Cedevita zakomplicirala završnicu, ali na kraju ipak svladala Crvenu zvezdu

Iz Doma sportova:Edvard Burić • nedjelja, 14.10.2012.

Cedevita je uspješno odradila posao u četvrtom kolu ABA lige i svladala opasnu Crvenu zvezdu 68:66. Nakon teškog poraza na startu Eurolige u Kaunasu, momčad Božidara Maljkovića nije imala lagan zadatak, u Zagreb je stigla Crvena zvezda koja od promjene trenera igra i izgleda bolje.

Već od početka utakmice gosti iz Beograda su pokazali da neće biti nimalo lak zalogaj za hrvatskog euroligaša. Realiziranim slobodnim bacanjima Raška Katića Zvezda vodi 13:12. Ipak, Ilievski zatvara prvu četvrtinu tricom - 15:13.

Nurkić u zapisniku, Bilan na parketu

Jusuf Nurkić, 18-godišnji vrlo perspektivni centar s kojim je Cedevita prije par dana potpisala ugovor prvi put se našao u zapisniku Cedevitine seniorske momčadi. Reprezentativac BiH ovog puta nije upisao minute na parketu, ali je to učinio Miro Bilan nakon izostanka protiv Žalgirisa u Kaunasu. Alergijski napad je prošlost što je Bilan iskoristio za 18 minuta na parketu.

Drugih deset minuta Cedevita otvara bolje i odlazi na 25:17. Izgledalo je kako Zagrepčani imaju igru za Crvenu zvezdu i kako će puno lakše do pobjede nego je to na kraju bilo. Gosti su držali ritam i polako "nagrizali" prednost domaćih, da bi na veliki odmor otišli s dva poena viška.

Prvo poluvrijeme bilo je obostrano loše da bi odmah na startu treće četvrtine Cedevita napravila seriju koja ju je potpuno odvojila. Uspjeli su domaćini doći i dvoznamenkaste prednosti, potpuno su kontrolirali situaciju na parketu, ali u završnici susreta Crvena zvezda je opasno zaprijetila i čak imala šut za produžetak, međutim Rakočević nije bio precizan.

U trećoj četvrtini Cedevita je igrala kvalitetnu obranu, postavila zonu i sasvim zbunila protivnika. Zvezda je u tom periodu uspjela ubaciti dvije trice, jedno slobodno bacanje i jedno polaganje. Ukupno devet poena. Zagrepčani su za to vrijeme upisali 23 koša i došli do komotnih 53:41.

Navijanje

U Domu sportova se skupilo nešto više od 1000 gledatelja koji su većim dijelom utakmice mirno promatrali dvoboj. Ipak, u posljednjoj minuti su se probudili i navijanjem pomogli Cedeviti da iščupa vrijednu pobjedu.

Prve minute posljednje četvrtine ništa nije naslućivalo uzbudljivu završnicu. Cedevita je košem Šuputa imala 58:46. Poslije minute odmora Zvezda igra bolje i smanjuje razliku. Preko Cvetkovića dolazi do 61:56, nakon toga tricom istog igrača približava se na 65:61, a onda Igor Rakočević donosi potpunu neizvjesnost (65:63).

Poslije minute odmora Morris Almond je imao dva slobodna bacanja za izjednačenje koja nije iskoristio. S druge strane Elton Brown radi namjernu osobnu pogrešku poslije koje Miro Bilan zabija jedno slobodno bacanje. Ilievski dodaje još jedno, a Cvetković zabija za dva (67:65).

Potpunu neizvjesnost donosi Marques Green realiziranim samo jednim slobodnim bacanjem, a kada Rakočević zabija jedno, a namjerno promašuje drugo bacanje, neizvjesnost je na vrhuncu. Isti igrač hvata loptu i promašuje za produžetak.

Cedevita je slavila 68:66 uz vrlo dobru igru Predraga Šuputa koji je ubacio 18 poena uz sedam skokova, Lukša Andrić je dodao 11 poena, a Miro Bilan deset uz pet skokova. Kod Crvene zvezde Rakočević je ubacio 18 poena.