Tijesna završnica pripala Union Olimpiji

Iz Ljubljane:Simon Maljevac • nedjelja, 15.01.2012.

Union Olimpija je u posljednjoj utakmici 16. kola ABA lige na domaćem parketu svladala Crvenu Zvezdu 74:73 i ostala u utrci za završni turnir lige. Olimpiju je do pobjede vodio Salin s 20 poena, a gostujući organizator igre Čović promašio je šut za pobjedu.

Dvoboj između velikih rivala, koji se u ovoj sezoni suočavaju s velikim problemima, odigran je pred malim brojem gledatelja u dvorani Stožice. Union Olimpija iz tjedna u tjedan polako kompletira svoju momčad, a kao posljednji se momčadi Saše Filipovskog priključio bivši igrač Crvene zvezde Goran Jeretin, koji je u dresu Olimpije debitirao baš protiv svoje bivše momčadi.

Domaćini su prvu četvrtinu završili s četiri poena prednosti, a više od polovice poena postigli su s linije slobodnih bacanja, zbog brojnih prekršaja gostujućih košarkaša. Olimpija je u trećoj minuti povela 7:2, no Crvena zvezda je dvije minute kasnije sa šest uzastopnih poena došla do vodstva. Domaćini su serijom 7:0 pobjegli na 14:8 i na prvi odmor otišli s vodstvom 20:16.

Vasić je tricom u 12. minuti doveo Crvenu zvezdu do prednosti 20:25, a domaćinima su velike probleme stvarali gostujući centri Ilić i Popović, a upravo Popović je goste doveo do +8 (25:33). Olimpija je u prvoj polovici druge četvrtine napravila brojne pogreške u napadu, a promašili su i brojna slobodna bacanja. Domaćini su ipak bolje odigrali završnicu prvog poluvremena i zahvaljujući poenima Dašića i Salina smanjili gostujuću prednost, a Jeretin se u posljednjim sekundama pobrinuo da su momčadi na glavni odmor otišle izjednačenim rezultatom 34:34.

Pozitivna serija domaćina nastavila se i na početku treće četvrtine i Olimpija je Salinovom tricom povela 41:36, no Popović i Vasić vračaju goste u 27. minuti na samo poen zaostatka (48:47). Domaćini su u nastavku zahvaljujući agresivnijoj obrani došli do nekoliko lakih poena iz kontri i do kraja treće dionice povisili na 59:51. Zvezda se i na početku posljednjeg dijela mučila u napadu, a crnu seriju gostiju je tek u 33. minuti prekinuo Milutinović tricom za 60:54.

Probuđena Pešićevu momčad je dvije minute kasnije smanjila na 61:60, a tri minute prije kraja koševima sjajnog Popovića došla do vodstva 69:71. Gosti su ušli u posljednjih 30 sekundi s dva poena prednosti, no u sljedećem napadu je Thompson iznudio nesportsku pogrešku i pogođenim slobodnim bacanjima Olimpiji donio izjednačenje, a Jeretin je nakon toga doveo domaćine u vodstvo 74:73. Čović je u posljednjem napadu promašio šut za pobjedu i Olimpija je proslavila pobjedu, s kojom ostaje u igri za Final four ABA lige.

U redovima pobjednika je najefikasniji bio Salin s 20 poena, a Dašić je dodao 19 poena. Kod gostiju je Popović upisao 25 poena i deset skokova, a Vasić je zabilježio 11 poena.