Damir Žbulj • nedjelja, 25.03.2012.

U posljednja dva susreta 27. kola njemačke nogometne Bundeslige Stuttgart je na svom terenu svladao Nürnberg, dok je dortmundska Borussia na gostovanju razbila Köln 1:6. U demoliranju protivnika sudjelovao je i hrvatski reprezentativac Ivan Perišić, koji je na terenu proveo posljednjih 20-ak minuta igre, a stigao je zabiti i jedan pogodak.

Aktualni prvak gostovao je kod Kölna, sastava s jednom od najgorih obrana lige, što su potvrdili primivši čak šest komada u mrežu.

Domaćim nogometašima nije bio na raspolaganju Mato Jajalo, koji je i dalje pod suspenzijom zbog crvenog kartona. No, nije to niti približno izgledalo katastrofalno po Köln kao što konačni rezultat sugerira, pogotovo u prvom poluvremenu. Podolski i suigrači odlično su otvorili susret, a čak su i u 13. minuti poveli kada je Slovenac Milivoj Novakovič, na asistenciju Laniga, glavom poslao loptu u mrežu.

Gosti su ipak skupili svoje redove, počeli polako stezati obruč oko gola domaćina, što je rezultiralo poravnanjem rezultata u 26. minuti. Schmelzer je pronašao Piszczeka, koji također glavom matira protivničkog vratara, za 1:1. Iako je Borussija bila bolji protivnik nisu do odmora uspjeli u potpunosti preokrenuti rezultat pa na odmor domaći odlaze u nadi kako mogu sačuvati pozitivan rezultat.

Njihova nada u nastavku trajala je ravno dvije minute. Strijelac prvog pogotka za goste bio je asistent, a u listu strijelaca, atraktivnim volej udarcem s nekih pet metara, upisao se Kagawa, što je se na kraju pokazalo kao početak kraja za domaćina.

Treći pogodak gosti su postigli nakon odlične kombinacije Poljaka Blaszczykowskog i Lewandowskog u 52. minuti, nakon čega se utakmica malo primirila, pred uraganski završetak utakmice aktualnih prvaka.

Ivan Perišić ušao je u igru u 72. minuti, a od prve minute na travnjaku letio je terenom, u pokušaju da dokaže kako zaslužuje veću minutažu. Njegovi suigrači bili su posebno raspoloženi u samoj završnici utakmice, kada su dokrajčili demotiviranog domaćina. U 79. minuti dvostruko proigravanje Kagawe i Gündogana zaključeno je četvrtim pogotkom, samo minutu kasnije još se jednom u strijelce upisao Japanac Kagawa, dok je točku na i stavio upravo Perišić, koji je hladnokrvno zaključio još jednu odličnu akciju Borussije. Izašao je sam ispred domaćeg vratara i mirno poslao loptu u njegov lijevi kut, za uvjerljivih i konačnih 1:6.

Hrvatskom reprezentativcu ovo je četvrti ovosezonski bundesligaški pogodak.

Dortmundska Borussia sačuvala je tako prednost na vrhu pred Bayernom od pet bodova, a u idućem kolu u goste im dolazi Stuttgart.

Upravo su Švabe na domaćem terenu u lokalnom derbiju protiv Nürnberga potvrdili dobru formu. U čvrstom i izjednačenom dvoboju bio je dovoljan jedan pogodak da odluči pobjednika. Gotovo u samoj završnici, 12 minuta prije kraj susreta, domaćinu se ukazao Cacau, koji je nakon odlične kontre pronašao lopti put do mreže gostiju, za 1:0 i izuzetno važnu pobjedu Stuttgarta. Švabe su i dalje u velikoj borbi za pozicije koje vode u Europsku ligu, a peti Bayer i šesti Werder bježe im samo jedan bod.