Ivan Dominik • nedjelja, 07.10.2012.

Sedmo kolo španjolskog prvenstva nastavljeno je i tijekom nedjeljnog popodneva nakon što je točno u podne odigrana utakmice između Levantea i Valencije u gradskom derbiju. Ususret velikom El Clasicu, središnjem događaju Primere u ovom kolu, svoje su utakmice odradile i momčadi Granade i Mallorce na Balearima te Athletica i Osasune u Baskiji...

U susret s favoriziranom i u tom trenutku petom ekipom lige, Mallorcom, Granada je ušla praktički kao autsajder, a de facto kao momčad koja nije uspjela izbjeći barem pogodak u svojoj mreži u posljednjih šest utakmica. Očekivala se laka pobjeda Otočana, međutim, na terenu je u prvom poluvremenu viđena sasvim drugačija slika obje ekipe.

Indisponirana se momčad Mallorce u prvih 45 minuta nije mogla "sastati s loptom", igrala je vrlo slabo i loše, što je iskorištavala Granada za nizanje mnoštva prilika. No, u prvom dijelu pogodaka nije bilo, iako je klub iz Andaluzije bio naočigled bolji i opasniji te bliži postizanju zgoditka.

No, golovi su počeli padati tek u nastavku kada je Granada konačno naplatila svoju nadmoć iz prvog dijela. Desni bek Mallorce, Emilio Nsue, srušio je kao posljednji igrač obrane Granadina napadača u izglednoj prilici unutar 16 metara te je zbog toga dobio crveni karton, a iz dosuđenog je penala Andalužane u vodstvo doveo Youssef El Arabi.

Samo dvije minute potom i Granada je ostala s desetoricom na terenu jer je zbog dva žuta kartona isključen Yacine Brahimi, ofenzivni veznjak andaluzijske ekipe. Prvu je javnu opomenu dobio u 24. minuti, a nedugo nakon vodstva svoje ekipe napravio je glupost i ostavio istu na cjedilu. No, njegovo se isključenje, za razliku od Nsueovog, nije manifestiralo na loš način po sastav Granade.

Desetak minuta kasnije, u 76., Granada vodi 2:0, a egzekutor za udvostručenje vodstva gostiju bio je Rumunj Gabriel Torje nakon vrlo lijepe akcije kojom su igrači Granade izigrali domaću obranu pa čak i vratara Dudua Aouatea. Međutim, niti tu nije bio kraj pogocima na tom susretu; Mallorca je do kraja uspjela smanjiti i ublažiti poraz jer je pred sam kraj sraza najopasniji igrač Crvenih u ovom susretu, Tomer Hemed, glavom zabio za konačan 2:1 poraz Mallorce. Asistenciju odnosno centaršut za gol potpisao je Marti.

Athletic iz Bilbaa u drugoj je nedjeljnoj popodnevnoj utakmici sedmog kola La Lige svladao Osasunu minimalnim rezultatom, 1:0. Odlučio je pogodak Aritza Aduriza u 12. minuti utakmice, još u vrijeme taktičkih ispitivanja snaga, a asistirao mu je za zgoditak sjajni veznjak baskijskog kluba, Oscar De Marcos.

Nakon zabijena gola Athletic je i dalje bio bolji, ali je igrao opreznije te je počeo vrlo rano kontrolirati i zatvarati susret. Osasuna je imala nekoliko svojih sjajnih šansi za postizanje pogotka i izjednačenje, poput situacije kada je Roland Lamah pogodio prečku krajem prvog dijela.

Najbolju priliku u drugom dijelu imao je Timor koji je uzdrmao stativu gola domaćina, no Osasuna jednostavno nije imala ni sreće za egaliziranje rezultata i anuliranje Adurizova pogotka. Stoga je isti odlučio susret, a Baski iz Bilbaa su dosta neuvjerljivo i s(p)retno stigli do trijumfa od 1:0.