Ivan Dominik • nedjelja, 19.08.2012.

U večernjem i udarnom terminu prvog dana odigravanja utakmica u La Ligi sastale su se momčadi Barcelone i Real Sociedada, a nakon 90 minuta borbe baskijski je klub na Barceloninom terenu ostao bez ikakve šanse te je "pregažen" i ispraćen s pet pogodaka u mreži svoga v ratara. Posljednji nedjeljni dvoboj, a ujedno i zadnji susret prvog kola igran je u Valenciji između Levantea i Atletico Madrida, a završen je podjelom bodova uz blijedu igru oba sastava...

Barcelona - Real Sociedad 5:1 (4:1)

Barcelona, stadion Camp Nou
Prva španjolska nogometna liga - Primera, 1. kolo, 19. kolovoz 2012.
Sudac: Jose Luis Gonzalez Gonzalez

Strijelci: Puyol 4', Messi 11', 16', Pedro 41', Villa 84'/ Castro 9'

Barcelona: Valdes, Alba, Puyol (od 50' Pique), Mascherano, Alves, Fabregas (od 58' Iniesta), Busquets, Xavi, Tello, Messi, Pedro (od 75' Villa)
Trener: Tito Vilanova

Real Sociedad: Bravo, De La Bella, Gonzalez, Ansotegi, Estrada, Illarramendi (od 77' Ross), Elustondo (od 63' Carlos Vela), Bergara, Griezmann, Prieto, Castro (od 83' Jose Angel)
Trener: Philippe Montanier

Nakon domaćeg kiksa Reala u tvrdom derbiju s Valencijom, utakmica između Katalonaca i Baska iz San Sebastiana počela je blago rečeno - "vatreno". Od prve minute jurnuli su po pogodak i jedni i drugi kao da su se zaželjeli velikih i natjecateljskih susreta kojih nije bilo posljednjih mjeseci. No, u takvoj su se otvorenoj igri s mnogo ofenzive na obje strane očekivano bolje snašli Katalonci.

Blaugrana je "kreševo" u uvodnim minutama dvoboja otvorila golom Carlesa Puyola, koji je glavom kapitalizirao Xavijev ubačaj iz kornera. Ekipa iz San Sebastiana nastavila je igrati kao da se ništa nije dogodilo i nakon samo pet minuta Barcelonina vodstva Chori Castro, najistureniji gostujući napadač, pogodio je mrežu Victora Valdesa za izjednačenje na 1:1, a velike je zasluge za taj zgoditak imao i asistent, veznjak Asier Illarramendi.

No, tada je na pozornicu nogom kročio trenutno najbolji igrač svijeta - Lionel Messi.

Omaleni Argentinac nastavio je pod vodstvom Tita Vilanove tamo gdje je stao s Josepom Guardiolom - sa zabijanjem pogodaka. Real Sociedad je samo dvije minute proveo u egalu na Camp Nouu jer je Messi zabio za 2:1 u 11. minuti, a u 16. je svojim drugim pogotkom doveo Barcelonu u vodstvo od dva gola razlike. Kod trećeg pogotka domaćih Messiju je pripomogao i Cristian Tello.

Barcini igrači niti tu nisu stali, već su nastavili trpati mrežu gostujućeg sastava. Nakon nekoliko minuta odmora od uzbuđenja i mirnije igre na obje strane travnjaka Javier Mascherano dobio je žuti karton, a odmah potom je Pedro pogodio za 4:1 domaćih. Drugu asistenciju dvoboja upisao je Tello, a Barcelona je već nakon prvog poluvremena riješila pitanje pobjednika te je velikom prednošću otišla u svlačionicu.

Do kraja utakmice Barcelona je primirila situaciju na svom stadionu i mirno privodila susret kraju. Nije bilo ni velikih šansi ni zapaženijih i važnijih događaja na travnjaku, a domaćini svoju inicijativu nisu ispuštali.

Tito Vilanova pogodio je i s izmjenama u drugom poluvremenu pa su tako umjesto Fabregasa i Pedra ušli Andres Iniesta i povratnik nakon ozljede, David Villa. Taj je novi dvojac bio zaslužan za peti gol Katalonaca, Iniesta je asistirao, a Villa zabio te se tako u najboljem mogućem svjetlu vratio na terene Primere poslije loma noge.

Rezultatom 5:1 za Barcu utakmica je privedena kraju, Katalonci su visokom pobjedom zasjeli na vrh ligaške tablice i sjajno otvorili prvenstvo, dok je Real Sociedad bio nemoćan za išta više od jednog pogotka te je pokazao da nema što tražiti protiv diva s Camp Noua.

Levante - Atletico Madrid 1:1 (1:1)

Susret Levantea i prošlosezonskih osvajača Europske lige, Atletico Madrida, započeo je furiozno kao i utakmica Barcelone i Real Sociedada. Golovi su pali vrlo brzo, na samom startu ogleda, a potom se utakmica primirila te je ritam zamjetno splasnuo. Prvi je mrežu protivnika zatresao domaćin i to preko Nabila El Zhara u petoj minuti susreta, međutim, minimalno vodstvo Levantea nije trajalo dugo.

Već u 22. minuti dvoboja izjednačujući je pogodak za Los Colchonerose postigao Turčin Arda Turan fantastičnim dalekometnim udarcem poslije dodavanja ponajveće zvijezde kluba s Vicente Calderona, Kolumbijca Radamela Falcaa. Izjednačenjem je utakmica ušla u usporeniju i manje konkretnu fazu koja je potrajala do poluvremena, ali i nakon pauze.

Iz prvog dijela valjalo je zabilježiti i udarac Pedra Lopeza, igrača Levantea koji je uzdrmao prečku gostujućeg gola krajem prvog dijela, no, to je bilo jedino uzbuđenje na susretu nakon prvih pola sata pa do same završnice utakmice. Stoga u drugom dijelu, kao i u finalu susreta, nije viđen nijedan pogodak, a utakmica je završena podjelom bodova uz miroljubivih 1:1, premda je početak sraza sugerirao drukčije.