeli bodove iz azerbajdžanske prijestolnice.

Austrijancima je posao olakšao lijevi branič Azerbajdžana Yunisoglu zaradivši izravni crveni karton u 27. minuti utakmice. Ubrzo nakon isključenja Austrija je povela golom igrača Mainza Andreasa Ivanschitza u 34. minuti. Minimalnim vodstvom Austrije otišlo se i na odmor.

Austrijanci su bolje otvorili i nastavak te su preko Janka u 52. minuti podebljali vodstvo. Isti igrač strijelac je za vodstvo Austrije od 3:0 u 63. minuti. Azerbajdžan u 74. minuti smanjuje na 3:1, strijelac je Nadirov. Konačnih 4:1 za Austrijance postiže Zlatko Junuzović u prvoj minuti sudačke nadoknade.

Skupina B

Prvu današnju utakmicu, u najneizvjesnijoj kvalifikacijskoj skupini u kojoj čak četiri reprezentacije pretendiraju na jedno od prva dva mjesta, odigrali su u Erevanu Armenija i Makedonija. Domaćin, jedno od najugodnijih iznenađenja ovih kvalifikacija tražio je pobjedu kako bi do posljednjeg kola i susreta protiv Republike Irske ostao u igri za plasman na Europsko prvenstvo, dok su Makedonci došli u Armeniju na izlet.

Prvih dvadesetak minuta utakmice proteklo je u ispitivanju snaga i igralo se između dva šesnaesterca bez izrazitih prilika. Nakon toga su Armenci zaigrali otvorenije, što im se isplatilo te su do poluvremena dva puta zatresli mrežu makedonskog vratara Bogatinova.

Prvi pogodak došao je u 28. minuti. Sjajni slalom u maniri Ivice Kostelića po desnoj strani makedonske obrane odvozio je Movsisjan, odigrao je prizemnu povratnu loptu, a Pizzelliju nije bilo teško zabiti za vodstvo. Stadion je u tom trenutku proključao i publika je nosila domaćina i do drugog gola u 34. minuti kada se u listu strijelaca upisao Mhitarjan.

U nastavku je Armenija rutinski održala vodstvo stečeno u prvom dijelu. Pomogla im je i činjenica da su od 53. minute igrali s igračem više nakon drugog žutog kartona Šumulikoskog. Domaći su povisili vodstvo na 3:0 u 69. minuti preko Gazarjana. Makedonci su ipak u 86. minuti došli do počasnog pogotka preko Šikova, a konačnih 4:1 u prvoj minuti sudačke nadoknade postavlja Artur Sarkisov

Ovom pobjedom Armenci ostaju u igri za povijesni uspjeh i plasman na Europsko prvenstvo. Da budu sigurni na drugoj poziciji trebali bi u posljednjem kolu u utorak pobijediti Republiku Irsku u Dublinu.

Skupina E

U skandinavskom dvoboju u skupini E, u izuzetno teškim vremenskim uvjetima (jaka kiša i vjetar) na Olimpijskom stadionu u Helsinkiju, snage su odmjerili Finska i Švedska. Domaćinu bodovi nisu ništa značili osim prestiža, dok su susjedima iz Švedske bodovi bili zlata vrijedni. Naime, pobjeda bi Šveđanima gotovo sigurno donijela drugo mjesto iza neprikosnovene Nizozemske i najmanje dodatne kvalifikacije, iako bi lako mogli na Europsko prvenstvo i kao najbolja drugoplasirana reprezentacija kvalifikacija.

Šveđani su sjajno otvorili utakmicu. Poveli su već u 8. minuti. Sjajnu dubinsku loptu za Sebastiana Larssona podvalio je Lyonov veznjak Kim Källström i Larssonu nije bilo teško matirati finskog vratara. Nakon početnog vodstva Šveđana igra se zaoštrila te do kraja prvog dijela nismo vidjeli puno dobrog nogometa.

Početkom nastavka, točnije u 52. minuti Šveđani dolaze do prednosti od dva gola. Larsson je ubacio loptu s desne strane, Ibrahimovićev udarac brani domaći vratar Hradecky, a Olsson se nalazi na pravom mjestu u pravo vrijeme i postiže pogodak za 2:0.

Finci tek nakon drugog primljenog gola počinju igrati pravi nogomet. Svoju bolju igru u ovom periodu okrunili su pogotkom u 73. minuti. Eremenko je centaršutom vanjskim dijelom kopačke lijepo ubacio loptu u kazneni prostor Švedske gdje se na pravom mjestu našao Toivio koji smanjuje vodstvo Šveđana. Do kraja utakmice Šveđani su uspjeli sačuvati vodstvo i upisati važnu pobjedu koja ih vodi na prag Europskog prvenstva.