Premiership, 8. kolo, 20.10.2012, 13:45 h
Tottenham
Tottenham 2:4 Chelsea
Chelsea

Josip Tolić • subota, 20.10.2012.

U prvoj utakmici osmog kola Premiershipa Chelsea je ubilježio pobjedu u gradskom derbiju protiv Tottenhama na White Hart Laneu rezultatom 2:4. Domaćini su se vratili iz početnog zaostatka i poveli početkom nastavka, no dva pogotka Juana Mate odveli su Bluese do sedme pobjede u prvenstvu.

Niti André Villas-Boas nije uspio zaustaviti Chelsea u sjajnom početku premijerligaške sezone. Bivši trener londonskih plavih, od ljeta na klupi Tottenhama, izgubio je na White Hart Laneu od izabranika Roberta Di Mattea, bez suspendiranog kapetana Johna Terryja, u utakmici prepunoj prilika i pogodaka.

Počelo je dobrim prilikama na obje strane za Gallasa i Óscara, a do vodstva su prvo stigli gosti, nakon 18 minuta igre. Nakon slabe reakcije Gallasa poslije udarca iz kuta Gary Cahill volejem je pogodio za 0:1.

Spursi su se mogli vratiti već u idućem napadu preko Dempseyja, no blokirao ga je Cole, a Sigurdsson je nakon isteka pola sata igre iz blizine promašio okvir. "Uzvratio" mu je Juan Mata na drugoj strani u završnici prvog poluvremena koje se okončalo minimalnim vodstvom za goste.

Rezultat na semaforu se, međutim, već nakon dvije minute nastavka promijenio. Poslije Huddlestoneova slobodnog udarca Vertonghen je ubacio za Gallasa koji nije imao težak zadatak pospremiti loptu u mrežu i tako se iskupiti za grešku kod vodećeg gola Plavih.

Bijeli su početnoj fazi drugog dijela izgledali kao potpuno drugačija momčad i nastavili su pritiskati europskog prvaka. Nije dugo trebalo da Čech ponovno vadi loptu iz mreže; u 55. minuti Lennon je stvarao probleme na desnoj strani i uposlio Defoea koji bez zadrške pogađa bliži kut i upotpunjava preokret.

Preokret koji, međutim, nije bio jedini na utakmici.

Uraganski napadi domaćih ubrzo su prestali i Chelsea je polagano vraćao ritam. Bile su dovoljne tek tri minute inspiracije Juana Mate i Bluesi su se vratili na pravi kolosijek. U 66. minuti Španjolac je prizemnim udarcem nakon još jedne Gallasove greške matirao Friedela s ruba šesnaesterca, a u 70. ga je prevario nakon sjajnog proigravanja Hazarda.

Tijekom potpuno otvorenih posljednjih 20-ak minuta "sijevalo" je sa svih strana, Tottenham je u završnici mogao najmanje do boda, ali Čech je izvrsnim interevencijama zaustavljao udarce Adebayora i Walkera . Nagrada za to stigla je u sudačkoj nadoknadi, kada je Sturridge potvrdio pobjedu gostiju pospremivši dodavanje raspoloženog Mate koji je "ukrao" loptu Walkeru.

Chelsea je nakon osam kola i dalje neporažen, jedini uz Manchester City. Di Matteo i društvo upisali su sedmu pobjedu s kojom mirno mogu dočekati gostovanje kod Šahtara u trećem kolu Lige prvaka.