Cibona se vratila pobjedama

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • petak, 09.12.2011.

Košarkaši Cibone prekinuli su niz od tri poraza i uz puni plijen protiv Crvene zvezde vratili bolje raspoloženje uoči serije utakmica kojima će zaključiti 2011. godinu. S obzirom na njihove ovosezonske muke i samo dvije pobjede nakon deset kola ABA lige, Beograđani su u ovom trenutku bili idealan suparnik za Cibose, a momčad Danijela Lutza je svoju ulogu favorita opravdala bez previše poteškoća...

Odlično odrađena druga četvrtina i dovoljno koncentrirano odigrani ostatak utakmice osigurali su sedmu ovosezonsku Ciboninu pobjedu u ABA ligi. U 11. kolu je u Domu Dražena Petrovića gostovala Crvena zvezda, u potrazi za popravkom slabog omjera (2-8) nakon prvih deset utakmica, ali momčad Svetislava Pešića će se za bolje vijesti za svoje navijače morati pobrinuti negdje drugdje. U Zagrebu su pali s 87:73 u korist Cibosa.

Nakon pet poena prednosti (22:17) na kraju prve dionice, momčad Danijela Lutza prelomila je ovaj ogled u drugoj četvrtini. Na poluvremenu je na semaforu stajalo 52:33, što je gostima iz Beograda ostavljalo malo nade u povratak. Do kraja više nisu mogli do jednoznamekastog zaostatka.

Cibosi su već početkom susreta pokazali suparnicima koliko su ovog petka raspoloženi. Predvođeni Tomislavom Zubčićem, koji je zabio svih prvih sedam poena, nakon nešto više od dvije minute poveli su sa 7:0, a uz po jednu tricu Chasea i Zubčića, njegovu drugu na utakmici, prednost je u sedmoj minuti prvi put bila dvoznamekasta (17:7). Za tih +10 zabio je Andrija Žižić, koji ovog puta nije počeo u petorci.

Među Ciboninih startnih pet, na parketu je na "petici" bio Jure Lalić, no čim je Žižić prvi put ušao u igru, nije mu dugo trebalo da se istakne realizacijom. Osim pogođenog šuta za 17:7, u nastavku četvrtine ubacio je još pet poena, dok su se gosti zadržali na površini s četiri poena Andreje Milutinovića i košem Bojana Subotića za privremeno smanjenje na 17:13. Da su Beograđani bili precizniji iz slobodnih bacanja, mogli su stići i bliže od 22:17, s koliko je završila prva četvrtina. U završnici tog perioda, Cvetković i Nedović promašili su po jedno slobodno.

Propuštena prilika obilježila je i početak druge dionice za goste iz Beograda. Poslije prekršaja Rudeža u skoku i tehničke Danijelu Lutzu zbog prigovora, imali su dva slobodna bacanja i napad kod minusa od 22:17, ali sve što su dobili bila su dva pogođena slobodna Bojana Popovića za približavanje na -3. Na podjednakom zaostatku gosti su se držali još koju minutu, da bi ih potom u za njih neželjenom smjeru odvela najbolja napadačka serija Damjana Rudeža u posljednjih nekoliko utakmica.

S devet poena u tri minute, Rudež je vukao Cibonu do nove dvoznamekaste prednosti, 39:26 četiri minute do poluvremena, a vodeću ulogu u napadu potom je preuzeo Brian Chase, koji je sa svojih deset poena u kratkom razdoblju povećao razliku na +15 (46:31). Za kraj druge dionice, Cibosi su zaključili sveukupnu seriju od 11:2 i tricom Zubčića, pa dvicom Davora Kusa otišli na predah s 52:33 na semaforu.

U trećoj dionici prednost je još malo porasla, Cibosi su imali i okruglih 20 razlike, uz glavnu ulogu Antwaina Barboura, koji je u prvom poluvremenu bio bez poena i upućenog šuta. Nakon 30 minuta to se promijenilo, krilo Vukova je uoči završne četvrtine imalo 11 poena, a u posljednju dionicu ušlo se s i dalje mirnih 71:53.

Zaključujući posao, Cibona je u posljednjih deset minuta bila i na najvećih +22 (75:53), a gosti su najmanji zaostatak od druge četvrtine ubilježili tek na kraju, s konačnih 14 poena minusa. Sve izglede za bolji ishod u ovom susretu izgubili su puno ranije.

Najefikasniji Cibonin igrač bio je Zubčić, koji je odlično otvorio utakmicu, a završio je s 14 poena i četiri skoka. Chase i Rudež dodali su po 13 poena.

Crvena zvezda imala je samo jednog dvoznamekastog strijelca. Bojan Subotić ubilježio je 11 poena i četiri skoka, a s devet poena, prvi u pratnji bio je Branko Lazić.