Premiership, 24. kolo, 05.02.2012, 17:00 h
Chelsea
Chelsea 3:3 Manchester United
Manchester United

Marin Vuković • nedjelja, 05.02.2012.

Derbi 24. kola engleske Premier lige u potpunosti je opravdao očekivanja. Spektakularni ogled Chelseaja i Manchester Uniteda nakon utakmice ubitačnog tempa i ponešto kontroverznih sudačkih odluka završen je podjelom bodova i rezultatom 3:3, nakon što je domaćin imao prednost od tri pogotka.

Poslovica kako nikada ne treba otpisati Manchester United još je jednom dobila potvrdu u derbiju 24. kola. Chelsea je nakon sat vremena igre imao sigurna tri pogotka prednosti i bodove u džepu, no aktualni se prvak u narednih dvadesetak minuta uspio vratiti u utakmicu i zaprijetiti odnošenjem sva tri boda.

Utakmicu strašnog tempa po velikoj hladnoći i ledenoj kiši obilježilo je i nekoliko odluka glavnog suca Howarda Webba, koji je za Crvene vragove dosudio dva jedanaesterca i pomogao im vratiti se u utakmicu.

United ovim bodom ipak nije uhvatio priključak s gradskim rivalom, ali je iz dobivene utakmice izvukao bod, dok je Chelsea ostvario kakvu-takvu prednost nad Newcastleom, koji se u ranijoj utakmici bodovno posve izjednačio s londonskom momčadi.

Uvodne minute derbija nisu ponudile posebno kvalitetan nogomet, igračima i jedne i druge momčadi trebalo je razdoblje zagrijavanja iz kojeg smo zabilježili tek jedan slab pokušaj Fernanda Torresa i kontroverzno rušenje Dannyja Welbecka na rubu šesnaesterca, na koje je Webb samo odmahnuo rukom.

United je izgledao bolje i povezanije, no nije uspijevao stvoriti pravu opasnost pred vratima Petra Čecha, a kazna za to stigla je u 36. minuti. Daniel Sturridge "provozao" je Patricea Evru u šesnaestercu gostiju i uputio povratnu loptu koja se od ruke Jonnyja Evansa odbila u mrežu Uniteda.

Bio je to trenutak koji je prelomio utakmicu jer uslijedilo je razdoblje jakog pritiska Uniteda, koji je do kraja poluvremena pokušavao vratiti se u utakmicu. Na odmor se ipak otišlo minimalnom prednošću Chelseaja i dojmom kako su gosti bliže izjednačujućem nego domaćin drugom pogotku.

Dojam, međutim, zna prevariti. Već nakon tridesetak sekundi igre u drugom dijelu loptu je s desne strane ubacio Torres, a na nju je natrčao Juan Mata i veličanstvenim je volejem zakucao pod gredu Unitedova gola za vodstvo domaćina od 2:0.

Šokirani gosti jedva su se snašli, a pet minuta kasnije Chelsea je dodatno povećao prednost. Ovoga puta Mata je asistent, a zaboravljeni David Luiz glavom je skrenuo loptu koja se od ramena Rija Ferdinanda odbila iza leđa Davida de Gee.

Činilo se kako je pitanje pobjednika riješeno, no u 58. minuti Daniel Sturridge je u šesnaestercu Chelseaja zakvačio nogu Patricea Evre, a Howard Webb nakon dvije nedosuđene sumnjive situacije u ranijoj fazi utakmice sada pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač bio je Wayne Rooney i United je, barem djelomično, nagrizao prednost domaćina.

Devet minuta kasnije ponovno kontroverzan trenutak. Ovoga puta Ivanović se pokliznuo i nespretno zahvatio Welbecka, a ovaj iskoristio kontakt i iznudio novi udarac s bijele točke, kojeg je Rooney također pretvorio u pogodak.

United se vratio u utakmicu i svim silama krenuo po izjednačenje, koje je i dobio šest minuta prije kraja. Luiz je posve zaboravio na Javiera Hernandeza, a ovaj ubačaj Giggsa glavom pretvorio u nevjerojatnih 3:3.

Uslijedila je posve otvorena završnica u kojoj su i jedni i drugi mogli do pogotka, no najbliže je bio domaćin iz slobodnog udarca Mate, kojeg je čudesnom obranom iz samog gornjeg lijevog kuta skinuo De Gea. Susret je okončan još jednim sjajnim udarcem debitanta Garyja Cahilla, no i ovoga puta De Gea je bio na mjestu, a po bod ostao u džepu obiju momčadi.

• Obrisan korisnik07.02.2012. u 02:11
    @ alan : Ti covjece moras poceti uzimati terapiju redovito jer ovo nema smisla, to sta pricas nije samo van realiteta nego si vec i sumanut i poprilicno paranoican. Preporucam ti kontrolu u najblizoj psihijatrijskoj ustanovi po hitom postupku.Zahvaliti ces mi kasnije:)
  • Mihalj06.02.2012. u 15:36
    cijeli post je urnebesan, ali ovaj dio me najviše nasmijao pazi on se podmeće u zadnji korak, štogod. a to kaj je sturridge naleetio na evru ko ludi konj i srušio ga nikom ništa neki ljudi jednostavno ne bi trebali pratiti nogomet. nego, jel ovo iznuđivanje penala po tebi alane? faul ko kuća... [više na forumu]
    Mihalj
  • Obrisan korisnik06.02.2012. u 15:22
    prva zvjezda manchestera nije rooney vec webb,ferguson izjavio da webb nije za prodaju ma o kakvoj se cjeni radilo
  • Mihalj06.02.2012. u 13:47
    sudac je bio loš jer je osim 2 penala trebao dosuditi još - prvo penal na youngu nakon povlačenja za majicu. ako ne to, onda za start cahilla na wellbecku penal ili slobodni udarac na rubu 16-erca, ali u svakom slučaju crveni cahillu jer je wellbeck bio u gol šansi. i pri kraju penal nakon... [više na forumu]
    Mihalj
  • Obrisan korisnik06.02.2012. u 12:33
    najbolje bi bilo da VI koji mrzite united da mu i sudite .puslušaj izjavu cahhila nakon utakmice pa ćeš vidjeti jeli bio penal i koje je boje trebao dobiti karton moj alan ,a usput sudačke pogreške se događaju oduvijek a ne od jučer