Helios spretniji u produžetku

Simon Maljevac • subota, 14.01.2012.

Helios je u utakmici 16. kola ABA na domaćem parketu nakon produžetka svladao Hemofarm 89:86 i s četvrtom pobjedom u sezoni pobjegao s dna tablice te povećao izglede za ostanak u ligi.

Nakon tijesnog poraza u prethodnom kolu na domaćem parketu protiv Partizana, domžalski Helios dočekao je još jednog srpskog ABA ligaša. Utakmica protiv Hemofarma imala je iznimno značenje za obje momčadi, jer bi s nova dva boda još više odmakle trenutno posljednjeplasiranom Zlatorogu, kojem prijeti ispad iz ABA lige.

Utakmicu je bolje otvorio Hemofarm, koji je bio precizniji u šutu i nakon prvih deset minuta došao do četiri poena prednosti (17:21). Kod domaćina je najraspoloženiji bio Prepelič, koji je u početnim minutama pogodio dvije trice, no u drugoj četvrtini gosti su pojačali obranu, tako da se zaostatak Heliosa povećavao iz minute u minutu. Gosti su imali više raspoloženih igrača u prvom poluvremenu, a Krstić je tricom u posljednjem napadu prvog dijela doveo Hemofarm do visoke prednosti 31:42.

Hemofarm je u 22. minuti pobjegao na 31:47, no domaćini se konačno bude i četiri minute kasnije, nakon fantastične serije 16:0, izjednačuju na 47:47. Koševima Pantića gosti su opet pobjegli na pet poena razlike, međutim Helios u završnici treće četvrtine preko Prepeliča i Petrovića pogađa nekoliko puta zaredom, tako da domaćini na posljednji odmor odlaze sa šest poena prednosti (62:56).

Gay je u 32. minuti doveo domaćine do 66:58, no visoki Savović je pet minuta prije kraja smanjio na dva poena razlike, a dvije minute kasnije doveo Hemofarm do vodstva 66:68. U napetoj završnici istaknuo se Bubnić, koji je dvaput lijepo pogodio za novo vodstvo domaćina, a Maraš je promašio dva slobodna bacanja i momčadi su u posljednjih 15 sekundi ušle poravnate. Gay je pogodio samo jedno slobodno bacanje, no do lopte je došao Prepelič i povisio na 75:72. Nešović je u posljednjoj sekundi fauliran na liniji za tri poena, pogodio je sva tri bacanja i donio svojoj momčadi produžetak.

Pašalić je svojim desetim poenom doveo Helios do +4 (81:77) dvije minute i pol do kraja produžetka, a uspješan je bio i u sljedećem napadu, tako da je Helios u posljednju minutu produžetka ušao sa šest poena prednosti. Domaćini su sigurnim izvođenjem slobodnih bacanja zadržali prednost do kraja susreta i na kraju slavili 89:86.

Najbolji u redovima Heliosa bio je Klemen Prepelič s 28 poena, D.E. Gay je dodao 15 poena, a Drago Pašalić je upisao 12 poena i pet skokova. Kod Hemofarma je Aleksej Nešović upisao 23 poena, dok je Boris Savović dodao 18 poena i deset skokova.